Routery

WNRT-320GS - test mobilnego rutera z 3G

przeczytasz w 4 min.

WNRT-320GS - test mobilnego rutera z 3G

1. Ogólna charakterystyka
Firma Planet wprowadziła na rynek nowy ruter, model WNRT-320GS. Urządzenie charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami oraz mobilnością – wbudowana bateria pozwala na zabranie rutera praktycznie wszędzie ze sobą. Spytacie po co komu mobilny ruter? Dołóżcie do tego obsługę 3G (WCDMA/HSDPA/HSUPA) i już możecie dzielić się połączeniem internetowym ze znajomymi. Dodatkowo, ruter posiada szereg funkcji, które znajdziemy praktycznie w każdym ruterze tej klasy – QoS, filtrowanie portów, filtrowanie adresów mac, DMZ, fitlrowanie URLi oraz zaawansowane urządzenia zarówno sieci WiFi jak i połączenia z Internetem.

W skład zestawu wchodzi:

 • Ruter
 • Płyta z instrukcją obsługi
 • Kabel USB wraz z adapterem do gniazdka elektrycznego
 • Instrukcja szybkiej instalacji
 • Kabel Ethernet


 


Ruter posiada złącze Ethernet/WAN oraz microUSB – to drugie służy do ładowania urządzenia, do zestawu dołączony kabel oraz adapter do gniazdka elektrycznego. Zważywszy na gabaryty urządzenia, umieszczenie portu WAN jest miłym zaskoczeniem. WNRT-320GS posiada szereg diod, które określają jego status. Przedni panel urządzenia zajmuje logo producenta oraz zdobienia, które mnie osobiście bardzo przypadły do gustu. Obok wcześniej wspomnianych portów WAN oraz USB, na tej samej ściance znajduje się dodatkowo suwak włączania/wyłączania oraz suwak zmiany trybu pracy (dostępne Ruter oraz Access Point). Ruter posiad również przycisk „Reset” oraz przycisk WPS, który został ładnie wkomponowany w obudowę urządzenia. 


2. Instalacja oraz konfiguracja
Instalacja rutera przebiegła bardzo szybko, właściwie to za szybko. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego urządzenia, pojawia się nam taki oto ekran:


Jak widać na powyższym rysunku, przechodzimy przez etap konfiguracji WAN, po kliknięciu dalej ukaże się nam taki oto ekran:


Jak widać na załączonym screenie, z listy rozwijanej wybieramy sposób łączenia się z internetem, uzupełniamy wymagane dane i…. to koniec. Po kliknięciu dalej ruter się restartuje i widzimy znowu ekran konfiguratora. Na początku myślałem, że cos poszło nie tak i zacząłem zabawę od nowa, jednak okazało się że cała konfiguracja rutera to zaledwie dwa ekrany… Cóż, producent mógł się bardziej postarać i dorzucić przy okazji zmianę ustawień sieciowych.


3. Funkcje, wygoda użytkowania
Po konfiguracji gorąco zalecam do zmiany ustawień WiFi, ponieważ nawet po konfiguracji pozostają domyślne. Plusem jest czytelne menu, które dodatkowo się rozwija, także mamy dostęp od razu do wybranej opcji, nie trzeba przeklikiwać kilku ekranów. Ruter posiada standardowe jak dla tej klasy urządzeń funkcje, wyjątkiem na plus jest obsługa 3G, dzięki której możemy dzielić się Internetem ze znajomymi bądź korzystać z Internetu w urządzeniach, które nie obsługują 3G. Bardzo dużym plusem jest wbudowana bateria, co czyni ten ruterek mobilnym. Baterię można ładować przez port microUSB. Gabaryty rutera pozwalają na zabranie go np. na wycieczkę w góry czy w podróż służbową.

4. Test prędkości
Testowany ruter znajdował się w dość dużej odległości od urządzeń, które były podłączone do sieci. Odległość ta wynosiła około 7m, wyniki jak na urządzenie przenośne są całkiem przyzwoite, średnia prędkość przesyłania danych wynosiła ok. 10Mb/s (warto tu nadmienić, że urządzenie pracowało na baterii a sygnał był przesyłany przez ścianę).

Prędkość 3G nie zwala z nóg, ledwo wystarczyła do przeglądania stron Internetowych, dodam że ruter był testowany poza granicami krakowa, może stąd tak kiepskie wyniki.

 

5. Podsumowanie

Ruter dawał radę nawet jako domowe urządzenie, wyniki testu prędkości były zadowalające jak na urządzenie wielkości smartfona. W terenie test wypadł nieco gorzej (zapewne wina dużej odległości od nadajnika, niestety nie miałem możliwości testu w innym miejscu), jednakże przeglądać strony się dało. Urządzenie posiadałem zbyt krótko by stwierdzić, ile dokładnie wytrzymuje bateria, jednakże podczas testów urządzenie było ładowane tylko raz. Moja ocena to 4+, urządzenie jest godne uwagi zwłaszcza dla tych, którzy chcą potrzebują mobilnego internetu na kilku urządzeniach.

Ocena: 
Budowa: bardzo dobra
Możliwości współpracy w sieci:
bardzo dobre
Oprogramowanie:
bardzo dobre
Funkcje:
 standardowe
Parametry:
dobre
Obsługa:
bardzo dobra
Wyposażenie:
dobre
Ogólna ocena:
Cena (sugerowana przez producenta) : ok 300PLN

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bandyto3xx
  1
  Szkoda, ze nie pokusiłeś się o zrobienie większej liczby testów. Nie mówię, że źle wykonana praca, ale czuć ten niedosyt ;) Myślę, że z czasem będzie coraz lepiej ;)
  • avatar
   Bakak
   0
   Recenzja całkiem nieźle się zaczęła, nastepnie sympatycznie rozwijała, aż tu nagle........koniec :-/
   Zabrakło testów zasięgu w domu i na zewnątrz, ale przynajmniej piszesz po polsku. ;-)

   Plusik na zachętę leci ;-)