Gry

Wybieramy optymalne karty do OBLIVION

przeczytasz w 2 min.

Jeśli przygodę w Oblivion rozpoczniecie z wysoką jakością efektów i po kilkunastu minutach gry stwierdzicie, że wcale nie jest tak źle z wydajnością fps'ów na Waszej karcie, pamiętajcie o jednym z pra

Jeśli przygodę w Oblivion rozpoczniecie z wysoką jakością efektów i po kilkunastu minutach gry stwierdzicie, że wcale nie jest tak źle z wydajnością fps'ów na Waszej karcie, pamiętajcie o jednym z praw Murphego - "Jeśli wszystko idzie dobrze, na pewno nie wiesz wszystkiego" ;)

Ciemne, tajemnicze podziemne komnaty i korytarze...

Oblivion ma bardzo wysokie wymagania sprzętowe - zalecane minimum 1GB RAM, karta graficzna - minimum! - Radeon X800 lub GeForce 6800, najlepiej z 256MB. Nie oznacza to jednak, że gra jest 'ociężała'. Mile zaskoczyło nas szybkie uruchamianie się i błyskawiczne ładowanie 'save'ów'. Silnikowi graficznemu - oczywiście Havok - bardzo sprawnie idzie doładowywanie kolejnych lokacji w otwartym plenerze. Co prawda miejscami czuć lekkie szarpnięcia (jeśli mamy tylko 1 GB RAM lub grafikę wyposażoną jedynie w 256MB) i czasami widać jak kolejne płaty ziemi są zapełniane zielskiem, ale jak na taki kawał ziemi, po której można sobie swobodnie powędrować, działa to zadowalająco dobrze.

... albo wielkie, otwarte przestrzenie i piękne efekty pogodowe

W tym artykule spojrzymy na Obliviona wyłącznie pod kątem efektów graficznych jakie oferuje i jak zwykle skupimy się na kwestiach związanych z jakością renderingu oraz wydajnością. Aż chce się w tym momencie powiedzieć 'i całe szczęście', bo obok zachwytów nad świetną grafiką i swobodą rozgrywki, można by też wymienić całą litanię bugów, na które można natrafić zaledwie po kilku godzinach gry.
Mamy nadzieje, że programiści z Bethedsa już pracują na patchem, który wykluczy przynajmniej te najbardziej drażniące. Czasami naprawdę można odnieść wrażenie, jakby gra w ogóle nie przeszła przez beta testerów (no chyba, że w grze dostępne są czary, o których nic niewiadomo graczowi ;)

Trzy najważniejsze funkcje wpływające na jakość grafiki

Nowoczesną i wydajną kartę graficzną do gry w OBLIVIONa warto mieć IMO z trzech powodów: 1.efektów HDR, 2.zasięgu widzenia, 3.filtrowania anizotropowego.

Na przykładzie tej gry widać doskonale, jak wiele życia w grafikę 3D wnosi HDR. I co ciekawe, wcale nie pożera on tak dużo mocy GPU. Z całą pewnością będzie on jednym z najważniejszych elementów wszystkich przyszłych gier. Oto bardzo proste przykłady, ale spójrzcie tylko, jak wiele ten efekt wnosi w te sceny. Jest słoneczne, upalne popołudnie, ale widać to tylko na pierwszych obrazkach. Efekt 'Bloom' jest, niestety, tylko marnym substytutem HDR.

Dla formalności warto jeszcze dodać, że HDR wygląda tak samo dobrze na kartach z procesorami ATi X1000 i nVidia GeForce 6/7.

HDR włączony

HDR wyłączony

Bloom zamiast HDR

HDR włączony

HDR wyłączony

Bloom zamiast HDR

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login