Zdalny dostęp do komputera z systemem Windows 8
Systemy operacyjne

Zdalny dostęp do komputera z systemem Windows 8

przeczytasz w 4 min.

Istnieje wiele aplikacji, które umożliwią zdalny dostęp do systemu i Twoich danych z dowolnego miejsca na świecie. Przedstawiamy najbardziej popularne z nich.

Jesteś właśnie na służbowej, zagranicznej delegacji i przypomniałeś sobie, że na pulpicie Twojego firmowego, oddalonego o setki kilometrów komputera został bardzo ważny plik, nad opracowaniem którego spędziłeś cały ubiegły tydzień. W Polsce jest środek nocy, a Ty za niespełna godzinę masz rozpocząć prezentacje. Cóż… Masz problem.

Na szczęście nie tak duży jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Istnieje bowiem wiele aplikacji, które umożliwią Ci zdalny dostęp do Twoich danych z każdego miejsca na świecie. Poniżej prezentujemy kilka programów, które pozwolą Ci na korzystanie ze zdalnego komputera tak, jakbyś faktycznie siedział przed jego monitorem. Każdy z tych programów ma swoje specyficzne właściwości, dlatego zachęcamy do przeczytania poniższego zestawienia aby wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego biznesu.

Pulpit zdalny

Klient tej metody dostępu funkcjonuje już w Windows XP.

pulpit zdalny windows XP

Wraz z Windows 8 pojawiła się jednak jego nowsza wersja (do pobrania za darmo ze Sklepu Windows) dostosowana do ekranów dotykowych (klasyczna wersja mstsc nadal jest dostępna w systemie). Na głównym ekranie aplikacji widzimy listę naszych ostatnich połączeń a także aplikacji udostępnionych za pomocą RemoteApp.

Możliwe jest uruchomienie wielu jednoczesnych sesji pulpitu zdalnego i przełączanie się między nimi. Możliwe jest też wykorzystywanie schowka (kopiowanie i wklejania) pomiędzy uruchomionymi sesjami. Dodatkowo, użytkownik może określić, które zasoby jego lokalnego komputera mają być dostępne podczas zdalnego połączenia. W wersji aplikacji dla Modern UI nie można niestety udostępnić lokalnych dysków na zdalnym systemie. W tym celu należy użyć tradycyjnej, desktopowej wersji aplikacji.

Jeśli chcemy połączyć się z jednym z komputerów nie udostępnionych bezpośrednio przez Internet, to w zależności od konfiguracji firmowej sieci, konieczne może być wcześniejsze zestawienie połączenia przez VPN. Jeśli administrator sieci skonfigurował Remote Desktop Gateway, możliwe będzie bezpieczne połączenie przez HTTPS bez konieczności uprzedniego łączenia się przez VPN z siecią firmową.

Pulpit zdalny

 

TeamViewer

Jedna z popularniejszych i najprostszych w użyciu metod zdalnych połączeń. Umożliwia pełną interakcję z pulpitem oraz transfer plików między serwerem i klientem, a wszystko to bez względu na jakiekolwiek zapory ogniowe czy NAT-y. Wystarczy, że na obydwu komputerach uruchomimy odpowiednią wersję programu. Na komputerze klienckim, w polu „Identyfikator partnera” podajemy numer „Twój ID” z komputera do którego chcemy się podłączyć. Do zestawienia połączenia potrzebny też będzie PIN. Standardowo, zmienia się on po każdym połączeniu. Jeśli chcemy tego uniknąć, klikamy myszą w pole „Osobiste hasło” i za pomocą kreatora ustawiamy hasło na stałe.

Do działania aplikacji TeamViewer wystarczy tylko dobrze działające połączenie Internetowe na obu komputerach. Nie jest wymagane ani łączenie się przez VPN, ani też przekierowywanie portów. Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach: desktopowej (dostępnej na stronie producenta) oraz Modern UI (do pobrania ze sklepu Windows). Program jest dostępny bezpłatnie do użytku niekomercyjnego. Wersja Modern UI działa jedynie jako klient. Wersja desktopowa daje możliwość połączeń grupowych.

teamviewer

teamviewer

 

Splashtop 2

Darmowa wersja aplikacji umożliwia łączenie się wyłącznie z komputerem znajdującym się w tej samej sieci. Aby możliwy był dostęp zdalny należy dokupić „Anywhere Access Pack” (2$ miesięcznie) lub wybrać wersję Splashtop for Business (co najmniej 6$ miesięcznie). Tylko wersja płatna umożliwia zestawienie połączenia szyfrowanego.

Splashtop

Do działania, aplikacja wymaga dwóch elementów: klienta oraz streamera instalowanego na serwerze. Ten drugi dostępny jest dla Windows, Mac i Linuksa. Aplikacja kliencka dostępna jest dodatkowo dla iOS, Androida, Kindle Fire oraz Windows RT. Aby z niej skorzystać konieczne będzie założenie konta. Wówczas będziemy mogli zainstalować streamer na wielu komputerach i wybrać, z którym chcemy się połączyć.

Splashtop

 

PC Monitor

Ta aplikacja (dostępna w sklepie Windows) umożliwia zdalną kontrolę nad wieloma komputerami jednocześnie. Nadaje się do zarządzania infrastrukturą IT w małej firmie. Darmowa wersja do użytku niekomercyjnego pozwala na zarządzanie pięcioma komputerami. Wśród dostępnych funkcji mamy m.in. monitorowanie zalogowanych użytkowników, zdalne uruchamianie i zamykanie procesów i usług, wyłączanie i ponowne uruchamianie komputera, czy też monitorowanie stanu komputera (użycie procesora, wykorzystanie sieci i wiele innych).

PC Monitor

 

LogMeIn JoinMe

Ta aplikacja różni się od poprzednich. Dzięki niej możliwe jest prowadzenie prezentacji i udostępnienie swojego pulpitu maksymalnie dziesięciu osobom jednocześnie (wersja płatna do 250 uczestników). Na komputerach, z których będziemy podglądać pulpit, nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy na stronie join.me podać odpowiedni identyfikator połączenia. Współdzielić można cały ekran lub wybrany monitor. Użytkownicy mogą też prowadzić czat i przesyłać pliki. Wersja płatna umożliwia dodatkowo przekazanie prowadzenia prezentacji jednemu z gości, współdzielenie tylko wybranego okna aplikacji, międzynarodowe połączenia konferencyjne przez telefon, planowanie kalendarza prezentacji czy też udostępnianie ekranu iPada. Dostępną w sklepie Windows wersję Modern UI można uruchomić także na Windows RT.

Join.me

UltraVNC

Od sierpnia 2012 roku, od wydania wersji 1097Beta, UltraVNC działa z Windows 8. Aplikacja jest darmowa także do użytku komercyjnego i można ją pobrać ze strony producenta. Umożliwia współdzielenie pulpitu zarówno w trybie tylko do podglądu jak i pełną interakcję. Wbudowany menedżer plików umożliwia transfer w obie strony. Obok współdzielenia obrazu, możliwy jest czat pomiędzy serwerem i klientem. Podobnie jak JoinMe, UltraVNC pozwala na jednoczesne połączenie wielu użytkowników. Aplikacja działająca jako serwer może być uruchomiona w trybie usługi. W takim przypadku dostęp do zdalnego komputera można uzyskać nawet, jeśli nie jest na nim zalogowany żaden użytkownik. VNC jest niezależne od platformy tzn. że klient na jednej platformie może połączyć się z serwerem na innej. Klient UltraVNC może zatem łączyć się z wieloma innymi serwerami VNC, a do serwera UltraVNC można dostać się za pomocą klienta linuksowego lub z poziomu smartfonu.

UltraVNC

Jak widać metod i rozwiązań umożliwiająch zdalny dostęp do PC za pośrednictwem Internetu jest sporo. Co prawda wygodniejsze jest trzymanie danych w jednej z usług chmurowych typu Dropbox, SkyDrive czy Google Dysk, ale nie każdy lubi i chce zaufać ich dostawcom. Jeśli natomiast mamy potrzebę dokonać zdalnej ingerencji w system mniej doświadczonego użytkownika opisane tu sposoby sprawdzą się znakomicie.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

warto zobaczyć:

Praca z aplikacjami w Windows 8Praca z aplikacjami w Windows 8

 

Wielozadaniowość w Windows 8 i obsługa okienWielozadaniowość w Windows 8 i obsługa okien

 

Sterowanie dotykiem w Windows 8Sterowanie dotykiem w Windows 8

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kleksiq
  1
  Nie lol tylko tak, w pracy cały czas korzystamy z tego sposobu dostępu,
  Smartfon -> VPN -> Serwer.

  Nie tracisz czasu na dojście do komputera w sytuacjach awarynych.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A win8 to nie musi być w wersji minimum pro jak się chce utworzyć pulpit zdalny, tak jak to jest w xp/vista/7?
   • avatar
    mariusz_k
    0
    Zdalny pulpit jest fajny, ale niestety w przypadku wolnego łącza ciężko się na nim pracuje.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     "...z poziomu smartfonu." -- lol
     • avatar
      kwasior
      0
      Jest jeden problem z tym porownaniem, RDP to protokol do zdalnej pracy (pomimo starej nazwy protokol ewoluowal), a pozostale aplikacje do wpoldzielenia pulpitu/sesji. Za pomoca RDP mozemy dzielic komputer z wiecej niz jednym uzytkownikiem, co wiecej mozy rowniez dzielic same aplikacje bez pulpitu. Raczej powinno byc to porownanie RDP vs ICA.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Tak a mój komputer chodzi w domu 24h 7 dni w tygodniu. Mając dynamiczne ip bez włączonego komputera trzeba się naprawdę natrudzić aby go włączyć zdalnie. Więc sam pulpit zdalny jest ok ale nie wszędzie da się go używać i nie w każdych przypadkach.