Na topie

Windows 10 Ultimate Tweaker 4.4. Optymalizacja i prywatność

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Przydatna aplikacja do optymalizacji Windows 10 i kontroli prywatności, a także wyłączania niechcianych funkcji systemu, m.in. telemetria, reklamy, Cortana, Wifi Sense. Może poprawić szybkość działania systemu, przez wyłączenie np: OneDrive, indeksowania, update Sharing.

Ultimate Windows Tweaker 4.2.2 - Windows 10 tweaker

AA

Jest już nowa wersja 4.4, całkiem niezłego narzędzia do optymalizacji Windows 10: Ultimate Windows Tweaker. Więcej informacji o jego możliwościach przeczytacie poniżej. Info na temat nowości znajdzicie na oficjalnej stronie projektu.


Ultimate Windows Tweaker 4
(link bezpośrednio do oficjalnej strony z aplikacją)

Do najciekawszych funkcji UWT 4 można zaliczyć kontrolę prywatności w Windows 10, która polega na zablokowaniu funkcji monitorujących i zapisujących zachowania użytkownika w systemie, a które poźniej są wysyłane do Microsoft. Do takich "funkcji" należą między innymi User Tracking, Advertising ID, Telemetria, Windows Error Reporting, Application Telemetry, Bing Web Search, Cortana, Steps Recorder, Feedback Requests. UWT blokuje również aplikacjom dostęp do lokalizacji, kamery, wiadomości, kalendarza, mikrofonu, informacji o koncie użytkownika.

Ultimate Windows Tweaker 4 pozwala także wyłączyć wiele funkcji i aplikacji Windows 10, które na słabszych komputerach mogą poprawić szybkość działania systemu, np: wyłączenie OneDrive, wyłączenie indeksowania, Windows update Sharing,


Z ciekawych aplikacji do optymalizowania Windows 10 chętnie polecilibyśmy także mały i prosty "Disable windows 10 tracking". Między innymi wyłączenie śledzenia użytkownika, kontrola prywatności, wyłączenie One Drive, odinstalowanie wszystkich niechcianych aplikacji wepchniętych do systemu. Jednak aktualnie autor przepisuje kod aplikacji i ostrzega, że może nie działać poprawnie i póki co lepiej nie pobierać DW10T.

Wśród polecanych w komentarzach pod newsem - dzięki Panowie! - warty uwagi jest również Spybot Anti-Beacon. Teoretycznie zapewnia pełną ochronę przed śledzeniem, a wszystko jednym kliknięciem. Screen poniżej demonstruje jego możliwości.

 

News z 2016.02.22

Kilka dni temu informowaliśmy o aktualizacjach do Windows 10, które w wyniku "błędu" coś pozmieniały, irytując tym przy okazji wielu użytkowników i zewnętrznych twórców aplikacji.

Jeśli odniosłeś wrażenie, że Twój komputer po wspomnianych aktualizacjach złapał zadyszkę, a dioda na routerze nie przestacje mrugać nawet gdy nic nie pobierasz, to wskazane jest ponowne uruchomienie i zapisanie (z restartem systemu) ustawień aplikacji Ultimate Windows Tweaker. Przy okazji warto dodać, że od pewnego czasu dostępna jest nowa wersja Ultimate Windows Tweaker 4.0.2.0.

Jeśli jeszcze nie używasz UWT, polecamy sprawdzić jego możliwości. Gwarantuje, że wiele jego opcji może się spodobać - albo zadziwić, w kontekście tego co potrafi Windows 10.

Jak zwykle dla początkujących mamy kilka wskazówek. Zacznij od sekcji "Security & Privacy" (lista po lewej). W pierwszej zakładce "Security Settings" możesz zaznaczyć funkcje: Turn Off user Tracking.
Opcjonalnie polecamy również kilka innych, ale to już pozostawiamy preferencji użytkownika - np: "Disable Windows Error Reporting" lub "Disable OneDrive".

Natomiast w drugiej zakładce "Privacy" możesz zaznaczyć praktycznie wszystko, choć tu też wiele zależy od upodobań i tego z jakich funkcji korzystasz w Windows 10:

 • Disable Telemetry
 • Disable Biometrics
 • Disable And Reset Advertising ID
 • Disable Windows Update Sharing
 • Disable Windows Feedback Requests
 • Disable Steps Recored
 • Disable Inventory Collector
 • Disable Application Telemetry

Oprócz blokowania, UWT daje też łatwy i szybki dostęp do wielu fajnych funkcji Windows 10, które rozsiane są po kilkunastu różnych okienkach systemowych.

Odsłon: 55295 Skomentuj newsa
Komentarze

41

Udostępnij
 1. Snack3rS7X
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-02-22 22:54

  To nie lepiej przejść z powrotem na siódemkę? Albo na Linuxa ewentualnie.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   -12    

   Opublikowano: 2016-02-22 22:59

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   A czemu lepiej ?
   Masz na linuxie pakiety Adobe ?

   obsluge DX12 masz pod win 7 ?

   W siódemce to samo musisz odznaczyć zeby system nic nie wysylal bo tez po juz wysyla.

   pod kazdym postem odnosnie win10 musisz wcisnac 3 grosze mimo ze systemu na oczy nie widziales.

   Skomentuj

   1. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    19    

    Opublikowano: 2016-02-22 23:05

    Na co obsługa DX12? Liczy się tylko wieloplatformowy Vulkan. Na siódemce nie trzeba w ogóle instalować szpiegowskich aktualizacji, jeśli się nie wyraża na to zgody. Ja nawet nie mam tego w Windows Update nie mówiąc o GWX. Żebyś wiedział, że muszę i będę wciskał swoje trzy grosze odnośnie Windozy 10 dopóki użytkownicy nie zmądrzeje i systemowi zacznie "maleć", tak bezczelnych rzeczy jak telemetria i identyfikator reklamowy w pełnopłatnym systemie do cholery! Jeszcze nie było. Nie muszę tego spróbować by wiedzieć że to dla mnie i dla innych szanujących prywatności i swój wolny czas ludzi złe

    Skomentuj

    1. baca130
     Oceń komentarz:

     -8    

     Opublikowano: 2016-02-23 00:19

     Z tego co się orientuję, nie ma przymusu instalacji win 10, więc o co te nerwy?

     Skomentuj

     1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      27    

      Opublikowano: 2016-02-23 10:22

      w moim otoczeniu 4ry osoby zainstalowały win10 kompletnie nieświadomie, z czego 2 przyszły do mnie po pomoc bym zrobił tak jak było przedtem.
      5ta osoba się zorientowała że jest coś nie tak i przyszła do mnie z pytaniem o co tu chodzi.
      przymusu nie ma, za to nachalne nagabywanie i wprowadzanie klienta w błąd jest.

      owszem, przymusu nie ma. w ogóle nie ma nawet przymusu używania windowsa, a nawet całego komputera.

      co gorsza, nie ma nawet przymusu posiadania i używania telewizora, za to już wkrótce pojawi się parapodatek który nakłada przymus płacenia, pomimo nieużywania i nieposiadania.

      Skomentuj

     2. Abgan
      Oceń komentarz:

      -19    

      Opublikowano: 2016-04-22 13:58

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      "nie ma nawet przymusu posiadania i używania telewizora, za to już wkrótce pojawi się parapodatek który nakłada przymus płacenia, pomimo nieużywania i nieposiadania."
      Ten parapodatek, pod nazwą "Abonament RTV" funkcjonuje już od dziesiątek lat. Zgodnie z prawem trzeba go płacić m.in. za radio w samochodzie, chyba telefonie też. Jedyne co teraz się zmieni, to sposób naliczania i (jak sądzę) ściągalność. Podatek nie jest za posiadanie/używanie TV, tylko na utrzymanie TVP. Przymusu oglądania tejże nie ma.

      Skomentuj

     3. mutissj
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-04-22 15:48

      Po co instalować coś co nie jest dopracowane

      Skomentuj

     4. sambaverde
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-04-23 09:18

      Gdyby instalować tylko to co "dopracowane" to nikt by w życiu nie zobaczył Linux'a :P

      Skomentuj

    2. kitamo
     Oceń komentarz:

     -11    

     Opublikowano: 2016-02-23 00:39

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     przeciez telemetria i identyfikator reklamowy jest w windows 7 jak i w windows 8. I tak samo sie go wylacza jak w windows 10. I nie gadaj ze mozna tego nie instalowac bo jest to element ktory instaluje sie z 100000 innnych poprawek w jednej paczce.
     Trzeba go pozniej tak samo usunac jak to sie robi w dziesiatce.

     Z reszta przymus nie ma.
     O vulkanie to mozna na chwile obecna tylko pogadac a DX12 jest juz namacalny i wspierany tak wiec na vulkana mozesz jeszcze rok albo dwa poczekac i to optymistycznie myslac a i tak nie wiadomo jaka bedzie skala wsparcia bo na chwile obecna nie ma zbyt wielu chętnych.

     Skomentuj

     1. BariGT
      Oceń komentarz:

      24    

      Opublikowano: 2016-02-23 07:24

      Dlaczego CZYTA SIE opisy poprawek. I dlatego w win10 juz opisow poprawek nie ma - dla Twojego dobra i bezpieczenstwa rzecz jasna :)

      Skomentuj

     2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-02-23 10:24

      prawdziwe opisy poprawek zniknęły już chyba w winXP w okolicy SP3. wiele poprawek ma lakoniczne "poprawka bezpieczeństwa", do tego się sprowadza mętny opis.

      Skomentuj

     3. kitamo
      Oceń komentarz:

      -18    

      Opublikowano: 2016-02-23 16:08

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      na strone MS możesz wejść i sprawdzić co zawiera poprawka.
      Tak samo skąpe opisy są przy poprawkach win7

      Skomentuj

     4. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2016-10-05 13:47

      LOL, DX12 namacalny. xD

      Nie ma jeszcze nawet jednej konkretnej produkcji typowo pod DX12, tylko gnioty na silnikach korzeniami w DX9 i doklejonym DX12, który się wysypuje albo niczego nie poprawia.

      Panie, daj pan spokój.

      Skomentuj

     5. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2016-10-05 13:48

      Telemetria w W7 pojawia się dopiero w aktualizacjach, które można bez problemu pominąć albo odinstalować.

      Skomentuj

    3. kombajn
     Oceń komentarz:

     -10    

     Opublikowano: 2016-02-23 09:53

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     @Snack3rS7X
     Po pierwsze wszystkie te usługi z którymi masz problem możesz sobie wyłączyć. Po drugie trzeba mieć pod jednym dachem Windowsa 10 i Windowsa 7 żeby widzieć że jednak przez 6 lat zrobił dużo więcej niż zmiany w GUI. W Win10 jest cała mas drobiazgów ułatwiających życie których po prostu w siódemce nie ma. Już Win 8.1 był lepszy od 7 jeśli tylko ktoś nie miał klapek na oczach i potrafił poświęcić 10 minut na zapoznanie się z nowym GUI. A twój ukochany wieloplatformowy Vulkan będzie się liczył w najlepszym razie na podobnym poziomie jak kiedyś OpenGL. Z prostego powodu jest cała masa silników graficznych na DX i chyba puki co ani jednego na Vulkan czyli twórca gry musiałby stworzyć silnik od zera. Nie te czasy, mało którą firmę stać na takie eksperymenty.

     Skomentuj

     1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2016-02-23 10:42

      przez długi czas używałem win8.1 no i sorry, wymięka przy win7. co do win10, póki co mam w wirtualce i nadal swoją jakością prezentuje wczesną betę.

      tak, zrobili dużo dobrego. zrobili też dużo złego z windowsami. u mnie złe przewyższa dobre. przykład, w win8/8.1 już w sieciówce nie dokopiesz się do konfiguracji vlan, podczas gdy w win7 nie ma z tym problemu tak jak w linux.
      a co do DX11/DX12/OpenGL/Vulcan . problem w tym że DX12 ma w sobie wszystkie funkcje DX11, ale przejście na DX12 jest bardzo skomplikowane.
      Wydajność Vulcana? to co prezentują benchmarki to wczesna beta z mockami i emulatorami, a pomimo to już jest w jednym wątku wydajniejsza od OpenGL, i .... gorsza od DX11. a to wczesna beta. dlatego nie martwię się, bo w dwóch wątkach już powinno być z DX11 porównywalnie.

      co ciekawe, przejście z DX11 na Vulcana to mniej roboty niż z DX11 na DX12. W dodatku vulcan ma bardzo duże wsparcie producentów chipów, wszystkich liczących się. Programista który przejdzie na DX12 nadal jest uwięziony w windowsie. Ten który przejdzie na Vulcana, może już z niskim nakładem portować aplikacje na wiele platform, co w DX12 jest niemożliwe. Także ci którzy pisali pod OpenGL mogą nie skokowo, lecz stopniowo przechodzić na Vulcana bo ten emuluje OpenGL. I to też otwiera drogę do wieloplatformowości. Już jest beta vulcana na androida, a to też spory rynek.

      będąc w skórze microsoftu, nakłaniałbym do DX12. tyle że DX12 to tylko Win10 i XboxOne.
      jako developer wolę Vulcana bo rzesza potencjalnych odbiorców jest znacznie szersza. Nawet jeśli vulcan będzie ciut słabszy od DX12, i tak będzie górą ze względu na wieloplatformowość. liczę że producenci wybiorą właśnie vulcana, zostawiając DX12 wyłącznie dla XobxOne bo tam wyjścia innego nie ma. zresztą XO się słabo sprzedaje i albo MS wyluzuje i wpuści Vulcana na tę platformę, albo ilość produkcji na XO będzie spadać.

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -17    

      Opublikowano: 2016-02-23 16:12

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      testowanie na virtualce to nie to samo - każdy system działa tu jak beta.

      Ja tam nie mowie ze każdemu musi win10 pasować- znam takich co maja problem przy przesiasc się nawet z winxp gdzies wyżej.

      co do vulkana - tu musi stać się kompletna rewolucja by miał on racje bytu,. W przypadku DX12 wystarczy ewolucja.

      Skomentuj

     3. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2016-10-05 13:54

      LOL, Nawet pod DX11 nie masz ani jednego silnika napisanego typowo pod to API. Pomimo tego, że jest na rynku od wieków, a na dodatek dostępny dla kilku systemów. DX12 wcale nie ma łatwiej, a na produkcji tworzone tylko pod DX12 przyjdzie poczekać wiele lat.

      Vulkan jest w znacznej części kompatybilny z najnowszym OpenGL, co bardzo upraszcza proces, a do tego jest dostepny dla praktycznie wszystkich platform desktopowych i mobilnych. Nawet nowy WebGL ma bazować na Vulkanie.

      Skomentuj

     4. baca130
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-24 23:20

      Na pewno nie będzie spadać ze względu na api graficzne, nie jest problem zrobić silnik graficzny obsługujący dx12 jak i vulkana tak jak teraz jest z dx12 i ogl

      Skomentuj

     5. Balrogos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-04-22 15:47

      Ulatwiajacych? chyba pogorszajacych i zwiekszajacy czas w celu wyszukania czegos.

      Skomentuj

     1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2016-02-23 10:45

      MS zrobiło bardzo wiele by OpenGL działał źle na windowsach. zrobił na tyle wiele złego, że więcej nie miało praktycznego sensu. weź też pod uwagę, jak skromny jest zespół wspierający OpenGL, i jak potężny wspierający Vulcana, wymienię: Intel, Nvidia, AMD, MediaTek. z wielkich brak tu chyba tylko Apple, dlatego powstał konwerter Vulcan-Metal .

      Skomentuj

     2. BariGT
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2016-02-23 11:58

      Jesli to nie sarkazm, to gratuluje wypranej łepetyny :)

      Z drugiej strony cie troche rozumiem. Dla przecietnego gimbusa co trzyma na kompie tylko minecrafta, fapfolder i zadania z "przyry" ochrona prywatnosci wydaje sie czyms bezsensownym.
      Jak dorosniesz to bedziesz mial na komputerze poufne materialy z pracy albo zdjecia rodziny i przestanie ci pasowac aby ktos mial do tego dostep.

      Skomentuj Historia edycji

     3. kitamo
      Oceń komentarz:

      -19    

      Opublikowano: 2016-02-23 16:20

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      a w jaki sposób maja dostep za pomocą win10 do danych na dysku ?
      ktoś sobie siedzi i FTP instaluje którym te dane kopiuje na swój serwer ?
      jak to dziala ?

      Skomentuj

     4. Niveal
      Oceń komentarz:

      -17    

      Opublikowano: 2016-04-22 15:33

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      BariGT - a ty chcesz być mądry, a głupi jak but jesteś. Chcesz powiedziec, ze Microsoft ogląda sobie zdjęcia i wbija Ci na konto bankowe ? Heh, beka cały czas.

      Skomentuj

 2. tymczas_dla_TSa
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-23 00:52

  W zasadzie wolę zawsze poprzestawiać sobie ręcznie (rejestr, zasady grupy itd), ale wymaga to więcej czasu i trzeba się oklikać, albo oscriptować.

  Tu w zasadzie większość najbardziej przydatnych ustawień włączających i wyłączających podstawowe usługi systemu są podane w czytelny i bardzo łatwy sposób. Kilka kliknięć i nieinteresujące / niepotrzebne nas(m) części OS mamy dezaktywowane.

  Fajny soft.

  Skomentuj

 3. wojtek_pl
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-02-23 08:42

  To może jest szansa, że przejdę na Win 10 jeżeli można zrobić z nim porządek.

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-02-23 09:36

   ja używam apki SpybotAntiBeacon i jednym przyciskiem wyłączam te wszystkie bzdury od MS.

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-02-23 16:14

    ale przy takich jednoprzyciskowych apkach warto wpierw spawdzic czy autor nie miał nic więcej na myśli wydająć taki kombajn i warto tez mieć kontrole nad tym co chcemy wylaczyc czy wlaczyc zamiast pozwalac by ktoś inny za nas decydowal (autor aplikacji).

    Skomentuj

    1. Zero-Cool
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-04-22 23:53

     Prawda, to że zablokujemy możliwość szpiegowania M$ może też umożliwić szpiegowanie naszego PC i wykradanie danych stronie trzeciej.

     Skomentuj

 4. sn00p
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-23 09:36

  Spybot Anti-Beacon jest absolutnie najlepszym narzędziem do blokowania szpiegujących funkcji w Windows 10! Cały ten UWT to chyba jakaś reklama? Spybot Anti-Beacon nie wymaga instalacji a po ostatnich aktualizacjach nadal działa tak jak wcześniej.

  Skomentuj

  1. SirMichael
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-10-05 14:51

   no właśnie ja dawno instalowałem spybota i też wyskakuje cały czas, że mam aktualna wersję. Czy też trzeba ręcznie go aktualizować?

   Skomentuj

 5. klosz007
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-02-23 16:25

  Uwaga, reklama...

  Skomentuj

 6. Zero-Cool
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-04-22 23:48

  Dobry news, przymierzam się do instalacji W10 i ucywilizowania go, a tutaj widzę że mam większość rzeczy podanych które będę potrzebował bez specjalnego szukania.

  Skomentuj

 7. Zero-Cool
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-05-09 11:43

  Hmmm zainstalowałem win 10 manualnie wyłączyłem co się dało jeśli chodzi o przesyłanie danych, tymi programami podanymi tutaj też wyłączyłem co się dało najpierw jednym sprawdzałem, potem drugim, potem oboma (kto wie może M$ zaktualizował w ostatnich tygodniach system tak że te programy nie działają) a i tak na moim internecie 1Mbs w praktce nie da się korzystać z internetu na W10. Jakakolwiek strona ładuje się 30 sek. do tego router rozłącza się z internetem co chwila (tylko jak komputer z W10 jest włączony) jak internet dłużej się nie rozłącza i odpale np. CS:GO mam takie lagi że można się pos**ć a nie pograć.
  Już nie wspominając że po zainstalowaniu windowsa 10 potrzebował drugie tyle co zajmował żeby pobrać z neta (i pewnie jeszcze do niego wysłać). No jak by nie patrzeć kilka dni zmarnowanych w życiu przez walkę z W10, nie wiem czy ja coś spieprzyłem czy ten W10, ale jestem bardzo niezadowolony. Internet w czystym zaktualizowanym W10 działa mi tak samo wolno jak w zasyfionym W7 z włączonym Steam'em i pobieraniem.

  Skomentuj

 8. Zero-Cool
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-05-09 11:45

  I znowu podwójny komentarz...

  Skomentuj Historia edycji

 9. vidio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-05 11:45

  mnie ten W10Pro, który posiadam na 4 komputerach pasuje całkiem całkiem; nawet nic nie wyłączam, a niech sobie szpiegują, bardziej mnie już te wyskakujące komunikaty o ciasteczkach "letko" denerwują; jedyne co zauważyłem nie teges to to, że mi moja ulubiona strona porno w IE się wywala, a w Firefoxie hula

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-10-05 19:00

   kolega pyta o jakiej stronie mówisz ?

   Skomentuj

   1. Foxy the Pirate
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-10-05 19:31

    Zostaw, nie warto. To są osoby, które na rozpoczęcie roku szkolnego przychodzą w kominiarkach a wyróżnik funkcji kwadratowej to dowód na istnienie niewidzialnej ręki wolnego rynku. Beczan śmiesznianu VI.

    Skomentuj

 10. kristof080
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-05 14:16

  Masakra, to Jason Bourne mniej sie przejmowal szpiegowaniem, niz co nie ktorzy z was.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-10-05 14:31

   Jason Bourne nie używał Windows 10 ;)

   Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-10-06 15:14

   Przecież to głównie info o nowej wersji Ultimate Tweaker 4.2.1. Aktualizacja do newsa, który pojawił się 22 kwietnia, więc po 6 miesiącach. Trochę nie rozumiem Twoich zarzutów.

   A skoro już przydarzyła nam się ta historia z wirusem, uznaliśmy, że warto o tym napisać.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!