Na topie

AMD będzie wspomagać stworzenie eksaskalarnego superkomputera

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Procesory Tematyka: superkomputer Producenci: AMD

To już kolejny grant, który został przyznany przez Departament Energi - tym razem pozwoli on rozwijać mikroarchitektury procesorowe i graficzne.

 • AMD będzie wspomagać stworzenie eksaskalarnego superkomputera
A A

Firma AMD została wybrana przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE, Department of Energy) do Projektu Eksaskalarnej Komputeryzacji, aby przyspieszyć badania nad najważniejszymi technologiami komputerowymi potrzebnymi do stworzenia pierwszego eksaskalarnego superkomputera. Nowy trzyletni program „PathForward” zapewnia finansowanie badań i rozwoju nad następnej generacji sprzętowymi technologiami superkomputerowymi. To trzeci grant w tej dziedzinie, jaki firma AMD otrzymała od DOE w ciągu ostatnich pięciu lat.

Program „PathForward” różni się od poprzednich inicjatyw fundujących badania nad eksaskalarnością w tym, że kładzie jeszcze większy nacisk na wspólne projektowanie sprzyjając innowacyjności i zachęcając do bliskiej współpracy między AMD i innymi uczestnikami. Departament Energii planuje tutaj zainwestować łącznie 258 milionów dolarów, a podobny grant otrzymały też firmy: Cray, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Intel i Nvidia.

W ramach części tego programu, firma AMD będzie rozwijać mikroarchitektury procesorowe i graficzne, a także systemy pamięci, integrację komponentów i magistrale wysokiej prędkości. Wkład AMD w program „PathForward” bazuje przede wszystkim na otwartym podejściu do standardów w zakresie heterogenicznej komputeryzacji, dzięki czemu możliwe jest polepszenie wydajności, efektywności energetycznej oraz łatwości użycia eksaskalarnych systemów.

Źródło: AMD, AnandTech

Odsłon: 5709 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. hex3n
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2017-06-16 16:13

  "AMD będzie wspomagać stworzenia eksaskalarnego superkomputera" Czyli te stworzenia zamieszkają wewnątrz eksaskalarnego superkomputera a AMD będzie je dokarmiać? Ohhh Paweł żeby co się działo czasem to bym nic nie pisał ale u ciebie to już praktycznie norma.

  Skomentuj

  1. Himoto
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-06-16 17:29

   też rżałem jak przeczytałem tytuł news'a :)

   Co do samego grantu dla AMD? myślę że fajnie, skoro Intel gotuję dla wojska to niech AMD chociaż w takich projektach coś porobi :). Inaczej czekał by nas zasyp produktów jednego producenta a to tez nie dobrze, gdyż natura kocha różnorodność :).

   Skomentuj

  2. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-06-16 17:51

   AMD jednak nie potwierdza planów dokarmiania stworzeń żyjących w eksaskalarnych superkomputerach :-) (poprawione)

   Skomentuj

   1. hex3n
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-16 18:27

    :)

    Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-20 12:52

    pasowałoby od ciebie parę słów przypomnienia o różnych planach AMD, gdzie na jednej magistrali mają wisieć cpu x86, cpu arm, gpu i potencjalnie inne podzespoły, z równo uprawnionym dostępem do magistrali. wtedy artykuł byłby naprawdę fajny zamiast tego wodolejstwa. bo w artykule "zabrakło" jeszcze mega transportu do hyper transferu :)

    Skomentuj

 2. PITUCH1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-17 02:28

  nie karmcie trola .....

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!