Procesory

AMD - znamy plany wydawnicze procesorów 2018-2020 [AKT. dalsze plany]

z dnia 2018-03-08
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD już pracuje nad kolejnymi rodzinami procesorów - praktycznie co roku mają pojawiać się nowe generacje, które będą kompatybilne z obecnymi podstawkami.

Wczoraj poznaliśmy informacje o procesorach AMD Ryzen 2000 z generacji Pinnacle Ridge, które niebawem mają pojawić się na rynku. Jakie generacje planowane są w kolejnych latach?

Informacje o kolejnych generacjach opublikował serwis Informatica Cero, który ma na swoim koncie wcześniejsze przecieki o modelach Ryzen 2000. Ujawniona prezentacja najprawdopodobniej pochodzi z konferencji dla dystrybutorów – wiele wskazuje, że nie została sfałszowana, aczkolwiek w przypadku nieoficjalnych przecieków nigdy nie można wykluczyć takiego scenariusza.

AMD Ryzen - plany na 2018

Pierwszy slajd potwierdza wcześniejsze przecieki. Póki co w ofercie „czerwonych” pojawią się tylko cztery procesory z generacji Pinnacle Ridge: 6-rdzeniowe/12-wątkowe modele Ryzen 5 2600 i Ryzen 5 2600X, a także 8-rdzeniowe/16-wątkowe Ryzen 7 2700 i 2700X. Ponadto jeszcze w tym roku planowana jest premiera drugiej generacji topowych układów Ryzen Threadripper.

Przyszły rok ma przynieść jednostki bazujące na mikroarchitekturze Zen 2. Układy APU Raven Ridge zastaną zastąpione przez modele Picasso, Pinnacle Ridge przez modele Matiasse, a Ryzen Threadripper przez modele Castle Peak.

Kolejne rok przyniesie generacje na bazie ulepszonej mikroarchitektury. W segmencie APU pojawią się modele Renoir, w średnim Vermeer, natomiast w topowym czeka nas premiera nowej generacji jednostek HEDT (ich nazwa kodowa jeszcze nie została ujawniona).

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

AMD Ryzen - plany na 2018-2020

Warto również zauważyć, że kolejne generacje nadal będą wykorzystywać obecne podstawki (AM4 w przypadku niskiego i średniego segmentu oraz TR4 w przypadku topowych jednostek). Przy modernizacji platformy obejdzie się więc bez zakupu nowej płyty głównej, bo powinna tutaj wystarczyć sama aktualizacja oprogramowania.

 

Aktualizacja 08.03.2018 22:20

Redaktorzy portalu Informatica Cero ujawnili kolejny slajd z prezentacji AMD. Okazuje się, że producent nie zatrzymuje się na ujawnionych generacjach i już planuje kolejne generacje procesorów po 2020 roku.

AMD - plany wydawnicze 2020

Producent planuje objąć pozycję lidra wydajności w segmencie konsumenckim x86. W osiągnięciu tego celu ma pomóc nie tylko szybkie przechodzenie do najnowszych procesów technologicznych, ale też utrzymanie stabilnego ekosystemu całej platformy.

Przy okazji poznaliśmy też informacje o mobilnych układach APU, które zadebiutują w 2020 roku - w standardowym segmencie pojawią się odpowiedniki z generacji Renoir (w obudowie FP6), ale oprócz tego planowane jest wydanie ekonomicznych modeli Dali.

Źródło: Informatica Cero, VideoCardz

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No i to konkretnie wygląda - dalsze szlifowanie technologii, przejście na niższy proces, coraz to lepsza obsługa pamięci, nowe bajery typu XFR 2.0 i, teoretycznie, nadal brak konieczności wymiany mobo.

  Chyba na takie AMD wszyscy czekali (a już szczególnie fani Intela, bo to znaczy że niebiescy też muszą się wziąć do roboty).
 • avatar
  Całkiem nieźle się to zapowiada. Mam nadzieję, że już w 2019 będzie się opłacało wymienić mojego 1700 :)
 • avatar
  Czyli jednak nie bedzie 2800X, pozostaje teraz czekać na testy :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Gdyby chociaż wychodziły gry, dla których warto modernizować blaszaka...
  Czekam na Cyberpunka, ale to chyba jeszcze sporo wody upłynie...
  Zaloguj się
 • avatar
  Zapowiada się dobrze. Trzymam kciuki by się sprawdziło, bo akurat jeżeli chodzi o zapowiedzi i slajdy to ta firma jest światowym liderem, a jak jakość zapowiedzi i slajdów ma się czasami do produktu pokazali dobitnie na przykładzie kart graficznych Vega.
  Zaloguj się
 • avatar
  Szkoda że ze slajdów wyleciało info odnośnie liczy rdzeni i nm. Bo wygląda na to że "WOW" może przekształcić się w "OK"
 • avatar
  Kiedyś AMD rzucało slajdami nie mając jakichkolwiek przesłanek do tego ,że będzie dobrze.Obecnie już jest dobrze bo architektura CPU jest (być może tak wypuszczona w pierwszej generacji) by przy kolejnych wcieleniach każdy element ,który jest ewidentnie słaby mógł zostać dopracowany.Tu jest za dużo elementów ,które można dopracować porównując z architekturą INTELA ,który to już ma wszystko perfekcyjnie dopracowanie i tylko dorzucanie dodatkowych instrukcji daje korzyści.Będzie co porównywać RYZEN 7 1800x do RYZEN 7 2700x bo każdy wie jak wypada i7-7700k do i7-8700k.
  Intel z pewnością już by rzucał informacje o nowej architekturze gdyby ich 7nm było bliżej niż dalej a tak możemy patrzeć jak w 2020roku rynek PC jest krok wstecz za rynkiem mobilnym a to znaczy ,że szybciej zobaczymy w Smartfonach moc obliczeniową nawet większą niż sporo osób ma u Siebie w domu.Uważam ,że moc PS4Pro jest możliwa w do osiągnięcia w przyszłym EXYNOS od SAMSUNGA w 7nm EUV a 2020rok to w ogóle petarda z 5nm litografią.
  Rynek PC może być przyćmiony rynkiem ultra mobilnym.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  za 2 lata, jak co 2 lata i tak będę widział te same slajdy:) AMD tak ma po prostu :)
  Zaloguj się
  -10
 • avatar
  a ja prosze o mobilny ryz5 laptop 17 cali do 2,4 k
  czy ja o dużo proszę ?