Na topie

Apple iPhone SE - smartfon bezkonkurencyjny?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: iPhone Producenci: Apple

Apple iPhone SE przyniósł zgodnie z oczekiwaniami 4-calowy ekran. Poręczna konstrukcja nie jest jednak jednym atutem tej propozycji.

Apple iPhone SE smartfon

AA

Nie było jeszcze premiery nowego urządzenia Apple, na której nie padałby stwierdzenia mówiące o innowacjach i wyjątkowości nowych propozycji. Tradycji stało się zadość także wczoraj, kiedy to pokazany został iPhone'a SE - „najpotężniejszy 4-calowy telefon świata.” Tym razem trudno będzie jednak z producentem polemizować.

Chociaż pod względem gabarytów nowy model przypomina iPhone'a 5S, specyfikacją bliżej mu już do iPhone'a 6S. Od flagowego modelu nieco się jednak różni. Ma nie tylko mniejszy ekran o niższej rozdzielczości bez wsparcia 3D Touch, ale także mniejszą baterię, wolniejszy czytnik linii papilarnych (ten znany z iPhone'a 5S) i słabszą kamerę frontową. Zrezygnowano też z barometru.

Przyznać należy, nawet w przypadku małej sympatii do Apple, że w ogólnym rozrachunku iPhone SE prezentuje się pod względem parametrów bardzo dobrze. Poszukiwanie równie ciekawego smartfona z tak małym ekranem może okazać się nie lada wyzwaniem. Przyglądając się dokładnie ofercie modeli z innymi systemami wskazać można jedynie na linię Xperia Z Compact, ale i jej przedstawiciele są zauważalnie więksi.

 

Apple iPhone SE

Apple iPhone 6S

Xperia Z5 Compact

Wymiary

123.8 x 58.6 x 7.6 mm 138.3 x 67.1 x 7.1 mm

127.3 x 64.7 x 8.99 mm

Waga

113 g

143 g

138 g

System operacyjny

iOS 9

iOS 9

Android 6.0

Wyświetlacz

» 4", IPS
»
640x1136 px

» 4,7", IPS
»
750 x 1334 px

» 4,6", IPS
» 720 x 1280 px

Procesor

» 1,8 GHz
» ilość rdzeni: 2
» Apple A9

» 1,8 GHz
» ilość rdzeni: 2
» Apple A9

» 4x 2,0 GHz + 4x 1,5 GHz
» ilość rdzeni: 8
» Qualcomm Snapdragon 810

Pamięć operacyjna

2 GB

2 GB

2 GB

Pamięć masowa

16, 64 GB

16, 64, 128 GB

32 GB

Slot kart microSD

NIE

NIE

TAK

Wbudowane kamerki

» 12 Mpx (tył)
» 1.2 Mpx (przód)
» nagrywanie 4K UHD

» 12 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» nagrywanie 4K UHD

» 23 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» nagrywanie 4K UHD

Akumulator

1642 mAh

1715 mAh

2700 mAh

Komunikacja

» 4G
» NFC
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.2

 

» 4G
» NFC
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.2

 

» 4G
» NFC
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.1

Złącza / dodatkowe funkcje

» słuchawkowe
»
Lightning
» czytnik linii papilarnych

» słuchawkowe
»
Lightning
» czytnik linii papilarnych


» słuchawkowe
» micro USB
» czytnik linii papilarnych
» wodoszczelność IP68

Możliwościom iPhone'a SE dokładnie przyjrzeć można będzie się w trakcie testów. Na papierze wydaje się, że innego tak małego, a co za tym idzie poręcznego, i wydajnego smartfona nie znajdziemy.

Problem to jednak ceny, które już poznaliśmy. Najtańszy wariant iPhone'a SE kosztuje 2149 złotych. Odnosząc się do powyższej tabeli uściślić wypada, że iPhone 6S szukać można obecnie w kwotach od 2900 złotych, a Xperii Z5 Compact już od około 1900 złotych.

A jakie jest Wasze zdanie? Co polecilibyście osobie szukającej jak najlepszego i najwydajniejszego smartfona z ekranem o przekątnej około 4-4,5 cala?

Źródło: inf. własna, Apple

Odsłon: 13733 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij

Smartfony w marketplace

  1. BluePandoraBox
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-03-22 15:45

    tak duże ramki? mogli dać ekran 4,3" spokojnie gdyby zmniejszyli te wielkie ramki, samego fona pewnie już nie z uwagi na baterię
    wydajny może, ale porównywanie japkowego systemu do androida jest bez sensu, tam jest dosłownie kilka fonów z własnym SoC i wszystko zoptymalizowane
    na andku są setki fonów i nie zawsze optymalizacja jest dobra, często nakładki źle zrobione potrafią spowolnić nawet bardzo wydajne podzespoły
    choć już widać że różnice się zacierają, snap 820 już ma bardzo dobre parametry w porównaniu do A9 i niedługo pojawią się na pewno małe fony z nim na pokładzie które będą miały czytnik kart czego japko chyba nigdy nie zamontuje w swoich fonach
    gdyby zeszli z cen i wersję 64GB sprzedawali w takiej jak 16GB to sądzę ze sporo osób by się skusiło, mając tyle pamięci czytnik już nie jest tak potrzebny

    Skomentuj

    1. kakagonzalez
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-22 16:12

      Tak duże? Fakt, da się zrobić mniejsze, ale może przypomnę koledze, że w erze smartfonów z ekranami 4" ciężko było "ustrzelić" coś z takim ekranem i szerokością poniżej 60 mm.
      Z drugiej strony im mniejszy ekran, tym gorzej z mozliwościami zwężania ramek, IMHO.
      Szkoda tylko, że Compact jest znacznie tańszy.
      Jestem też ciekaw, ile poszło by smartfonów z ekranem 4 cale, stosunkowo cienkimi ramkami, specyfikacją średniaka, bądź lepszego średniaka za cenę max 1000 PLN.

      Skomentuj

    2. NewUnnamedUser
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-22 16:15

      Dokładnie, pierwsze co rzuca się w oczy te duże ramy... jakby przesunął wyświetlacz całkiem do góry, to spokojnie by zmieścił jeszcze fizyczną klawiaturę na dole. Słabo.

      Skomentuj

    3. Flynn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-22 18:10

      Głupi nie są, badania rynku pewnie robili. Chętnych na starego 5S nie ubywa (z racji jego designu i rozmiarów), więc korzystają z tego. Władowali tylko nowy hardware żeby się w czasie nie cofać i wszystko się ładnie sprzeda.

      W sumie to w odbiorze, dla użytkownika między 5S, a SE jedynymi różnicami są aparat i NFC. Dla 90% użytkowników jabłek wydajność po prostu nie istnieje. Nikt w zasadzie nie zwraca na to uwagi, bo każde urządzenie i tak zawsze działa idealnie. Wiem to, bo mam służbowe jabłko od dwóch lat i kompletnie nie mam się do czego przyczepić jeśli chodzi o jego działanie.

      Skomentuj

      1. firstmithrandir
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-03-22 19:07

        Kumpel właśnie chce przejść ze swojego iPhona 4S, bo mu się bateria kończy już, technologicznie stary, a nie chce 6S, bo za duży dla niego jest. Jest to opcja.

        A co do ramek, to jest jak jest, mój Note 4 jest mniejszy od iPhona 6S plus, a ma ekran powiedzmy, że zauważalnie większy.

        Dla mnie wszystko co ma ekran poniżej 5,7 cala jest za małe, dużo czytam na tym ekranie. Mam też firmowego iPhona 5 i w zasadzie leży na półce i służył mi głównie jako podpórka pod ekran w laptopie. Jakieś to małe jest, ekran mniejszy niż w HTC HD2, który wszedł do sklepów w 2009 roku.

        Co śmieszniejsze Samsung też idzie teraz w małe ekrany, bo nie ma odpowiednika S6 Edge Plus. Póki co używam sporo rysika i robię notatki na swoim telefonie, więc zostaje mi tylko Note 4, chociaż z chęcią bym wspomógł jakąś firmę swoimi pieniędzmi, ale nikt mi nie chce dać nic w zamian.

        A jak ktoś lubi małe telefony, bo głównie dużo rozmawia i lubi mieć go w kieszeni to ok.

        No i jeszcze ta cena w USA, czyli 399 USD, czyli niewiele więcej niż 1500 zł, biorąc pod uwagę siłę nabywczą i pensje to tam ten telefon jest tani, a u nas jest drogi.

        Skomentuj Historia edycji

  2. misiek2k
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-03-22 15:56

    Mi podoba się ten telefon, ale z racji ograniczonego budżetu raczej wymienię moje 4S na 5S niż na to cacko. Ogólnie na pewno znajdzie się rzesza klientów na taki telefon. Ja nie lubię dużych ekranów. 4 cale w kieszni nie wadzi, dzwoni, maila da sie odczytać i napisać. Więcej nie potrzeba.

    Skomentuj

    1. jaredj
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-22 16:06

      Wiesz, do takich rzeczy to wystarczy Nokia Asha, po co od razu jabco?

      Skomentuj

      1. phlawski
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-03-22 16:08

        Bo ma iOS?

        Skomentuj

      2. kakagonzalez
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-03-22 16:16

        Posiadam Ashę i napiszę Ci, że ekran jednak mógłby być większy, niektóre rozwiązania softwarowe są dla mnie nielogiczne, część aplikacji (społeczności, e-mail) jakoś nie chce działać, a responsywność ekranu woła niekiedy o pomstę do nieba, a czas ładowania się niektórych apek (głównie fb) jest niekiedy taka, że szybciej byłoby mi przejść się do pokoju, odpalić PCta i tam to sprawdzić.

        Skomentuj

  3. sn00p
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-03-22 16:24

    IPhone 5S to jak dla mnie najładniejszy telefon Apple. Jeśli SE dostanie w naszym kraju Polską cenę na poziomie 1500zł stanie się 100% hitem. Jeśli cena osiągnie absurdalne 2500 to jedyny gest jaki pokażę w ich stronę, będzie środkowy palec :)

    Skomentuj Historia edycji

  4. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-22 16:55

    Oczywiście nie dało się tych trzech newsów o jabłku zmieścić w jednym artykule prawda?

    Skomentuj

  5. Nhh9n4wm
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-22 18:47

    Boli przednia kamerka.

    Skomentuj

  6. TheMaverickMX
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-03-22 19:10

    serio 6s ma tylko 1715 mAh przy 4,7cala? Żenada

    Skomentuj

    1. Faflucy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-22 23:28

      Dlaczego żenada? Ta bateria w tym smartfonie jest wstanie dać mu dwa dni pracy. Wiem co pisze z własnego doświadczenia

      Skomentuj

    2. Faflucy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-22 23:38

      Czemu żenada ? Ta bateria w tym smartfonie wystarcza na dwa dni normalnego korzystania.

      Skomentuj

  7. Krzyx_wielki
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-22 20:13

    Za jedno należy podziękować- producenci zaczną produkować wreszcie smartfony w konkurecyjnych... rozmiarach, myślę że jest to najważniejsza rzecz w całym tym zamieszaniu o Iphone 4'.

    Skomentuj

    1. R2rr0
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-23 08:41

      Nie, flagowcem jest zawsze najnowszy model, w tym przypadku iPhone 6S.

      Skomentuj

  8. elfirek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-03-23 11:10

    Z powodu extremalnej glupoty producentow iPhone SE nie ma w ogole zadnej konkurecji (mimo slabej baterii). iPhone 6S i iPhone 6 maja w konkurencji tylko Sony Z5C i to tyle. Mozna powiedziec, ze wszystkie firmy z premedytacja pozwalaja Apple zarabiac olbrzymie pieniadze.

    Skomentuj

  9. Betn5
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2016-03-23 13:52

    A teraz właścicielu ugryzionego jabłka zmień sobie dzwonek na swój, Upssss wymagania jak przy root'cie na andku :D

    Skomentuj

    1. Bambo1983
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-24 10:13

      Instalowanie apki do zmiany dzwonka (konwertujesz, tworzysz, whatever) to jeszcze nie root ;) ochłonij trochę 'hakerze' zanim Ci żyłka pęknie...

      Skomentuj

      1. BluePandoraBox
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2016-03-25 05:04

        zewnętrzna aplikacja do zmiany dzwonka???
        i uważasz to za normalne?
        gratulacje xD

        Skomentuj

        1. Bambo1983
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-03-25 08:56

          Nie, udowadniam jedynie, że nie trzeba cudów żeby coś zrobić.
          Każdy mobilny system ma jakieś ograniczenia, jedne bardziej uciążliwe, inne mniej.
          I nie, nie uważam iOS-a za system idealny :)