Płyty główne

ASRock X299-E ITX/ac - płyta ITX pod LGA 2066

przeczytasz w 1 min.

Kto powiedział, że platforma Intel X299 sprawdzi się tylko w potężnych komputerach? ASRock po raz kolejny łamie ze standardami.

Miniaturowy komputerek na bazie platformy Intel X299? Czemu nie! Firma ASRock zaprezentowała na targach Computex 2017 płytę główną X299-E ITX/ac, która sprawdzi się właśnie przy budowie niewielkich i bardzo wydajnych zestawów.

Płyta bazuje na laminacie formatu mini-ITX, której wymiary to zaledwie 17 x 17 cm - udało się tutaj zmieścić podstawkę LGA 2066 pod procesory Kaby Lake-X oraz Skylake-X, cztery banki pamięci DDR4 SO-DIMM, a także jeden slot PCI-Express 3.0 x16 (dodatkowo wzmocniony).

ASRock X299-E ITX/ac

To jeszcze nie wszystko, bo na dodatkowych płytkach umieszczono trzy gniazda M.2 32 Gb/s oraz sześć SATA 6 Gb/s i pinowe złącze USB 3.0. Skoro nie ma miejsca na laminacie to trzeba sobie radzić w inny sposób.

ASRock X299-E ITX/ac

Za łączność odpowiadają łącznie trzy karty sieciowe: dwie gigabitowe oraz bezprzewodowa Wi-Fi 802.11ac + Bluetooth 4.2 (wszystkie na bazie kontrolerów Intela).

Źródło: ASRock, TechPowerUp

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    xchaotic
    1
    Spoko, po wakacjach pewnie cos na tym zbuduje, byleby Intel nie sp* z wydajnoscia...
    • avatar
      Pogromca blacharni Pro
      0
      Jaka malutka :)

      Można by z niej laptopa zrobić.
      • avatar
        NastyFerret
        0
        Duży plus za interfejs lan Intela a nie Realtek czy Killer! :)
        • avatar
          BluePandoraBox
          0
          w poprzedniej wersji pod starsze układy chipzilli ich płytka miała tylko dwa sloty na kości pamięci, za to w pełnowymiarowej wersji, teraz jak widzę można już wykorzystać pełną moc (o ile taka będzie) nowej platformy HEDT niebieskich bez podcinania o połowę skrzydełek kontrolerowi pamięci,
          problem może być z dostępnością odpowiednio szybkich kości SO-DIMM DDR4, lecz skoro do lapów teraz pakują desktopowe cepy to i szybkie pamięci ktoś wypuści na rynek lecz w jakiej cenie? hmmm...
          Corsair Vengeance SO-DIMM 2x 16GB, DDR4-3000, CL16 to najszybsze jakie znalazłem, cena "tylko" 1130zł za Odrą, u nas "oczywiście" o dwie stówy drożej ... sic!!!

          sądzę że bez chłodzenia wodą się nie obędzie, pionowe PCB po dwóch stronach LGA plus pamięci na dwóch kolejnych mocno ograniczą możliwości montażu wydajnych wieżowych konstrukcji z wyjcami które są wymagane by okiełznać np. 140W, a gdzie OC?

          jedno co mnie w tej płytce się nie podoba, to bateria przyklejona do puszki z wyjściami antenowymi i ten czerwono-czarny kabelek od niej z białym złączem, kiedyś na małych wypasionych płytach ASRock montował pionowe gniazdo dla bakterii, sporo miejsca jest pomiędzy Wi-Fi a USB na nie
          USB mogli dać dwa więcej wykorzystując przestrzeń nad złączami USB C oraz A Gen2, zwłaszcza że na laminacie widzę wyprowadzenia jedynie dla dwóch kolejnych USB 3.0, chyba złącza USB 2.0 się już nie zmieściły,
          "tylko" 8 USB łącznie na całej płycie to nie jest dużo
          • avatar
            Silver
            0
            Złącze zasilania mogli dać chociaż kątowe...