Telefony

Będą ostrzegać o promieniowaniu telefonów

z dnia 2010-06-21
Rafał Ponitka | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Rada amerykańskiego miasta San Francisco przegłosowała przepis nakładający na producentów telefonów komórkowych obowiązek informowania o przybliżonej ilość promieniowania generowanego przez sprzedawane przez nich urządzenia.

W przypadku braku odpowiedniego oznaczenia, dostawca będzie musiał zapłacić 300 dolarów grzywny za każdy sprzedany egzemplarz telefonu. Informacje na temat ilości generowanego promieniowania dostępne są na stronie Federalnej Komisji Komunikacji (Federal Communication Commission).

Choć prawo ma wejść w życie od początku przyszłego roku, już teraz budzi wiele kontrowersji. Pojawienie się ostrzeżeń jest równoznaczne z uznaniem faktu, że telefony komórkowe są niebezpieczne dla zdrowia, chociaż nie ma na to jednoznacznych dowodów naukowych.

Niektórzy badacze wskazują na to, że ryzyko nowotworów złośliwych mózgu zwiększa się wielokrotnie podczas intensywnego używania telefonu. Ich przeciwnicy odpowiadają, że od czasu spopularyzowania komórek minęło już wiele lat a raka mózgu nie rozpoznaje się częściej niż kiedyś.

Źródło: net.compulenta.ru
marketplace

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A jakiego promieniowania?
  Zaloguj się
 • avatar
  Jeśli chodzi o SAR, to jest to wiedza powszechnie dostępna, wystarczy wejść na stronę producenta.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe co to zmieni...i ilu ludzi zrozumie te dane oO
 • avatar
  A co to za nowy stan San Francisco?? Chyba chodziło o miasto, w najgorszym razie o hrabstwo... Bo samo SF leży w stanie Kalifornia.
 • avatar
  Bzdura, promieniowanie to jedno, a zapadalnosc na choroby z tego tytulu to drugie (choc ze soba zwiazane).
  Promieniowanie to "oczywista oczywistosc" i zadnego uznawania faktu, ze sa niebezpieczne dla zdrowia nie trzeba w tym celu przeprowadzac.
  Jak najbardziej popieram i mam nadzieje, ze nauka bedzie w stanie udowodnic niebawem szkodliwy wplyw tychze, a na kazdym fonie bedzie znaczek, jak na papierosach.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ale Japońscy (bodajże) naukowcy udowodnili, że telefony komórkowe nie wywołują raka mózgu...
 • avatar
  Oho, dobroczyńcy ludzkości znów działają. Pomysł głupi, bo z racji zunifikowania wytwórstwa komponentów bazowych (ci sami Chińczycy) moc nadajników jest pewnie praktycznie taka sama. Znacznie większe znaczenie ma to, czy rozmawia się z jakiejś piwnicy (gdzie telefon musi żyłować moc nadajnika), czy nie.
 • avatar
  1) moce sa BARDZO rozne
  2) to promieniowanie jest szkodliwe - badania UE
  3) proponuje osobom nie majacych BLADEGO pojecia o temacie o nie wypowiadanie sie.
 • avatar
  Mi to wygląda, że oni chcą sobie załatać dziurę w budżecie nowymi przepisami.
  Prawda jest taka, że dzisiejsze komórki wysyłają raczej małe promieniowanie. Więcej człowiek promieniowania "łyknie" od... Radonu. Około 40% promieniowania przyjętego w ciągu całego życia "przeciętnego" człowieka, to Radon. Bierze się ze skał/kamieni (sry, że nie pamiętam jakich). Ponadto dochodzi do tego jeszcze promieniowanie kosmiczne. Człowiek też emituje niewielkie ilości promieniowania. I teraz co? Zakażą mi żyć?
  Ponadto niewielkie ilości promieniowania działają na człowieka raczej dobrze, ponieważ takie promieniowanie w skrócie mówiąc "pobudza" organizm do "łatania" skutków promieniowania, a także człowiek w pewnym stopniu może się stać mniej podatnym na wirusy & bakterie. :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja natomiast słyszałem że telefony komórkowe prowadzą do impotencji u mężczyzn ... ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Mysle ze powinni to rozwinac i zamiast dodawac kolejnych Mpix do aparatu zrobic moziwosc podgrzewania nim jedzenia :)