Ciekawostki

Wielki sukces Polaków. Politechnika Warszawska będzie projektować europejskie procesory

przeczytasz w 2 min.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej zostało zaproszone do udziału w projekcie FAMES, który pozwoli uruchomić linię produkcyjną półprzewodników w Europie. Polscy specjaliści mają zajmować się m.in. projektowaniem układów scalonych.

Unia Europejska pracuje nad niezależnym łańcuchem dostaw półprzewodników, który byłby odporny na problemy z dostawami sprzętu. W 2023 r. uchwalono ustawę European Chips Act, która ma zwiększyć udział Europy w globalnej produkcji mikroprocesorów, zmniejszyć zależność od dostaw z Azji oraz osiągnąć maksymalną autonomię na rynku półprzewodników.

Jednym z efektów uchwalonej ustawy jest projekt FAMES (FD-SOI Pilot Line for Applications with embedded non-volatile Memories, RF, 3D integration and PMIC, to ensure European Sovereignty), który ma na celu uruchomienie linii pilotażowej oraz opracowywanie i rozwój technologii produkcji półprzewodników w litografiach FD-SOI 10 nm i 7 nm. 

Dowiedzieliśmy się, że projekt FAMES będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wejdzie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Mówimy o strategicznym projekcie dla rozwoju technologii półprzewodnikowych w Europie.

CEZAMAT PW będzie projektował procesory 

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej ma zajmować się projektowaniem układów scalonych i technologii pamięci półprzewodnikowych. 

Fakt zaproszenia CEZAMAT Politechniki Warszawskiej do współpracy, w tak elitarnym gronie, nad doskonaleniem technologii FD-SOI, która została uznana za najbardziej obiecującą europejską technologię i włączona w największy projekt w historii Komisji Europejskiej (European Chips Act) świadczy o międzynarodowym uznaniu kompetencji i pozycji, jaką udało się wypracować w przeciągu kilku lat działalności CEZAMAT PW – komentuje prof. Romuald Beck, Pełnomocnik ds. Projektów Strategicznych. 

Polscy naukowcy mają być zaangażowani w prace związane z opracowaniem technologii i testowaniem nieulotnych pamięci półprzewodnikowych typu OxRAM (ang. Oxide-based Resistive RAM). Nowa technologia zostanie wykorzystana w układach nowej generacji do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją i bezpieczeństwem sprzętowym układów scalonych.

Źródło: Politechnika Warszawska

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Virtus
    1
    Jeśli są tacy dobrzy, to dlaczego nie zaprojektowali polskiego procesora?
    • avatar
      AMDK11
      1
      Myślę że sukcesem jest zaprojektowanie dobrego CPU a nie sama możliwość projektowania.
      • avatar
        pawluto
        0
        Wielki sukces...Ale dla kogo ???
        Nasze uczelnie są zdolne tylko wyprodukować łazik marsjański z czego i tak nic nie ma dla nas , zwykłych ludzi...
        Ale jak trzeba zrobić coś bardziej poważnego to cisza...
        Teraz będą projektować procesory dla zagranicznego koncernu...
        No mam się cieszyć czy śmiać ???
        A jak przyszła "pandemia" to wciskali nam na twarze chińskie maseczki i amerykańskie szczepionki...
        Brawo politechniki ! Brawo....
        • avatar
          GejzerJara
          0
          Obecnie jest dostępna taka masa bezpłatnych architektur, że projektowanie procesora od zera mija się z celem. Kiedyś procesory były projektowane, ale pod konkretne zastosowania. teraz robi się wyłącznie implementacje dostępnych architektur, na co pozwala też jedna z licencji ARM :)

          z bezpłatnych architektur, to najlepiej aby europa postawiła na ....... RiscV . To już bardzo dojrzała architektura, mająca już trochę implementacji. Jest też architektura MIPS, ale ona jest przestarzała. Także architektura UltraSparc została opublikowana jako bezpłatna, przed tym jak Sun został sprzedany do Oracle. Niestety obecnie architektura jest martwa, a szkoda.
          Powyżej, to są architektury warte uwagi, z czego najgorszą jest MIPS - oni się przyłączyli do RiscV, więc w praktyce zostaje tylko RiscV.

          Od architektury ARM proponuję odejść. Tutaj trzeba wykupić licencję aby mieć prawo do produkcji procesorów, bo to jest architektura komercyjna. Druga (a może pierwsza?) architektura czyli X86 we współczesnym wydaniu, tutaj piorą się ze sobą Intel i AMD, i nie odsprzedają licencjonowania. Zresztą mają to w swoim porozumieniu o nieagresji, bo w przeszłości nawzajem sobie popodbierali trochę technologii, i nie bardzo jest jak z tego wyjść aby obydwaj nie stracili :)

          Tylko pytanie, czy samo projektowanie to jest najlepszy cel? przykład TSMC pokazuje że nie specjalnie. Raczej produkcja krzemu. chociaż produkcja samych krzemowych krążków też jest bardzo intratnym zajęciem.

          Niestety ..... praktycznie wszystko wartościowe co się wymyśli w PL, takie wynalazki w formie licencji są sprzedawane w całości do podmiotów zagranicznych.

          ps: może to trochę arogancko zabrzmi, ale obecnie zaprojektowanie relatywnie złożonego CPU nie jest nieosiągalne, zważywszy na dostępność ogromu narzędzi wspomagających. Kiedyś tak się nie dało, patrz choćby Intel 8008 czy Zilog Z80 i wiele innych, gdzie projekt CPU to ogromny wydruk, po którym się chodziło i ręcznie weryfikowało na sucho, czy nie ma gdzieś błędów.