Procesory

Rząd chce renegocjować umowę z Intelem. Co dalej z fabryką procesorów w Polsce?

przeczytasz w 2 min.

Fabryka procesorów Intel to jedna z najważniejszych inwestycji technologicznych w naszym kraju. Rząd Donalda Tuska zamierza renegocjować warunki umowy z gigantem. Co dalej z inwestycją i czy jest się czego obawiać?

Chodzi o budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, którą zapowiedziano w połowie 2023 roku. Obiekt miałby powstać w Miękini w okolicach Wrocławia, gdzie zatrudnienie znalazłoby około 2000 osób. Uruchomienie zakładu planowane jest do 2027 roku. 

Zawirowania wokół fabryki Intela 

Sporne kwestie dotyczą kwestii finansowych. Inwestycja ma kosztować około 18,4 mld zł, z czego 6 mld zł miało pokryć nasze państwo. Wygląda jednak na to, że poprzedni rząd nie zdążył dopełnić wszystkich formalności. 

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że obecny rząd jeszcze nie przesłał wniosku o zgodę na przekazanie środków finansowych i zamierza renegocjować warunki umowy, by amerykański gigant przeznaczył więcej środków na polską naukę. 

W mediach zawrzało. Niektóre źródła sugerowały, że budowa fabryki procesorów jest zagrożona.

Intel działa zgodnie z harmonogramem 

Jak jest w rzeczywistości? Najlepiej sprawdzić to u źródła, więc zapytaliśmy Intela o komentarz w sprawie inwestycji: 

Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z polskim rządem. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje jak ta wymagają czasu. Działamy zgodnie z harmonogramem. 

Intel niedawno ogłosił Grega Andersona Dyrektorem Generalnym planowanego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Wrocław Zachód. Kontynuujemy współpracę z uniwersytetami i lokalnymi społecznościami, przykładem jest umowa, którą niedawno podpisaliśmy z Politechniką Wrocławską czy też wolontariat w Miękini i Środzie Śląskiej. 

- Aleksandra Bojanowska, Poland Communications Manager, Intel

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników - wizualizacja
Wizualizacja Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników

Co będzie produkowane w Polsce? 

Do Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników mają trafiać wafle krzemowe, które będą rozcinane na pojedyncze układy scalone. Układy będą testowane pod względem wydajności i jakości, a następnie przetwarzane do produktów końcowych i wysyłane do klientów. W Polsce będą powstawać gotowe procesory, które znajdziemy w sklepach. 

Podobne zakłady znajdują się w Kostaryce, Malezji, Wietnamie i chińskim Chengdu. Nowy obiekt pozwoli stworzyć niezależny łańcuch dostaw półprzewodników w Europie – ma on współpracować z fabryką wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii oraz planowanym zakładem produkcji w Magdeburgu w Niemczech.

Źródło: Intel, Dziennik Gazeta Prawna, Money

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  qbrzydal
  7
  Po co w Polsce fabryka Intela, skoro jest w niemczech?
  • avatar
   studionti
   5
   Po co nam przemysł skoro jest w Niemczech? Niczego nie będzie, Donek Konon wykonał zadanie.
   • avatar
    Warmonger
    1
    Ale o co chodzi? Polski rząd dopłaci 6 mld złotych prywatnej korporacji, a w zamian za to...?

    6 mld za 2000 miejsc pracy - 3 mln za jedno (przy założeniu, że zatrudniani będą rodacy, a nie Hindusi sprowadzani z drugiego końca świata). Kiepski biznes jak na moje oko.
    • avatar
     FunkyKoval
     1
     "YebacPiSy" żeście Polsce zafundowali niezły bajzel i stagnację + bezprawie i gangsterka jak na "dzikim zachodzie". Ferajna ryżego tak dla zasady wstrzymuje wszytko co poprzedni rząd rozpoczął i tak dla zasady "sprawdzają" czy wszystkie umowy są "uczciwe. Taki "przypadkowy" chichot historii, że to ta sama banda za rządów której kwitły szwindle i okradanie Państwa Polskiego, najgorsze przekręty i największa VAT-owska dziura była właśnie za rządów tych "fachofcóf".
     Dzisiaj przestępcy anuluja system prawny w Polsce, ci sami co najdroższe paliwa w Europie nam "wynegocjowali" dzisiaj kwestionuja rozpoczęte strategiczne projekty. Intel powinien teraz ich wystrzelić w kosmos z tymi "pomysłami" i chłopców posłać na zielona trawkę.
     Sam już nie wiem czy to brak w Polsce prawdziwej inteligencji, wszak Ruskie i Niemcy postarali się, aby nam inetligencję zniszczyć, jak widać to plany o dalekim zasięgu czasowym i dość skutecznie to zrobili, bo dzisaj ma się wrażenie że jakaś banda kretynów idzie za tymi cwaniakami z ferajny ryżego, wystraczy im "yebacPiS" bo w TVN-e pokazywali, że "Kaczor" dzieci zjada i oni w to święcie wierzą a to, że mają za mało pieniędzy to wina Kosćioła i "Funduszu Kościelnego" bo gdyby nie to, to Tusk dałby im tą kasę, więc Kosiniak Kamysz teraz "opiłowuje Kościół" w nowym "wielkim projekcie" tego rządu.
     Nie bezie CPK, nie bezie atomu, a nawet jak będą to takie szwindle [rzy tym zrobią ze ksozt ywzrosną do sąsiedniej galaktyki. INTEL niech się dobrze zastanowi bo zrobią "biznes życia" a Tusk i tak ich zamknie jak stocznie z inwestorami z Kataru.
     Znamienny jest poziom zidiocenia w Polsce bez prawdziwych elit intelektualnych, w miejscach, które istnieją ciągle dzięki walce rządu prawicy z lewackimi erukratami jak np. Turów, w wyborach wygrało KO.
     • avatar
      JaYmZ
      0
      A to nie ta fabryka, do której rząd miał "dorzucić" kilka miliardów z naszych podatków?
      • avatar
       WolnosciNieOddam
       0
       TVN czyli Tusk Vision Network, NeoTVP, Gazeta wyborcza zwana potocznie gównem wyborczym to medialne antypolskie szczujnie które propagują mowe nianawisci do tych co maja inne zdanie od TUSKOWEJ ryżej władzy.
       Propagują nienawiść do własnego kraju, flagi narodowej, do rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, do rodzin wielodzietnych nazywając nazywając ich patusami, kościoła katolickiego, chrześcijaństwa, wartości chrześcijańskich.
       To sa nienawistne media które manipulują opinia publiczna i mówią ze wszystko jest w porzadku kiedy ryży i jego NIErząd łamią prawo, konstytucję.
       Jednak ich sielanka nie będzie trwala wiecznie i przyjdzie dzień sądu kiedy naród ukarze ich z
       największa surowością.
       Nie dajcie się manipulować przez tych uzurpatorów i oglądajcie Telewizje Republika!
       Włącz myślenie, włącz Telewizje Republika!!
       Dołącz do nas i powiedz o Telewizji Republika całej swojej rodzinie, wszystkim znajomym, sąsiadom a oni niech przekazują to dalej tak żeby jak najwiecej Polaków się dowiedziało prawdy Tusku i jego mediach!!!!
       Jest niż na ponad milion na YouTube!!! Dołącz do nas już dziś!!!
       • avatar
        Marek1981
        0
        W sumie dobrze, większość glosujących na obecnie rządzących zachowało się jak idioci nie wierząc w co kiedyś wyprawiał niemiecki lis. Uwalą cpk intela elektrownie atomową czy umowy wojskowe... a do tego sciagna na utrzymanie kilka set tyś nielegalnych migrantów. Taki szybki kurs przypominający ich wladze z 2007-15.
        • avatar
         Felipesku
         -1
         Ja to bym sobie życzył, żeby Intel zabrał się z tad ze swoim centrum badawczym. Wykorzystują biednych polskich informatyków którzy nic z tego co włażą w tą firmę mieć nie będą. Niech idą centra badawcze zakładać w Niemczech, tam przecież taka inteligencja.
         • avatar
          FranzMauser
          0
          Wolałbym laboratoria badawcze AMD w Polsce, a nie gównianego i uwstecznionego technologicznie intela.