Czarne dziury bez horyzontu zdarzeń: nowa teoria Stephena Hawkinga

| 2014-01-26

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: astronomia

Czarna dziura

Czarna dziura to obiekt w kulturze masowej postrzegany jak twór, który zgniata wszystko co weń wpadnie. W szkołach najczęściej o czarnych dziurach mówi się - ostateczny etap ewolucji gwiazd, wspomina się o gigantycznych czarnych dziurach, które egzystują w centrach galaktyk i odpowiadają za wiele niezwykłych zjawisk astrofizycznych. Dla astrofizyków czarna dziura jest równie realna jak zagadkowa. Dla laika, który nie interesuje się astrofizyką, może być zaskoczeniem, że czarne dziury, choć znane astrofizykom już od prawie 100 lat, nie są nadal zrozumiane. Ostatni artykuł Stephena Hawkinga, który trafił na ogólnodostępny preprintowy serwis arxiv.org (ogólnie dostępne repozytorium prac naukowych), jawi się jak ostateczna próba rozprawienia się z czarnymi dziurami. Wywołał on ogromne zamieszanie i konsternację w świecie nauki.

Krótki czterostronicowy artykuł pokazał się 22 stycznia i każdy kto chce może zapoznać się z jego treścią. Wkrótce internet obiegły newsy o tytułach najczęściej mówiących, że czarnych dziur nie ma. Faktycznie taki wniosek płynie z pracy Hawkinga, ale samo stwierdzenie, że „czarnych dziur nie ma” nie jest do końca prawdą. Z perspektywy astrofizyki nadal istnieją, ale nie możemy już ich postrzegać jak obiekty, które mają zwykły horyzont zdarzeń. Radykalna teoria Hawkinga sugeruje, że należałoby na nowo zdefiniować czarną dziurę.

Obecnie akceptowany pogląd zakłada, że czarna dziura ma powierzchnię zwaną horyzontem zdarzeń, po której przekroczeniu nie ma powrotu. Czarna dziura w nowym ujęciu ma pozorny horyzont zdarzeń, warstwę turbulencji wywołanych przez promieniowanie, która pozwala na ucieczkę, ale bez szans na odtworzenie pierwotnego stanu. Zatem czarne dziury, tak jak je obecnie postrzegamy, nie istnieją.

Stephen Hawking

Stephen Hawking
Stephen Hawking (ma już 72 lata) większość życia spędził na wózku, coraz bardziej uzależniony od wspierających jego kontakt ze światem technologii. Na zdjęciu podczas lotu w warunkach nieważkości.

Czarna dziura w nowym ujęciu Stephena Hawkinga nie ma typowego horyzontu zdarzeń, który jest konsekwencją nieskończonego zakrzywienia czasoprzestrzeni, a spod którego nawet światło nie może uciec. W rozumowaniu Hawkinga czarna dziura miałaby istniejący przez pewien czas pozorny horyzont zdarzeń, który materię i energię więziłby tylko chwilowo, by w końcu zwrócić w nieokreślonej postaci, z której nie da się nic wywnioskować na temat ich pierwotnego stanu.

Dla niektórych naukowców, nowa propozycja jest nie do zaakceptowania. Sprzeciwia się jej były student Hawkinga, Raphael Bousso, a także Joseph Polchinski, pomysłodawca teorii ognistych ścian.

Dla obserwatora pozorny horyzont zdarzeń byłby widoczny jak dotychczasowy horyzont zdarzeń, ale w praktyce byłaby to raczej warstwa, a nie ściśle określona powierzchnia. Turbulencje wywołane przez promieniowanie Hawkinga (według jego teorii z roku 1974, czarne dziury w ujęciu kwantowym są obiektami, które promieniują termicznie) w pozornym horyzoncie zdarzeń byłyby tak duże, że nawet jeśli cała informacja by się wydostała, to byłaby kompletnie bezużyteczna. Z perspektywy zwykłego człowieka, byłoby to równoznaczne z unicestwieniem materii, podobnie jak wpadając w klasyczną czarną dziurę materia również przestaje istnieć.

Stephen Hawking w swojej pracy nawiązuje do ziemskich prognoz pogody. Informacja opuszczająca pozorny horyzont będzie emitowana chaotycznie, tak jak chaotyczność procesów pogodowych nie pozwala stworzyć prognozy, która sprawdzi się w perspektywie dłuższej niż kilka dni.

Praca Hawkinga „Zachowanie informacji i prognozowanie pogody dla czarnych dziur” dostępna na arxiv.org nie została jeszcze zrecenzowana.

Dlaczego Hawking walczy z czarnymi dziurami? Powodem są paradoksy, które wiążą się z ich istnieniem. Paradoks informacyjny mówi, że jeśli horyzont zdarzeń nie pozwala informacji wydobyć się z czarnej dziury, to informacja jest tracona, a to jest sprzeczne z zasadami termodynamiki. Inny paradoks, który uwzględnia założenie Stephena Hawkinga, że czarne dziury jednak emitują część informacji jako promieniowanie, to niedawno sformułowany paradoks ściany ogniowej. Zakłada on, że spadające na czarną dziurę ciało zostanie kompletnie zniszczone (spalone, stąd „ściana ogniowa”) przez strumień promieniowania zanim dotrze do horyzontu zdarzeń. Najnowsza teoria Stephena Hawkinga zapewnia zgodę z zasadą unitarności (informacja nie jest tracona) i teoretycznie radzi sobie z paradoksem ściany ogniowej.

Źródło: arxiv.org, Nature, NASA (wizualizacja supermasywnej czarnej dziury)

Nie przegap

 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  -22    

  Opublikowano: 2014-01-26 07:47

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Ścieżka Duszy, Brama. Transformacja.
  Miejsce niezwykle rzadkie w którym różnica potencjałów "tego co stare" oraz "tego co nowe" na ścieżce ewolucji jest tak ogromna że te 2 bieguny nie potrafią (już) egzystować w 1 spektrum świadomości i percepcji. Następuje moment piękny i potężny; śmierć starych struktur i sublimacja Esencji w nową, wolną jakość która wreszcie może wziąć pierwszy głęboki oddech nowego życia i rozpocząć czystą ekspresję.
  Ekspresję w wyższej oktawie wibracji, daleko po za możliwościami percepcji poprzedniej formy. Dlatego Czarna dziura jest i pozostanie "czarna" dla wszystkich istot wcielonych (posiadających ciało fizyczne) po tej stronie portalu. "Czarna dziura", pełni role Bramy ale w skali planu ewolucyjnego planet (...) galaktyk.

  By choć odrobinę uzmysłowić skalę jej przeznaczenia, można tylko wspomnieć że istota ludzka, w ścieżce ewolucji przechodzi bramę śmierci i narodzin tysiące razy nim, jako świadoma cząstka kolektywnej Duszy Planety zdoła rozwinąć w sobie Ducha na tyle by osiągnąć zdolność przejścia "Bramy Czarnej Dziury". I dopiero wtedy to się dzieje.

  Procesem tym rządzi odwieczna harmonia, więc ewentualne wizje katastroficzne to bajki dla lubiących horrory :)

  Skomentuj

  1. impulse_101
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2014-01-26 21:23

   aleluja

   Skomentuj

  2. gboor
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2014-01-28 00:59

   Stary, gdzie można kupić taki mocny towar?

   Skomentuj

 2. mat9v
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2014-01-26 09:14

  Huraaaa! Wyewoluujemy i przepchniemy naszą planetę przez Czarną Dziurę aby z Czystą Kartą wkroczyć na Nową Drogę Życia......
  Ech, muszę wziąć proszki..... :)

  Skomentuj

  1. kamillode
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2014-01-26 15:13

   Bierz te wybielające.

   Skomentuj

   1. impulse_101
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-01-26 21:24

    nie bo nos odpadnie jak dzeksonowi

    Skomentuj

 3. zajdi01
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2014-01-26 10:39

  Ciekawy artykuł brawo!!!

  Skomentuj

  1. R2rrO
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2014-01-26 18:28

   Ale nadal jest to kondensacja różnych informacji z innych źródeł na stronie, która powinna skupiać się na IT ;)
   To tak, jakby Pudelek oprócz dziennej dawki plotek, opublikował taki artykuł :D

   Artykuł b. ciekawy mimo, że czytałem go na innych stronach - to jednak wolałbym przeczytać tutaj jakiś ciekawy test, recenzje, a może jakiś ciekawy eksperyment - coś czego nie znalazłbym nigdzie indziej. Tego typu PORZĄDNYCH informacji, ostatnio na tej stronie brakuje;)

   Skomentuj

 4. Hedrox
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2014-01-26 10:59

  Czarna dziura nie zgniata tylko rozciąga. Ma to nawet swoją nazwę - spahettizacja.Tak czy owak, dla człowieka oznacza to śmierć. Jednak o dziwo ze względu zakrzywienie czasu, śmierć byłaby bezbolesna. Po przekroczeniu horyzontu zdarzeń, czas by nie nadążał za faktycznymi zdarzeniami, także umarlibyśmy zanim wydarzenie w czasie naszej śmierci, by do nas dotarło. Jakkolwiek to dziwnie brzmi:)

  Skomentuj

  1. d i l
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2014-01-26 12:47

   Tylko, że do "rozciągnięcia" jakiegoś organizmu potrzeba dużo mniejszej energii niż do zakrzywienia czasoprzestrzeni - chyba raczej najpierw by zabolało.

   Skomentuj

   1. Hedrox
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-01-26 13:09

    To nie energia tylko grawitacja tak rozciąga. To nie jest tak, że na czarną dziurę się spada prostopadle. Wszystko najpierw kręci się w dysku akrecyjnym. I w tym dysku w skutek działania ogromnej grawitacji, wszystko się rooooozciąga mocno, no a potem powoli opada na powierzchnię czarnej dziury:) Ponieważ ani czas ani światło nie jest w stanie uciec po przekroczeniu horyzontu zdarzeń, mógłbyś zobaczyć tył swojej głowyXD (widziałbyś zakrzywione światło odbite od potylicy). Wszystko jest w takim jednym wielkim slow motion. Umarłbyś zanim te wydarzenie faktycznie by zaistniało. Ciężko to sobie wyobrazić, w czarnej dziurze fizyka jest mocno pokręcona;)

    Skomentuj

    1. d i l
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-01-26 17:05

     Każde oddziaływanie to sposób przekazywania energii, także grawitacja. Po prostu wydaje mi się, że w pierwszej kolejności odczulibyśmy skutki tego rozciągania niż spowolnienia czasu. Pewnie to byłby jakiś ułamek sekundy, ale zawasze.

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-01-27 08:56

      pierdol..nie ... Rosjanie szykuja wlasnie lot na czarną dziure, bo chca byc przed amerykanami.

      Skomentuj

     2. Szymon331
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-28 16:23

      Tylko że z tego co wiem rozciągnęłoby nie tylko nas ale całą przestrzeń wokoło nas. Niewykluczone że my byśmy nawet nie zauważyli że zostaliśmy rozciągnięci.

      Skomentuj

  2. radzab7
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-01-26 13:20

   Szczerze, o czarnej dziurze nie wiemy nic, poza tym, że istnieje.
   Fakt, że "pochłania ona światło i można ją dostrzec jedynie poprzez horyzont zdarzeń" może być mylący, gdyż tak naprawdę nie znamy jej istoty jak i powodu przez, który tak się dzieje.
   Tak więc wszystkie te teorie mogą być mało warte. Nie wiemy, co tak naprawdę zachodzi w czarnej dziurze. Obserwujemy je z bardzo dalekiej odległości, co nawet przy dzisiejszym rozwoju techniki może wydawać się dość dobrym na nie widokiem jednak jak już pisałem, nie wiemy czym jest, być może z czarną dziurą wiąże się inne zjawisko niż pochłanianie wszystkiego?
   Cóż jest masa teorii, jedna z najbardziej mnie interesujących to teoria białych dziur, która jest jedną z "teorii wszystkiego", wg niej istnieje świat po drugiej stronie czarnej dziury, tak też powstał nasz wszechświat... Bardzo ciekawa i wygodna teoria, choć szczerze w nią wątpię, jednak, gdyby ktoś ją udowodnił, to byłby to dla świata fizyki przełom...

   Skomentuj

   1. Hedrox
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-01-26 14:47

    Są na dobrej drodze:) Wiesz, Teoria Superstrun i Teoria Zjednoczonego Pola. Gdy uda się to wszystko domknąć tak jak Einstein w pewnym sensie domknął Newtona, to będziemy bardzo blisko zrozumienia w ogóle konstrukcji Wszechświata. W końcu pomaga nam w tym Wielki Zderzacz Hadronów i robi naprawdę kawał dobrej roboty.

    Skomentuj

   2. Cutter72
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-01-26 23:12

    Tylko jak ją udowodnić? Doświadczalnie byłoby ciężko ; )

    Skomentuj

    1. Hedrox
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-01-27 11:57

     Próbują w LHC generować właśnie różne "kosmiczne" warunki, obserwować je, zapisywać. Jeśli wszystko podstawione do wzorów będzie się zgadzać ze stałymi to eureka;) Ale to mega uprościłem;P Ale mogę to odnieść do niedawnych odkryć: Higgs z tych wzorów teoretycznie odkrył cząsteczkę niezbędną by wszystko się zgadzało. Kilkadziesiąt lat później ją odkryto dzięki LHC. Ale praca się nie skończyła i właśnie przede wszystkim, działają tam by badać wszystko (przede wszystkim istnienie innych wymiarów) co mogłoby domknąć Teorię Zunifikowanego Pola, coś niemal ostatecznego na ten moment w fizyce.

     Skomentuj

  3. gboor
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-01-28 01:03

   Ja znam dziurę, która zgniata, zamiast rozciągać. Ale nie jest czarna, więc chyba się nie liczy :D

   Skomentuj

 5. -AssassiN-
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2014-01-26 12:14

  Jeśli się nie mylę na początku XXI wieku miał inną teorię, teraz jeszcze inną...

  Skomentuj

 6. malyedgar
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-01-26 12:53

  a Ty się nie mylisz? Jeśli byś przepuszczał przez swój mózg tyle informacji i nowych faktów, to na pewno w końcu stwierdził byś że coś jednak mogłeś przekręcić. Tylko ... nie zmienia zdania ...

  Skomentuj

 7. vekio
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2014-01-26 13:08

  Ciekawy jakie podzespoły w tym jego komputerze siedzą? System operacyjny jakim nim steruje to pewnie jakiś linux.

  Skomentuj

  1. Lubiem placki
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-01-28 16:15

   Chyba coś ci się pomyliło.
   To naukowiec ,człowiek, nie maszyna. /komputera używa, żeby mówić idioto...

   Skomentuj

 8. Author
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2014-01-26 16:14

  Nauka ma to do siebie, że zmienna jest. To co dziś jest autorytetem za 100 lat będzie anarchią. Tylko dogmaty wiary dają podstawę do godnej egzystencji tu na ziemi w naszej fizyczności.
  Jeśli połączymy naukę ze słusznymi założeniami wiary (Dekalog) będzie nam się dobrze żyło.
  Niestety człowiek ma tendencję do wynaturzania wszystkiego wokół (ogólne zamiłowanie do patologii, wszczepianie silikonu, sterydy, malwersacje ekonomiczne i inna patologia) i stąd te wszystkie problemy.
  Jeśli ten gatunek dojdzie do jakiejś równowagi kiedyś to będziemy żyli w świecie ze Star Treka.

  Skomentuj

 9. Lara Croft
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-26 18:58

  Przypomniał mi się czaderski film - "Event Horizon"

  Skomentuj

 10. superkilller
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-01-26 19:11

  jak ktoś chce poznać nieskończoność zakrzywienia czasoprzestrzeni w swojej własnej czarnej dziurze ,niech ściąga portki i sam ją sobie znajdzie i przetestuje XD

  Skomentuj

 11. auranoir
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2014-01-27 09:11

  Krzycz Trybson!!

  Skomentuj

 12. welll1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-27 11:19

  Hawking wyprzedza ludzkość? O czym wy piszecie? Jest teoretykiem w nauce zwanej fizyką. Zauważcie, że w tej kategorii nauki można póki co snuć tylko i wyłącznie przypuszczenia.
  Tesla, da Vinci, Einstein to byli ludzie którzy wyprzedzali ludzkość o kilka pokoleń.
  Nie wątpię, że Hawking ma spora wiedzę teoretyczną ale szczerze powiem, że od kilku dobrych lat słyszę z jego ust tylko bełkot. Plecie swoje teorie najróżniejsze aby tylko jego zdanie było przedstawione w mediach.
  Od końca świata, przez biegunowość ziemi, komputeryzację, kosmitów, aż do czarnych dziur.
  Aktualnie, żadna z jego pseudoteorii nie znalazła potwierdzenia, a większość z nich jest po prostu zapominanych. Ostatnio większą uwagę przykuwa po prostu tym, że zabiera w jakiejś sprawie głos niż wartością swego przekazu.
  Media robią z niego bożyszcze współczesnego grona naukowców, dla mnie to człowiek który swe teorie bazuje na znanym mu ograniczonym świecie. Który jak sam wspomina można opisać matematycznie.
  Więc skoro takim jest kozakiem to niech opisze matematycznie wynalazek Łągiewki.
  Cały świat uznał iż prawa fizyki należy spisać dla 2 ciał i tak zostawił to na kilkaset lat. Nasz konstruktor pokazał, że jeżeli dołączymy trzecie ciało to tamte wzory są po prostu nic nie warte, a jeżeli te ciało ma możliwości przyjmowania energii i oddawania jej jednocześnie to wtedy tworzy się we wzorach taki bajzel, że do dziś po ponad 10 latach nie jest opisany żadnym wzorem matematycznym.
  Pochłaniacz energii kinetycznej Łągiewki działa od 1999 roku, a do teraz nie został opisany matematycznie. To oznacza, że nie istnieje?
  No właśnie nie. Bazując na fundamentalnych prawach matematycznych i fizycznych musimy założyć, że są one poprawne i działają we wszystkich przypadkach. Wiadomo już, że fizyka klasyczna i jej wzory ni jak mają się do tej kinetycznej.
  Co za tym idzie im dalej w las tym więcej drzew, problem w tym, że pora na weryfikacje starych praw i rozwinięcie ich o znaną nam współcześnie wiedzę teoretyczną jak i doświadczalną.

  Skomentuj

  1. gboor
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-01-28 01:20

   Wystarczy że jakaś łągiewka czy inny noob nagada jakichś bzdur, i od razu tabuny nieuków bardziej są gotowe wierzyć jemu, niż całej dotychczasowej nauce.
   Na jakiej podstawie? Gdzie zdrowy krytycyzm, gdzie podstawowe zasady metodologii, weryfikacji, powtarzalności eksperymentu itd, itp??
   Spokojnie, wynalazców perpetuum mobile były już tysiące, (i jeszcze wielu będzie) i jakoś niczego to nie podważyło.
   Więcej wiedzy i rozumu, mniej naiwności i gonienia za sensacyjkami.

   Skomentuj

  2. gboor
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-01-28 01:26

   Tak, żaden fizyk nie wpadł na to że można opisywać układy złożone z więcej niż 2 ciał, dopiero pan Łągiewka zrobił ten przełom na miarę Kopernika i odkrył "fizykę kinetyczną" :D
   Stary, takie rzeczy to się w podstawówce robiło, przynajmniej za moich czasów. Poczytaj jakiś podręcznik do fizyki dla podstawówki (chociaż raczej niewiele zrozumiesz), a dopiero potem się wypowiadaj.

   Skomentuj

   1. vitapy
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-01-28 01:52

    To, że jeden profesor współpracujący z wynalazcą hamulca nie jest w stanie opisać tego matematycznie nie świadczy o tym, że przeciętny uczeń średniej szkoły to już potrafi ;) - i ni jak nie ma się to fizyki teoretycznej. Teorie będą powstawać, a inni będą je obalać lub rozwijać, na tym polega nauka.

    Skomentuj

 13. shamoth
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-01-27 13:42

  Prawda jest taka że dla każdego zagadnienia "fizyka" jest inna, w mikro czy makro skali. Tak na dobrą sprawę wszystko rozbija się o zrozumienie procesu translacji/korelacji informacji/energii tego co jest na wyższym poziomie wielkości do tego na niższym i zależności z tego wynikających. Inne zasady działają na zewnątrz atomu/elektronu a inne wewnątrz po pokonaniu pewnej "bariery", która "kreuje" zjawiska na zewnątrz tej bariery, na podstawie których formułowano znane do wieków prawa, a które nie są kompletne bo na tym poziome skali uznano że ich wpływ jest pomijalny.
  Stoimy w miejscu bo kurczowo trzymamy się staroci. Na dobrą sprawę za każdym razem kiedy patrzymy głębiej na niższe poziomy, prawa fizyki powinny być formułowane na nowo lub uzupełniane aby były spójne na co niestety jesteśmy za ciency i zbyt ograniczeni z własnej woli bo myślenie abstrakcyjne u większości ludzi zanika w trakcie dorastania, reszta pozostałych nazywamy niedorozwojami, ekscentrykami czy geniuszami. Np. przyjmujemy że jesteśmy na najwyższym poziomie energetycznym/informacyjnym i nad nami nic już nie ma. Co jeśli stanowimy jakiś tam kolejny poziom skali i powinniśmy rozpatrywać też to co jest powyżej, czyli spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Z każdym poziomem skali dochodzi do pewnej komplikacji, zmiany zasad i trzeba zacząć myśleć abstrakcyjnie w oderwaniu od ogólnie panujących reguł/zasad żeby umieć się odnaleźć w nowym otoczeniu. Dodatkowo dochodzi postrzeganie zasad i ich translacje ze względu na zwielokrotnienie oddziaływań gdzie oddziaływanie 1 i 3 poziomu nie jest bezpośrednie gdyż zachodzi za pośrednictwem zasad 2 poziomu. Energia pochłonięta/dostarczona do jednego poziomu ulega konwersji i jest przekazywana do innego poziomu, ale także ma wpływ na poziom z którego pochodzi.

  Co jeśli nasz wszechświat się nie rozszerza i z innego punktu widzenia odległości nie rosną tylko obiekty staja się mniejsze. Informacja opisująca obiekt pozostaje tylko wypełniacz się ulatnia i obiekt się kurczy aby zachować spójność. Po czym ten wypełniacz i przy okazji inne śmieci trafiają w pobliże czarnej dziury, z czego ta pustka wypełniająca wszystko, wypełniacz, jest pochłaniany a "śmieci" stanowią skorupę/błonę czarnej dziury która ściąga kolejne śmieci i "pustkę". A jak już tej pustki w środku się odpowiednio uzbiera dochodzi do wielkiego wybuchu i po

  Skomentuj

 14. Qpers
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-01-27 22:32

  Bezsensowny bełkot, pełen baśni i wyobrażeń, niepopartych niczym. Jak prawie cała "nowoczesna astrofizyka". Takie gdybanie i snucie baśni bez sensu jest ostatnio modne widać :P

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2014-01-28 11:40

   jeszcze kilka wiekow temu ludzie podobnie mowili gdy slyszeli ze ziemia moze byc okragla i poruszac sie dookola slonca a nie odwrotnie.
   Obecnie nawet dzieci w przedszkolu to rozumieja i potrawia wyjasnic.

   Skomentuj

  2. shamoth
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-01-28 12:48

   Niestety, ale jak by na to spojrzeć jak na model ewolucyjny to powstaje wiele mutacji, które nie sprawdzają się i wymierają. Te które wystarczająco dobrze przystosują się do rzeczywistości, która cały czas się zmienia, w korelacji z innymi teoriami/mutacjami wyewoluują w kolejną jeszcze lepiej dostosowaną teorię/mutację... aż nie nastąpi coś nagłego/losowego co sprawi że przestaną mieć one rację bytu i to co wcześniej wydawało się nie mieć racji bytu zacznie dobrze funkcjonować.
   Także można powiedzieć że jest to naturalne i pożądane jeśli mamy dalej się rozwijać, tylko trzeba pamiętać że nie da się czegoś zastosować do wszystkiego i każda teoria/prawo działa na pewnym poziomie/w określonych warunkach i trzeba wiedzieć kiedy ją stosować i jak przejść, co jest obecnie największą bolączką, na inny poziom.
   Dzieci od wieków straszy się potworami a potem znaleziono szczątki dinozaurów ;]

   Skomentuj

 15. patrykpol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-30 01:21

  Jedno jest pewne czarna dziura to coś jak masa kwantowa razem z promieniowaniem w ujemnym działaniu ale po drugiej stronie gdzie wciąga i rozprasza nową energię cząsteczkową to wywołuje podobno coś w rodzaju plazmy bo plazma wywołuje na skutek zderzaczy cząsteczek z boga. Możemy sobie wyobrazić że materia działa tak jak w podróż w czasie nanocząsteczki zostają zabrane a potem biegnie w inny wymiar czasu aż wyeowuluje nowy wszechswiat siły i energi podobnie jak zderzacze.

  Skomentuj

 16. patrykpol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-30 01:46

  Jest jedna odpowiedż taka kto ten rozwiąże w przyszłości taką zagadkę to człowiek będzie w stanie ewoluować czlowieka w podróży w czasie w przyszłość, to jest niebezpieczna broń technologiczna.

  Skomentuj

 17. patrykpol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-30 02:14

  Twórcy tworzyli piramidę, wszędzie są znaki podróży w czasie.

  Skomentuj

 18. patrykpol
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-01-30 02:22

  Jedyny dowód jest taki że bóg jest czymś w innym jako materia cząsteczkowa nie ma horyzontu ani czasu jest wieczność ale my jesteśmy po za sćianą wymiaru czasu czyli to co powstało milion lat temu ziemia pozostaje punktem do innego wymiaru czasu czyli kosmici i ufo i piramidy i znaki są na to dowodem że oni mają też taką technologię trudno sobie wyobrazić sobie UFO.

  Skomentuj

 19. irondick
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 11:08

  Na podstawie najnowszych informacji z obserwacji czarnej d. wynika jednak, że wyrzucane są z niej gigantyczne obłoki gazowe! A więc teoria, że wszystko co wessie czarna d. w siebie nigdy się z niej nie wydostanie legła w gruzach.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Komentarze

52

Udostępnij