Systemy operacyjne

DualBoot Ubuntu 17 i Windows 10 [aktualizacja]

przeczytasz w 2 min.

Jeśli po instalacji Ubuntu 17.04, na dysku z Windows 10, z bootmenu zniknie Windows, spróbuj tego rozwiązania

DualBoot Ubuntu 17 i Windows 10

Aktualizacja 08.05.2017

Zapowiadany poradnik już gotowy. Zainteresowanych zapraszamy Ubuntu obok Windows 10 - GRUB-y problem. Kilka praktycznych porad.

Aktualizacja 06.05.2017

Po kilku próbach zdiagnozowania, dlaczego po instalacji Ubuntu 17.04 z bootmenu znika Windows, dość szybko udało się trafić na rozwiązanie tego problemu. A co najważniejsze, jest bardzo łatwe do zastosowania dla niezaawansowanych użytkowników.

W bootmenu należy wejść w "Opcje zaawansowane dla systemu Ubuntu" (Advanced options for Ubuntu), nastepnie tryb "recovery mode".

Ubuntu recovery mode

Otrzymamy "Recovery Menu" - jak na fotce poniżej - a w nim wystarczy już wybrać funkcje "grub - Update grub bootloader".
Po ponownym uruchomieniu, w bootmenu powinien już pojawić się Windows 10.

Update grub uploader

Aktualizacja 05.05.2017

W ten weekend przeprowadzimy ponowne testy, ze wsparciem specjalistów, postaramy się zdiagnozować problem i znaleźć najprostsze możliwe rozwiązanie.
Wykorzystując dobrą zasadę "Problemy stwarzają możliwości", planujemy również przygotowanie na benchmark poradnika "TOP-10 co powinieneś wiedzieć zanim zechcesz zainstalować Ubuntu obok Windows".

News z 04.05.2017

To informacja z cyklu "zaoszczędzimy komuś rozczarowania i czasu", a że nie znalazłem w sieci za wiele na ten temat, myślę że warto się nią podzielić.

Instalując Ubuntu 16.04 na dysku już zawierającym Windows 10, bez większych problemów (co nie jest regułą) tworzy się DualBoot, z możliwością uruchamiania wybranego systemu. Przetestowałem to na swoim laptopie i od pewnego czasu cieszyłem się grub zawierającym Windows 10. Fotka powyżej przedstawia takie menu.
To oczywiście dobra wiadomość przede wszystkim na początkujących użytkowników, bo głównie Ci chcą potestować Ubuntu, ale nie znają się jednocześnie za dobrze na multibootach, grubach, a tym bardziej ręcznym edytowaniu plików loadera.

W ostatnich dniach przeprowadziłem kilka testów z najnowszą wersja Ubuntu 17.04 i z przykrością informuje wszystkich zainteresowanych, szczególnie tych, którzy rozważają upgrade z wersji 16.04, że DualBoot Ubuntu 17 i Windows 10 niestety nie działa. A przynajmniej nie "automatycznie", bez kombinowania.

Z zainstalowanym Ubuntu 17 nie było żadnych problemów, ale próby uruchomienia Windows 10 były nieudane. Przez moment było naprawdę niemiło. Wyjmowanie dysku z laptopa, naprawa MBR, itd. (powinienem dodać, że ostatecznie wszystkie dane i system przetrwały, a Windows udało się uruchomić, ale już bez dualboota)

Oczywiście nie musi to być regułą na każdej konfiguracji, być może problemy pojawiają się tylko przy kolejnej instalacji, ale jeśli mimo to planujesz taki upgrade, dobrze radzę, zrób backup całego dysku i bądź przygotowany nawet na pełny format dysku, aby na nowo zainstalować na nim Windows 10.

Jeśli pojawi się coś nowego w tej sprawie zaktualizujemy tą wiadomość w tym miejscu. Czekamy także na komentarze pomocne w tej sprawie.

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pablo11
    4
    Backup całego dyku jest zalecany zawsze i wszędzie. Problemy z dualbootem były już za czasów windows 8. Oni chyba celowo to utrudniają.
    • avatar
      Damian Szymański
      4
      Jak dobrze myślę problemem nie jest tutaj GRUB ani też hibernacja. Swoją drogą to właśnie hibernacja aktywna w win 8-10 stwarza spore problemy z montowaniem dysków.

      Idąc dalej, zapewne instalowaliście Ubuntu jakby "wewnątrz windowsa". Czyli w procesie instalacji wybraliście "Install Ubuntu alongside Windows 10" - to jest w mojej opinii najgorsze co można zrobić.

      Ja proponuję instalować Ubuntu czy też jakiegokolwiek innego Linuksa poprzez wybór opcji ostatniej "Something else" a następnie ręcznie tworzycie nowe partycje. W tym przypadku nowe ext4 dla punktu montowania "/" i wedle uznania również "/home". W przypadku nie utworzenia "/home", katalog zwyczajnie trafi w partycję z "/" - więc jeżeli nie planujecie większych batalii z częstymi zmianami systemów to tworzenie /home jest zbędne. Można również utworzyć dodatkową partycję swap, dla tzw. przestrzeni wymiany, chociaż od Ubuntu 17.04 w przypadku braku swap potrafi już tworzyć pliki wymiany podobne do tych stosowanych w windowsach. Ważne! W procesie partycjonowania proszę zachować ostrożność aby przypadkiem nie usunąć/utworzyć lub sformatować partycji z ważnymi danymi. Pomyłka można sporo kosztować :) Dalej, GRUB (bootloader) powinien być zainstalowany na głównym dysku (master) (sda) w obszarze MBR (w żadnym wypadku innym) - to pozwoli uniknąć problemów. I to tyle, dalej już tylko next, next...

      Tak czy inaczej polecam oficjalny poradnik od Canonical o instalacji Ubuntu wraz z dualboot Windows. Pamiętaj tylko aby Windowsa instalować jako pierwszego, Linux zawsze powinien być jako drugi.

      Poradnik: https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot
      • avatar
        therminator
        3
        Zawsze mozna sobie stworzyc dyskietke startowa, zeby unikna wyzej opisanych problemow.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Tylko MBR/BIOS czy GPT/UEFI też dotyczy ten problem? W drugim przypadku przy odpowiedniej instalacji z menu boot uefi możemy wybrać bezpośrednio W10 lub Ubuntu bez potrzeby używania przestarzałego os-prober.
          • avatar
            felislynx.silae
            1
            Autor artykułu musi mieć pechową płytę główną. Na kilku sprzętach mam dualboot Windowsa 10 z różnymi distro (w tym Ubuntu) i nie ma żadnych problemów :)
            • avatar
              renegat0x0
              1
              Też mi się kiedyś skitrał grub. Głównie przez moją niewiedzę odnośnie tego czy akurat mam partycje w GPT czy nie :D LOL.

              Autor newsa musi być mega nieobeznanym z systemami człowiekiem. 5 minut mi zajęło odtworzenie wszystkiego bez utraty jakichkolwiek danych.

              Wypalasz na pendrive instalację win10. W instalatorze klikasz napraw komputer (dokładnie nie pamiętam jak się nazywała opcja), a potem kliknąlem że dotyczy to uruchomienia systemu. Kółeczko windows się pokręciło i mogłem znowu uruchamiać windows.

              Potem wypaliłem na pendrive linux i odtworzyłem wejście na linux.

              Easy peasy.
              • avatar
                shoken
                0
                chyba ten slogan reklamowy intel inside nabiera nowegoznaczenia
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -1
                  Cóż. Instalator Ubuntu potrafi sobie zapisać w tablicy partycji 5 podstawowych partycji... Sam to rozumie, ale że jest to niezgodne ze standardem, więc Windows niekoniecznie...
                  • avatar
                    darioz
                    -1
                    Jak rozwiązać problem z grubami? Proste jak drut! Nie instalować linucha! Windows jest do wszelkich zastosowań a na linuchu ciągle tylko problemy!
                    • avatar
                      bullseye
                      -2
                      Nowsze sprzety maja wsparcie wirtualizacji, jak ktos chce sie bawic niech tam stawia Ubuntu, innego sensu to nie ma by posiadac dwie kopie zainstalowane na dysku, bawic sie grubami itp.....
                      • avatar
                        manioor
                        -3
                        Już od ładnych paru lat czekam aż te superbezpieczne linuxy wydrapią oczy windowsom i oesom i nie mogę się doczekać. Ktoś wie dlaczego? Tylko nie siejcie fermentu, że chodzi ciągle o lobbowanie ;)
                        • avatar
                          shoken
                          -4
                          widzicie wczoraj napisalem krytyke dla intela i jakims dziwnym cudem dysk ssd mi wysiadl,dziwny zbieg okolicznosci,korzystalem z tego dysku od 2 lat i wysiadl gdy skrytykowalem intela.
                          • avatar
                            Pogromca blacharni Pro
                            0
                            hm
                            • avatar
                              Pogromca blacharni Pro
                              0
                              .
                              • avatar
                                Marucins
                                0
                                A nie lepiej wrzucić na partycję EFI inny bootmenager?
                                Po co siać panikę?

                                Np. świetny Clover?
                                • avatar
                                  mszark
                                  0
                                  Z tego co pamiętam przy zabawach z ubuntu i win8 problemem była częściowa hibernacja, żeby poprawnie to działało wystarczyło ją wyłączyć. Z 10 nie próbowałem.
                                  • avatar
                                    Roman Chojnacki
                                    0
                                    Zgaduję, że problem niekoniecznie wynika z zestawienia Ubuntu 17.04 z Windows 10. Jako, że 16.04 Ci działało, zgaduję, że problem leży po stronie GRUB-a (program do obsługi DualBoota), czasem się zdarzy, że coś mu się wykrzaczy, ale łatwo to naprawić:
                                    https://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub2-when-ubuntu-wont-boot/
                                    • avatar
                                      Damian Szymański
                                      0
                                      A propo rozwiązania. Jeżeli z jakiegoś powodu nie uda się wejść do trybu recovery, albo będzie po prostu niedostępny, albo z innych względów tego nie zrobimy. Wystarczy uruchomić zainstalowanego Linuksa w normalnym trybie, a następnie w konsoli wpisać "sudo update-grub2" I mamy to samo, co za pomocą trybu recovery.