| 2012-11-07

Wyłączono pierwsze nadajniki naziemnej telewizji analogowej w Polsce - czas na DVB-T

DVB-T: I etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej

Zgodnie z planami dokładnie dziś, 7 listopada, rozpoczął się proces wyłączania telewizji analogowej w Polsce.

O godzinie 4:15 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni dokonał symbolicznego wyłączenia nadajników analogowych. Miało to miejsce na gorzowskim Starym Rynku w Telewizyjnym Miasteczku Cyfrowym Telewizji TVP.

Pierwszy etap wyłączenia naziemnej telewizji analogowej objął w głównej mierze tereny województwa lubuskiego, ale także dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Dokładny wykaz gmin objętych pierwszym etapem cyfryzacji sprawdzić można na rządowej stronie ministerstwa cyfryzacji.

"Analog został wyłączony. Weszliśmy ze starej rzeczywistości w nową. Mam nadzieję, że takie przygotowanie i informowanie społeczności jak w województwie lubuskim, będzie miało miejsce w kolejnych regionach Polski. Gratuluję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego wydarzenia." – minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Użytkownicy korzystający do tej pory z sygnału analogowego muszą teraz zmienić telewizor na taki z tunerem DVB-T MPEG4 (jeśli jeszcze go nie mają) lub dokupić do starszego odbiornika dekoder DVB-T do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych.

W tym roku planowany jest jeszcze jeden z 7 etapów wyłączania naziemnej telewizji analogowej na terenie naszego kraju. Zasięg każdego z nich sprawdzić możecie w newsie już za 2 miesiące zaczną wyłączać telewizję analogową w Polsce.

Źródło: cyfryzacja.gov.pl, gorzow.pl, mikejones.tv

Strefa Windows 8

Nie przegap

Komentarze (56)

  1. Q'bot
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2012-11-07 13:01

    To teraz czekamy na oficjalną likwidację/prywatyzację TiViPe

    Skomentuj

    1. akodo_ryu
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-07 14:40

      Nigdy nie dojdzie doi czegoś takiego - cała idea mediów publicznych jest taka, że są publiczne. I bardzo dobrze - jak ktoś będzie chciał mieć prywatny kanał, to niech sobie go buduje od podstaw.

      Skomentuj

      1. muadd
        Oceń komentarz:

        25    

        Opublikowano: 2012-11-07 16:28

        Niech sobie będzie tv publiczna, radio, i wiele jeszcze innych rzeczy, ale dlaczego zmuszają nas do płacenia za to!!!. Niech zakodują tv publiczną, jak ktoś chce wspierać ten chłam to proszę bardzo.

        Uczciwie trzeba stwierdzić, że nie ma tam nic wartościowego czego by nie było w innych telewizjach.

        Skomentuj

        1. R2rrO
          Oceń komentarz:

          15    

          Opublikowano: 2012-11-07 17:24

          A najlepsze jest to, że nawet nie oglądając TV a posiadając jedynie sam odbiornik i tak trzeba płacić abonament :D To jest dopiero absurd !

          Skomentuj

    2. StartX_pl
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2012-11-07 14:42

      Nikt nie sprywatyzuje telewizji publicznej bo jest narzędziem politycznym.

      Skomentuj

      1. xMhLx
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-11-07 20:51

        tefałen jakoś jest prywatny a działa jak tefałpe :)

        Skomentuj

    3. maestro16s
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-08 14:55

      Nigdy tym cholerom nie należało by płacić abonamentu. zamiast finansować jakieś poważne programy to wywalają kupę kasy na klany plebanie złotopolscy i inne bzdety które przynoszą same straty a mimo to są kontynuowane

      Skomentuj

  2. bison616
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2012-11-07 13:07

    ciemność , ciemność widzę..... no i mrówki w TV

    Skomentuj

    1. mrowczak
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2012-11-07 18:00

      Kolego, zaprzeczam, oficjalnie w TV nigdy nie wystąpiłem... :)

      Skomentuj

    2. belliash
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-07 23:58

      To sie nazywa wojna kropek ;)

      Skomentuj

    3. majum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-09 22:37

      a u mnie piaskowa burza :)

      Skomentuj

  3. kynek_vava
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2012-11-07 13:38

    nie place abonamentu jak moj tv nie ma tuneru ? ;)

    Skomentuj

    1. Maciej Lewczuk
      Oceń komentarz:

      25    

      Opublikowano: 2012-11-07 14:01

      Jeśli Twój TV nie ma "tuneru" to chyba jest monitorem...

      Skomentuj

      1. suntzu
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-11-07 14:16

        dobre :P

        Skomentuj

      2. kynek_vava
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2012-11-07 14:24

        aj czepiasz sie a wiesz o co mi chodzilo ;)

        Skomentuj

        1. Maciej Lewczuk
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2012-11-07 14:57

          Przyznam, że nie do końca, serio ;)

          Skomentuj

          1. kynek_vava
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2012-11-07 15:11

            ok ;) jesli ktos nie ma w tv tunera mpeg4 to nie ma mozliwosci odbioru tv cyfrowej i nie musi placic abonamentu ;)

            Skomentuj

            1. kitamo
              Oceń komentarz:

              5    

              Opublikowano: 2012-11-07 16:08

              Musi, niestety musi. Niedlugo to gowno bedzie kogokolwiek obchodzilo czy masz TV i czy Cie na niego stac, i tak pieniazka musisz dac na tace dla panstwa.

              Skomentuj

              1. Pshemas
                Oceń komentarz:

                0    

                Opublikowano: 2012-11-07 16:34

                Najważniejsze że nawet gdy przyjdzie kontroler z policją (bo inaczej nie musisz go wpuszczać a policja zawsze może mieć "uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa" więc ich musisz) to powiedzieć że swój sprzęt RTV kopiłeś np 5 dni temu a ustawowo masz 14 dni na zgłoszenie go na poczcie. Nic nie mogą tobie zrobić.

                Skomentuj

                1. kitamo
                  Oceń komentarz:

                  3    

                  Opublikowano: 2012-11-07 16:38

                  Musisz wtedy udokumentowac to w jakikolwiek sposob, chocby dowodem zakupu ;)

                  Skomentuj

  4. dawidex999
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-07 14:04

    Pomysł jest bardzo dobry ale niestety dużo ludzi będzie narażonych na dodatkowe wydatki w postaci dekodera :)

    Skomentuj

  5. QaziG
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2012-11-07 14:14

    wczoraj mówili w TVP1 że to jedyna bezpłata telewizja publiczna ,a zaraz dodali żeby pamiętać o opłacaniu abonamentu TV :)

    Skomentuj

    1. Yogimistrz
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2012-11-07 17:44

      W socjalizmie wszystko jest tak "bezpłatne" telewizja, drogi, szkoły, opieka medyczna.

      Skomentuj

  6. suntzu
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-11-07 14:17

    Szkoda, że nie zrobiliście testów tunerów DVB-T do PCta... w kontekście czułości, jakości, wykonania pilota, czujnika IR...

    Skomentuj

  7. barwniak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-07 14:25

    Jak widać abonament to nie najlepsza metoda poboru opłat. Wraz z telewizją cyfrową, mogli by zrobić wszystkie programy w VOD.
    Chcę jakiś kanał na stałe to kupuje usługę na rok, chcę tylko w nim obejrzeć tylko jeden film kupuję film.
    Jeśli mnie 90% kanałów nie interesuje to ich nie kupuję.
    W kablówkach też mogli by dać wybór po sztuce, a nie 50 bazowych i 5x5 tematycznych.
    To sprawiedliwsze jak wliczanie opłaty za TV do podatku.
    Nie każdy chce mieć TV, w dobie internetu coraz mniej osób.
    Cyfryzacja TV jak najszybciej, co by było więcej pasma dla Internetu mobilnego :)

    Skomentuj

    1. muadd
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-07 16:23

      Też tak by,m chciał, ale chodzi o kasę, gdby tv była personalizowana to, sporo osób miałoby po kilka kanałów.

      Sam właśnie chciąłbym mieć możliwość oglądania wszystkiego, ale płacenia za faktyczne oglądanie kanały. Czyli jak nie ogądam nic to abonament 0.

      Skomentuj

      1. suntzu
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-11-07 18:57

        taa i po tylu latach ostatniego sezonu hous-a nie zobaczysz

        Skomentuj

  8. QaziG
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-07 16:02

    tak w ogóle to mogliby wykorzystać tą technologię cyfrową TV i udostępniać tą drogą internet ,byłby hit

    pamiętam jak kiedyś ściągałem mp3-ki z NBC ,chyba to było ?

    Skomentuj

    1. Pshemas
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-11-07 16:37

      Chyba gry na Commodora ale to w Trzeci Programie PR było ;)

      Skomentuj

  9. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-07 16:11

    Powyłączają a np w samym trojmiescie jest ekstra problem w wielu miejscach by odebrac jakikolwiek sygnal. W centrum miasta z trudem mozna zlapac cokolwiek a jak juz cos jest to tnie co kilka sekund. O "jedynce" w HD mozna zapomniec bo rwie niemilosiernie. Wymiany anteny na rozne typy cudow nie zrobi, niestety jest problem z sygnalem

    Skomentuj

    1. Krotock
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-07 16:30

      Po wyłączeniu telewizji analogowej mają wzmocnić sygnał cyfrowy. Choć ja w okolicach Nowego Sącza przyznam, że nie mam najmniejszych problemów - sygnał 100%.

      Skomentuj

      1. JEzUS
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-07 20:16

        Ta a w Krynicy 30km na południe od Sącza nie ma w ogóle tylko Słowacka cyfrowa... Śmiać się czy płakać?

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-08 00:12

        Owszem tez to slyszalem, ale na slyszeniu sie skonczylo. U mnie w miescie w terenach nieco nizej polozonych jest problem by cokolwiek zlapac. Ja akurat mieszkam w moim miescie w terenie bardzo wysoko polozonym i tez mam z tym problemy, mimo ze cale miasto mam pod soba to akurat znajduje sie w takim miejscu na szczycie gdzie nie jestem w swietle nadawanego sygnalu.
        Sygnal analogowy lapalem bez problemu a z cyferki nima.

        W inny miejscu w drugim mieszkaniu jest sygnal i nie powiem - jest dobrej jakosci, wszystk oladnie dziala. jedyneczka w HD wyglada nawet lepiej niz z satelity.

        Skomentuj

  10. Adriano97
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-07 16:46

    No, a mi Vectra wymieniła dekoder i nie mogą od tygodnia aktywować karty. :)

    Skomentuj

  11. Veeon
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2012-11-07 16:55

    nie płaciłem nie płace i nie zamierzam płacić abonamentu za za taką telewizję publiczną

    Skomentuj

  12. ruku1994
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-07 16:57

    Orientuje się ktoś, czy jak mam kablówkę od np. UPC, to muszę płacić ten abonament. Teoretycznie płace za UPC. Chociaż to Polska to pewnie i tak trzeba płacić ;)

    Skomentuj

    1. marekkotek
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-11-07 17:06

      Płacisz za to że posiadasz odbiornik telewizyjny nawet jak nie oglądasz na nim telewizji.

      Skomentuj

      1. albi37
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-07 17:51

        Niekoniecznie - nie płaci się abonamentu radiowo telewizyjnego za radia w w telefonie i samochodzie, tak samo nie płaci się za TV mobilną, jak masz kartę TV w kompie i oglądasz.
        Poza tym płaci się za odbiornik telewizyjny, a telewizor niepodłączony nim nie jest.

        Tak czy inaczej według prawa musisz płacić ten haracz, ale możesz się od niego wykpić.

        Skomentuj

        1. suntzu
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2012-11-07 18:59

          płacisz za radio w samochodzie rzecz jasna :P

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-11-08 00:14

          Oczywiscie ze placisz. Za radio w samochodze tez powinienes zaplacic. Niedlugo bedzie koniecznosc takze placenia za komputer z tunerem TV.

          Skomentuj

    2. szymek1987
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-07 19:37

      Tak musisz płacić... (paranoja)

      Skomentuj

  13. albi37
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-11-07 17:43

    (..)

    Skomentuj

  14. szymek1987
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-07 19:38

    Nie mam telewizora, nie mam problemu :)

    Skomentuj

  15. luk9400
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-11-07 21:04

    Nie ma się czym podniecać.

    Skomentuj

  16. noel24
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-07 22:49

    A mnie przeraża to zdjęcie telewizora z "Poltergeist'a", śnieżący mimo wyciągniętej wtyczki z gniazdka.

    Skomentuj

    1. masa47
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-07 23:04

      I jeszcze wtyczka taka jakaś nie nasz :)

      Skomentuj

      1. luk9400
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-07 23:51

        Amerykańska

        Skomentuj

  17. arekdbz
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-11-07 23:16

    Zacznijmy od tego, że w Polsce nie ma wystarczającej ilości nadajników... Sygnał cyfrowy jest bardziej wrażliwy niż analogowy. Jak jest brzydka pogoda to się tego w ogóle nie da oglądać... Nawet jak jest ładna to często "pixeluje". W moim województwie są 2 nadajniki, oba w sporej odległości od domu. Jak to ma dobrze funkcjonować, no pytam się jak ?

    Skomentuj

    1. Stork
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-07 23:35

      Masz rację z sygnałem bywa różnie sam się o tym przekonałem.
      Daj troche czasu, wszystko ma swoje początki ;)

      Skomentuj

  18. Sakret
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-08 01:10

    na szczescie kablowka chwala Ci.

    Skomentuj

  19. Obserwator12
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-08 03:38

    Czytam sobie i czytam to co piszecie, w tym i innym temacie, wielu uważa siebie za obeznanych w kwestiach technologicznych a jakoś wydaje mi się, że mniej niż 1% z was zdaje sobie sprawę czym są owe "mrówki" o których pisał jeden z użytkowników...

    Oczywiście temat w tym kierunku nie został rozwinięty bo nikt tego nie zauważył.

    Skomentuj

    1. tjindy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-11 12:14

      Big BadaBoom ?

      Skomentuj

  20. krolik_beny
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-08 07:57

    Oj tam, oj tam... mogą cyfrową też wyłączyć. W TV to tylko propaganda, propagowanie konsumpcjonizmu i pranie mózgów... dużej straty by nie było :)

    Skomentuj

  21. marc73
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-09 16:20

    A jak wygląda sprawa z podłączeniem do jednej anteny? Mam 3 telewizory, które chciałbym podłączyć do anteny. Wiem, że na pewno muszę mieć jakiś rozgałęźnik, ale czy oprócz tego jakieś wzmacniacze? Może macie jakies strony w ulubionych ze schematami takich sieci?

    Skomentuj

  22. Bobi48
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-11-09 19:33

    Ludzie z odległosci ok. 30 km mają problemy z odbiorem tego badziewia zwanego polską telewizją cyfrową , która puczyniła nasz naród cywilizownym, lepszym i mądrzejszym , a Czesi mają ten wynalazek już od 3 lat conajmiej, i sieją sygnałem aż po Zieloną Górę kanałów mają 2x tyle i jakoś nie robią z tego halo !! , każą ministrowi wstawać o 4.15. rano coby sobie przekręcił symboliczną gałeczkę wyłącznika , i wygłaszał oredzie do narodu jacy to my rządzący jesteśmy dla was dobrzy i jaki to skok cywilizacyjny uczyniliśmy !!! żenada i tyle