Nauka

Dane na tym dysku przetrwają milion lat

z dnia 2013-10-25
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Dysk jest wynikiem pracy naukowców z Uniwersytetu w Twente w Holandii z Jeroenem de Vriesem na czele.

Dysk milion lat QR

Standardowe dyski magnetyczne cechują się średnią żywotnością na poziomie dziesięciu lat. Co jednak jeśli potrzebujemy zarchiwizować dane na znacznie dłużej? Otóż z pomocą przychodzą producenci oferujący coraz to trwalsze nośniki, a dwa lata temu zaprezentowany został także M-DISC – płyta DVD, na której pliki zachować mają się nawet 1000 lat. Według holenderskich naukowców to jednak wciąż za mało. Próbowali, kombinowali i… opracowali – poznajcie dysk, który umożliwiać ma zarchiwizowanie danych nawet na milion lat.

Dysk jest wynikiem pracy naukowców z Uniwersytetu w Twente w Holandii z Jeroenem de Vriesem na czele. Stworzony przez nich dysk jest kombinacją wolframu (nośnik danych) oraz azotku krzemu (warstwa ochronna). Dzięki temu charakteryzować ma się on bardzo dużą odpornością na wysokie temperatury, niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej oraz bardzo słabą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Ogólnie dysk został stworzony przy użyciu standardowych technik. Dane są jednak przechowywane w postaci mikroskopijnych kodów QR (linie o szerokości 100 nm). 

Dysk milion lat

Skąd pewność, że tak zaprojektowany dysk zapewni nam bezpieczną archiwizację danych na co najmniej milion lat? Otóż według holenderskiej ekipy naukowców, aby nośnik mógł to osiągnąć, musi być w stanie wytrzymać co najmniej godzinę w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Testy przebiegły bardzo pomyślnie – wszystkie pliki zostały zachowane. Twórcy postanowili także zwiększyć temperaturę do niespełna 600 stopni Celsjusza – jak się okazuje, sam dysk przetrwał, ale nastąpiła spora utrata znajdujących się na nim danych.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Pozostaje tylko jedno pytanie – czy naprawdę tego potrzebujemy? Owszem, zachowanie swojego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń jest bardzo ważne i z pewnością powinniśmy o to zadbać, jednak milion lat? – To naprawdę sporo.

Źródło: VR-Zone, SciTechDaily

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No ale kto trzyma płyty w piekarniku ? ;D
  to nie przypadkiem wilgoć i grzyby niszczyły płyty CD ? A najbardziej to niewielkie rysy.
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Tytuł niczym z Faktu czy wp.pl
  Zaloguj się
 • avatar
  Ludzie pierwotni juz znali podobna technologie - ich malunki w swej prostocie przetrwaly tysiace lat.
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli teraz dyski będą pakować do kapsuł czasu hmmm
 • avatar
  Tak na razie to są tylko przypuszczenia. Pewność będzie jak dzisiejszy dysk odtworzą za milion lat. Pierwsze cd-romy też niby miały mieć dużą, żywotność, jak się później okazało, ulegają zwykłej korozji
 • avatar
  No to MILION czy TYSIĄC lat? - Bo już się gubię...
 • avatar
  Ja tam polecam w skale wykuć czysty zapis z dysku twardego kodu zero jedynkowego, albo lepiej przeliczyć na inny system aby mniej było roboty, zapewniam że to jedna z najtrwalszych metod, na dowód tego że przetrwa tysiące lat mamy hieroglify dawnych cywilizacji np. te w piramidach, a nie jakieś tam obliczenia "fachowców" a właściwie to przypuszczenia, co gów**no z prawdą się mają
 • avatar
  Zostały nam przekazane zapisy na glinianych płytkach. Cała biblioteka znajduje się w Indiach. Do dzisiaj nie rozszyfrowano wszystkiego. Gliniane płytki... to właściwy kierunek wystarczy je trochę unowocześnić na miarę posiadanej technologii. Natomiast system odczytu powinien być dopracowany tak aby przyszłe pokolenia mogły bez problemu informację odczytać prostymi narzędziami.
 • avatar
  To idealny dysk aby nagrać na nim osiągnięcia ludzkości wsadzić na sondę kosmiczną i wysłać w kosmos. Może po paru milionach lat jakaś super zaawansowana rasa kosmitów znajdzie ten dysk. A jak im się uda odczytać dane na zrozumiały dla nich sposób, to będą mogli przylecieć na ziemię. Tylko ciekawe co na niej zastaną?
 • avatar
  www.mrgreen.com serwis dla miłośników darmowych gier i nie tylko
  Zaloguj się
  -12
 • avatar
  "Dysk zeżarł moją teściową' :) I za to niech sie kreci przez kolejne 10 milionow lat a za 10 lat jak wszamie malzonke to bede sie krecic razem z nim :-)
 • avatar
  najlepiej opracować drukarkę która będzie drukowała w skale
 • avatar
  Wystawienie plików do sieci p2p gwarantuje im długowieczność, za darmo :)