Baterie

Superwytrzymałe akumulatory dzięki grafenowi

opublikowano przez Tomek Wilczyński w dniu 2013-05-03

Membrana z grafenu, w której wywiercone są malutkie otwory, jest kluczem do żywotności przyszłych akumulatorów.

Greafen to klucz do lepszych baterii

Grafen to jedna z tych cudownych substancji, które zarabiają same na siebie. Zastosowań zastępcy krzemu jest wiele. Niedawno odkryto, że mógłby mieć dużo większy wpływ na nasze życie, niż dotychczas. Mowa tu o nowych akumulatorach do urządzeń mobilnych.

Wszystko dlatego, że membrana z grafenu, w której wywiercone są malutkie otwory, jest kluczem do żywotności akumulatora. Ogniwa wykonane przy wykorzystaniu grafenu można ładować 10 razy szybciej niż poprzednio.

Za przełom odpowiedzialny jest Harold Kung, naukowiec z Northwestern University. Za udowodnienie słuszności swojej tezy otrzymał 900 000 dolarów na dalsze prace nad projektem.

Wszystko tkwi w zbudowaniu lepszej anody akumulatora - w ten sposób, by elektrony mogły przez nią swobodniej przepływać.

Anoda baterii

Z pewnością jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy dużo czasu spędzają przed urządzeniami mobilnymi.

Źródło: dvice

marketplace

Komentarze

23
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawe kiedy to wprowadzą :/ Bo się im chyba nie śpieszy. A szkoda bo technologia genialna.
  Zaloguj się
  26
 • avatar
  ...Wszystko dlatego, że membrana z grafenu, w której wywiercone są malutkie otwory, jest kluczem do żywotności akumulatora...

  Po co wiercić maleńkie otworki?
  Sama pojedyncza warstwa węgla (grafen) w swojej strukturze już ma otworki (siatka sześciokątna) dostatecznie duże, aby przepuścić nie tylko elektrony, ale i wodór, hel i jeszcze może coś więcej. Problemem jest uzyskanie wystarczająco dużej warstwy grafenu. Jeśli muszą wiercić otworki, to jest tam pewnie wiele warstw grafenu, a wtedy nazywa się to po prostu GRAFIT. A elektrody grafitowe wykorzystuje się w bateriach od samego początku.

  Magiczne słowo - GRAFEN do wyciągania kasy od frajerów.
 • avatar
  użytkownikom baterii ,nie chodzi żeby się ładowały 10x szybciej - tylko żeby wytrzymywały po naładowaniu 10x dłużej !!!
 • avatar
  grafen... tiaaa. tak naprawde to pomimo "cudownosci" tego materialu, ma on swoje ograniczenia - jak kazdy inny. co do baterii to nie jestem pewien, natomiast co do procesorow to sa duze trudnosci z wykorzystaniem go w praktyce. grafen jest po prostu przereklamowany :)
  Zaloguj się
  -7
 • avatar
  Dlaczego nic ma nie ruszyć?
  Większe marki które produkują urządzenia mobilne, będą chciały zmieścić więcej w swoich telefonach czy tabletach, także potrzebna jest większa pojemność akumulatora.
  Zaloguj się