Na topie

Hałas w pracy to spory problem - ANC może być rozwiązaniem

Autor:
artykuł sponsorowany

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Gdy pracownicy na coś się skarżą, najczęściej jest to hałas, który utrudnia koncentrację, obniża efektywność i powoduje dolegliwości fizyczne. Technologia ANC w wielu sytuacjach może stanowić rozwiązanie tego problemu.

 • Hałas w pracy to spory problem - ANC może być rozwiązaniem
A A

Nie ma doskonałego zakładu pracy i nigdy nie będzie. Problem polega jednak na tym, że wiele przedsiębiorstw powiela błędy, co najlepiej obrazuje fakt, że pracownicy zdecydowanie najczęściej skarżą się na nadmierny hałas. 

Oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie, hałas uniemożliwia pracownikom wejście w stan pełnego skupienia, a tym samym obniża ich produktywność i może prowadzić do większej liczby popełnianych przez nich błędów. Dodatkowo generuje jeszcze jeden problem…

Otóż gdy w biurze panuje hałas, rozmowa klienta z konsultantem telefonicznym nie jest przyjemna dla żadnej ze stron. Pracownik nie potrafi się skupić, by udzielać cennych rad klientowi, ten zaś musi wytężać słuch, by rozumieć, co mówi do niego osoba z „call center”. 

Tymczasem jest to spory problem dla firmy, ponieważ aż 73 proc. klientów (którzy wzięli udział w ubiegłorocznym badaniu Plantronics Persona) najchętniej wybiera głosową formę konsultacji z przedsiębiorstwem, a większość rezygnuje z dalszej współpracy, jeśli ma złe doświadczenia.

Plantronics hałas infografika
Kliknij, aby powiększyć.

Jak można rozwiązać ten problem? Podstawowe kroki, jakie mogą podjąć pracodawcy, to: zwiększenie odległości pomiędzy stanowiskami, stosowanie paneli akustycznych i mebli pochłaniających dźwięk oraz inwestycja w odpowiedni sprzęt dla pracowników.

Taki odpowiedni sprzęt w przypadku wspomnianych działów obsługi klienta to słuchawki, które z jednej strony chronią słuch konsultanta przed nagłymi skokami natężenia dźwięku, z drugiej zaś blokują hałas, który mógłby dotrzeć do mikrofonu pracownika, dzięki czemu do klienta dociera jasny przekaz. 

Plantronics hałas Voyager

Sam pracownik również jest odcinany od hałasu, który mógłby go rozpraszać, ale nie następuje całkowita izolacja od świata zewnętrznego. Zwraca na to uwagę Magdalena Wąsiewicz, Key Account Manager z firmy Plantronics w swoim komentarzu:

„Warto poświęcić kilka słów technologii ANC, czyli Active Noise Cancelling. To rozwiązane dla słuchawek, przeznaczonych do pracy w biurze, w głośnym środowisku. Pozwala wyciszyć niepożądane dźwięki, co pomaga w skoncentrowaniu się na wykonywaniu codziennych obowiązków. 

ANC jest często mylone z całkowitym wyciszeniem, które gwarantują, np. wygłuszacze używane przez graczy e-sportowych lub pracowników budowlanych. Technologia ANC, dzięki logarytmom zainstalowanym w dodatkowych mikrofonach, wychwytuje dźwięki otoczenia i stara się je zniwelować, by zagwarantować najwyższy możliwy komfort pracy. 

Czasem klienci, którzy przychodzą zakupić słuchawki z ANC po ich założeniu, oczekują totalnej ciszy. Właśnie to odróżnia ANC od zwykłego pasywnego wyciszenia, które w dłuższym czasie, może mieć negatywne skutki zdrowotne. Algorytmy niwelują męczące bodźce z otoczenia, dzięki czemu bez problemów usłyszymy np. alarm przeciwpożarowy lub prośbę kolegi z biurka obok”.

Źródło: Plantronics

Odsłon: 3680 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-06-18 14:15

  Dzięki "logarytmom"? Na pewno? Komuś przydałby się słownik języka polskiego...

  Skomentuj

  1. Yamaraj6
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-06-18 14:37

   Ciekawe ile tych logarytmów trzeba policzyć żeby zniwelowały wszystkie męczące bodźce z otoczenia.

   Skomentuj

  2. Ladros
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-18 14:39

   Chyba masz rację, komuś by się przydał ;)

   Skomentuj

 2. Wasek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-18 14:52

  W zeszłym roku kupiłem słuchawki z ANC właśnie po to, by w pracy pracować w ciszy od szumu i gadania (obok zespół telemarketingowy) i przy ulubionej muzyce. Gorąco polecam.

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-18 16:29

   Porządne zamknięte słuchawki bez problemu sobie radzą z izolacją. Oczywiście zakładając, że faktycznie słuchasz muzyki.
   O ile faktycznie myślałem nad ANC, to niestety problem takich słuchawek jest taki, że o ile faktycznie fajnie wyciszają to ta opcja znacząco pogarsza jakość samego dźwięku.
   Swoją droga jaki model jeśli można wiedzieć?

   Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-06-18 19:45

     To ja jednak myślałem o trochę wyższej półce :p

     Skomentuj

 3. Adiqq
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-18 22:03

  Praca z domu i po problemie, ANC to leczenie objawów zamiast przyczyn. Open space'y, tona osób upchniętych na m^2, ciągły hałas od rozmów, jeżeli komuś wydaje się, że w takich warunkach pracownik może się skupić na pracy z sensowną wydajnością, to chyba marzy, ważne tylko że tanio dla pracodawcy, bo upchnie więcej pracowników mniejszym kosztem.

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-18 22:31

   Nie musisz pracować w open space, żeby ci hałas z klimy czy wiatraka przeszkadzał.
   Aczkolwiek jak pisałem wyżej, zwykłe, dobre, zamknięte słuchawki bardzo skutecznie cię odcinają od reszty świata, więc ja nie potrzebuję żadnego ANC.

   Skomentuj

 4. gilban
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-20 21:16

  To może by ktoś jeszcze wpadł na pomysł jak w szkole zmniejszyć hałas. Bo często wytrzymać nie można, w szczególności jak ktoś nosi aparaty słuchowe.

  Skomentuj

 5. xxx.514
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-21 06:58

  Logarytmy... Czy chodzi tu o jakieś programowe filtrowanie dźwięku tła i obniżenie konkretnych tonów lub całego zakresu słyszalnego do określonego poziomu decybeli? Wtedy wzmianka o logarytmach zaczęła by być trochę bardziej sensowna.

  Skomentuj

 6. kubixon5
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-02 10:17

  A czemu w sumie nie postawić na innego producenta? Bardzo podobne parametry prezentują nówki od skullcandy - słuchawki venue. Również ma przetwornik 40stkę, no i ANC. Można się zastanawiać czy to plus czy minus, ale jak dla mnie zdecydowanie plus.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!