Ciekawostki

Hyperloop może stać się faktem za naszą południową granicą

z dnia 2016-03-11
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Rząd Słowacji podpisał umowę z kalifornijską firmą rozwijającą Hyperloop. „Piąty typ transportu” połączyć ma Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt.

Hyperloop HTT

Hyperloop ma ogromne szanse na to, by zrewolucjonizować komunikację międzynarodową. Polscy studenci próbowali przekonać Elona Muska do swojej koncepcji, ale niestety to się nie udało. Podczas gdy jednak my planujemy, w Słowacji podpisywane są już umowy na rozwój tego typu infrastruktury.

Rząd naszych południowych sąsiadów podpisał kontrakt z kalifornijskim Hyperloop Transportation Technologies – jednym z dwóch najważniejszych graczy chcących urzeczywistnić projekt „piątego typu transportu”. 

Słowacki Hyperloop ma połączyć trzy europejskie stolice – Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt. Komunikacja między tymi miastami jest istotna, a z racji niewielkich dzielących je odległości (do 200 km), połączenie akurat ich wydaje się logicznym planem testowym dla „następcy kolei”. 

Hyperloop HTT droga

Niewielkie odległości mogłyby też przełożyć się na niewielkie (w granicach możliwości, rzecz jasna) ceny biletów, a to pozwoliłoby zwiększyć zainteresowanie tą formą transportu. Dystans ten oznacza również, że 200-kilometrową podróż z Bratysławy do Budapesztu moglibyśmy odbyć w zaledwie 10 minut (podczas gdy obecnie często zajmuje ona ponad godzinę). 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Dlaczego akurat Słowacja? – „To lider technologiczny w wielu branżach, które są powiązane z systemem Hyperloop” – tłumaczy Dirk Ahlborn z Hyperloop Transportation Technologies. Nie bez znaczenia jest również położenie kraju w centrum Europy.

Hyperloop HTT miasto

Oczywiście samo podpisanie kontraktu o niczym jeszcze nie świadczy. Na razie firma Hyperloop Transportation Technologies dopiero prototypuje swoje rozwiązanie, więc nie ma mowy o rozpoczęciu budowy. Ba, nawet kwestie dotyczące finansowania czy konkretne plany to dopiero przyszłość. Nie wiadomo też czy entuzjazm Słowaków podzielą Węgrzy i Austriacy. 

Coś jednak przynajmniej się dzieje. Dlatego też zdecydowanie warto się temu projektowi przyglądać i trzymać kciuki za sąsiadów (i Kalifornijczyków).

Źródło: Digital Trends, The Verge. Foto: Hyperloop Transportation Technologies (1, 2, 3)

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No proszę. Słowacy pomyśleli, rozplanowali i jak się dogadają z sąsiadami to za parę lat ukończą projekt a Polacy dalej będą wysyłać studentów po jałmużnę do miliarderów....
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Bez sensu, za krotki dystans - zanim sie rozpedzi bedzie musial hamowac.
  A 10 minut nawet jesli bedzie to od stacji do stacji, po wyjsciu ze stacji dalej stoimy w korkach
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  "Na razie Hyperloop jest na etapie prototypowania, więc nie ma mowy o rozpoczęciu budowy." wkradł się błąd, bo Hyperloop Technologies druga firma prowadzi już testy w Nevadzie ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  ale mnajlepsze jest to:

  Dystans ten oznacza również, że 200-kilometrową podróż z Bratysławy do Budapesztu moglibyśmy odbyć w zaledwie 10 minut (podczas gdy obecnie często zajmuje ona ponad godzinę).

  Czyli tyle ile przejazd z Bielska do Katowic i 3 razy szybciej niz z Krakowa do Katowic, z Warszawy do Lodzi itd...czyli Slowacy tak jak Czesi czasu nie przespali....