Na topie

Celeron i Pentium Gold - znamy specyfikację słabszych procesorów Coffee Lake

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowe jednostki Intela mają zadebiutować prawie za miesiąc, więc jeżeli planujecie budowę słabszego zestawu, warto trochę wstrzymać się z zakupem. W planach producenta są nowe modele z serii Celeron, Pentium Gold, a także Core i3 i Core i5.

  • Celeron i Pentium Gold - znamy specyfikację słabszych procesorów Coffee Lake
A A

Jesteśmy po premierze pierwszych procesorów Intel Coffee Lake, ale w planach producenta są kolejne, słabsze jednostki. Jakich modeli powinniśmy się spodziewać?

Przede wszystkim doczekamy się modeli z serii Celeron i Pentium Gold, których brakowało w najnowszej generacji. Pierwsze zostały wyposażone w 2 rdzenie/2 wątki i 2 MB pamięci podręcznej L3, natomiast drugie oferują 2 rdzenie/4 wątki i 4 MB pamięci podręcznej L3.

To jednak nie wszystko, bo producent planuje wprowadzić do oferty nowe jednostki z serii Core – 4-rdzeniowego/4-wątkowego Core i3-8300 oraz 6-rdzeniowe/6-wątkowe Core i5-8500 i Core i5-8600.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Turbo Pamięć L3 Grafika Cena
Core i7-8700K 6/12 3,7/4,7 GHz 12 MB UHD 630 $359
Core i7-8700 6/12 3,2/4,6 GHz 12 MB UHD 630 $303
Core i5-8600K 6/6 3,6/4,3 GHz 9 MB UHD 630 $257
Core i5-8600* 6/6 3,1/4,3 GHz 9 MB UHD 630 ?
Core i5-8500* 6/6 3,0/4,1 GHz 9 MB UHD 630 ?
Core i5-8400 6/6 2,8/4,0 GHz 9 MB UHD 630 $182
Core i3-8350K 4/4 4,0/ - GHz 8 MB UHD 630 $168
Core i3-8300* 4/4 3,7/ - GHz 8 MB UHD 630 ?
Core i3-8100 4/4 3,6/ - GHz 6 MB UHD 630 $117
Pentium Gold G5600* 2/4 3,9/ - GHz 4 MB ? ?
Pentium Gold G5500* 2/4 3,8/ - GHz 4 MB ? ?
Pentium Gold G5400* 2/4 3,7/ - GHz 4 MB ? ?
Celeron G4920* 2/2 3,2/ - GHz 2 MB ? ?
Celeron G4900* 2/2 3,1/ - GHz 2 MB ? ?
* specyfikacja nieoficjalna

Nowe procesory pojawiły się w zagranicznych sklepach w ofertach przedsprzedaży. Dostępność została zaplanowana na 14 lutego, więc pewnie wtedy nastąpi ich premiera nowych układów oraz tańszych płyt głównych LGA 1151 z serii H310 i B360.

Jeżeli więc planujecie budowę słabszego komputera, na pewno warto jeszcze trochę się wstrzymać (tym bardziej, że kilka dni wcześniej mają zadebiutować konkurencyjne układy AMD Ryzen z grafiką Vega).

Źródło: VideoCardz, Eyo,

Odsłon: 4560 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
  1. mutissj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-19 19:47

    Nareszcie budżetówki Coffy

    Skomentuj

  2. Macieyerk
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-19 20:56

    Ciekawi mnie jak sobie Pentium w aplikacjach jedno-wątkowych.

    Skomentuj

    1. Fenio
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-20 20:04

      Tak samo jak każdy inny Coffe Lake. 4MB L3 to nie jest duże ograniczenie.

      Skomentuj

  3. drcocaina
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-19 21:51

    Pentium Gold G5600* ciekawie wygląda pytanie tylko jak się będzie miał do mojego i7 3770 w firmowym komputerze?

    Skomentuj

    1. Deryl
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-20 03:03

      i7 3770 napewno bedzie szybszy

      Skomentuj Historia edycji

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-01-20 03:41

        testy ?

        Skomentuj

        1. Deryl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-01-20 20:52

          i7 3770 jest do 35% szybszy od g4600 więc g5600 musiał by być sporo szybszy od poprzedniej generacji, z testów wynika że każda generacja to wzrost maksymalnie 15% więc stąd wnioskuje że i7 3770 będzie szybszy, mowa o zastosowaniach wielowątkowych, przy wydajności pojedynczego rdzenia nieznaczną przewagę może mieć nowy pentium.

          Skomentuj

  4. wielkiwac
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-01-19 22:01

    Nie wiem dlaczego ale wydaje mi sie ze te celerony z dwoma jajkami to nic innego jak Core2duo z nowa nalepka. Jakies testy porownawcze nowego celerona do np E8400 badz E8600?

    Skomentuj

    1. Mandalorian
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-01-19 22:32

      Nie wiem skąd ci się takie pomysły wzieły...
      Wiedźmin 3 na core 2 duo:
      https://www.youtube.com/watch?v=BkQUCXM2rgQ
      Wiedźmin 3 na Pentium 4-gen:
      https://www.youtube.com/watch?v=LWL2GH_vnR4

      Nowe celerony to pewnie będą odpowiedniki pentiumów 4 gen albo bardzo zblizone do nich.

      Skomentuj Historia edycji

    2. Fenio
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-20 20:07

      Pomiędzy Core2Duo a Celeronami na Coffe będzie przepaść wydajnościowa. Różnica w IPC jest gigantyczna.

      Skomentuj

    3. daro7557
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-20 21:50

      Wydajnościowo może nie będzie wielkiego skoku, ale nowe Celerony biją kilkukrotnie stare Core 2 Duo pod względem poboru mocy i wydzielanego ciepła.

      Skomentuj

    4. rrrrrr
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-01-22 00:07

      G530 był porównywalny do E8400.

      Kilka generacji dalej i na wyższych taktach te nowe Celerony rozjadą E8400 bez problemu.

      Skomentuj

  5. Mandalorian
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-19 22:10

    To teraz jeszcze proszę Pentiuma Gold z odblokowanym mnożnikiem, tak jak to było przy g3258.

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-19 23:47

      Ta i może jeszcze 4 core na pokładzie co by najtańsze i3 w ogóle się nie opłacały? :D

      Skomentuj

      1. Mandalorian
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-01-21 13:30

        Nie, zwykły pentium gold z odblokowanym mnożnikiem wystarczy by i3 przestały być opłacalne :P

        Skomentuj

  6. Lord_NeReVaR
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-01-20 10:00

    Rozumiem że to wersje nadal podatne na Meltdown i Spectre ?
    Chyba mieli za mało czasu na poprawki i produkcje ?

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-30 10:25

      procesorów nie projektuje się i nie produkuje z dnia na dzień. mnie ostatnie nowości nie interesują, dopóki nie załatają dziursk.

      Skomentuj

  7. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-01-20 12:41

    Ja tylko szukam wypowiedzi fachowców ,że PENTIUM i CELERON w tych czasach starczy do wszystkiego.
    Oczywiście jakby miał 16wątków to wtedy jak najbardziej.
    Sprzedawanie odpadów by człowiek później się wkurzał dlaczego w grach są tak duże różnice między minimalnym a maksymalnym FPS.

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-01-20 13:15

      tak bo to sa w 100% gamingowe procki i w ogole nie ma innego zastosowania niż granie na pc

      Skomentuj

  8. htm72
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-01-20 19:31

    Mają wydajność procesorów sprzed 10 lat ?
    Super.