Procesory

Intel Haswell: nieoficjalna wydajność procesora Core i5 i zintegrowanej grafiki HD 4600

z dnia 2013-04-09
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
56 komentarzy Dyskutuj z nami

Chińscy redaktorzy z portalu ChinaDIY przetestowali wydajność i wpływ zegarów na osiągi zintegrowanej grafiki HD 4600.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna zdjęcie

Choć procesory Intel Haswell mają zadebiutować dopiero za dwa miesiące, to już teraz niektóre portale mają dostęp do ich próbek inżynieryjnych. Przykładem tutaj może być chiński serwis ChinaDIY, który wyjawił nieoficjalne wyniki wydajności jednego z nadchodzących modeli.

Mowa tutaj o próbce inżynieryjnej układu z serii Core i5 – w tym przypadku wyposażonego w cztery rdzenie o taktowaniu 2,6 GHz (do 3 GHz w trybie Turbo Boost) i 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Na uwagę zasługuje również zintegrowana grafika HD 4600, która pracuje z częstotliwością 400 MHz (do 800 MHz w trybie Turbo) i oferuje 20 jednostek cieniujących, 4 jednostki teksturujące, a także 2 jednostki rasteryzujące.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna zdjęcie   Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna zdjęcie

Warto także wspomnieć, iż przetestowany układ charakteryzuje się współczynnikiem TDP na poziomie 84 W (aplikacja CPU-Z podaje złe wartości) i jest kompatybilny z nowym gniazdem LGA 1150 – odpowiednie wcięcia uniemożliwiają jego montaż w starszych podstawkach LGA 1156 i LGA 1155.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna zdjęcie
Procesor Intel Haswell nie pasuje do gniazda LGA 1155

Na razie chińscy redaktorzy skupili się na przetestowaniu osiągów zintegrowanej grafiki oraz wpływie jej taktowania na wydajność.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna specyfikacja CPU-Z   Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna specyfikacja CPU-Z

Przy standardowych ustawieniach (procesor taktowany zegarem 3000 MHz, a karta graficzna 800/800 MHz) w benchmarku 3DMark Vantage (tryb Performance) uzyskano 3981 punktów ogólnych, 16467 punktów CPU Score oraz 3177 punktów GPU Score. Wydajność grafiki można więc porównać do modelu Nvidia GeForce 9600 GT.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna grafika HD 4600 wydajność 3DMark Vantage

Podniesienie częstotliwości pamięci do 1333 MHz (efektywnie 2666 MHz) poskutkowało zwiększeniem wyniku ogólnego do 4222 punktów oraz wyniku GPU Score do 3382 punktów.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna grafika HD 4600 wydajność 3DMark Vantage

Z kolei podniesienie taktowania rdzenia do 1200 MHz spowodowało wzrost wyniku ogólnego do 5652 punktów i wyniku GPU Score do 4641 punktów.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna grafika HD 4600 wydajność 3DMark Vantage

Podkręcenie układu graficznego do 1200 MHz i pamięci do 1333 MHz (efektywnie 2666 MHz) spowodowało największy skok wydajności – wynik ogólny wyniósł 6189 punktów, a GPU Score 5112 punktów. Osiągi można więc porównać do modelu Nvidia GeForce GTS 250.

Intel Haswell Core i5 procesor próbka inżynieryjna grafika HD 4600 wydajność 3DMark Vantage

Źródło: ChinaDIY

marketplace

Komentarze

56
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I tak 90% konsumentów nie będzie używać tej integry ;_;
  Zaloguj się
  31
 • avatar
  Zintegrowana k. grafiki ma też dodatkową zaletę. Gdy padnie nam zewnętrzna k. grafiki wówczas nie jesteśmy odcięci od kompatera tylko działamy na integrze. Pytanie tylko jak często się to dzieje :)
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  widzę że znowu banda gimbusów wypowiada się za cały świat na temat przydatności zintegrowanej grafiki


  flash news

  w intelu nie pracują idioci
  skoro ta karta tam jest to znaczy że na niej zarabiają....
 • avatar
  Posiadam A8-5600k. Na pamięciach taktowanych 2200mhz i gpu 1050mhz (oc) moj gpu dostaje 5800 punktów. 4600 po oc dostaje 5100 punktów w 3dmarku vantage. Wynik dobry jak na intela.

  Biorąc od uwagę, że 4600 to gt2 to ciekawią mnie testy grafiki hd 5200 od intela (to już gt3). Czyżby gt3 po oc będzie miała wydajność radeona 8670D po oc? Chyba, że błędnie założyłem, że 4600 to gt2. Jeżeli byłby on z segmentu gt3, a 5200 hd różnił by się tylko taktowaniem to amd miało by głowe spokojną.

  Jednakże, że 8670D to odgrzewany kotlet to w najczarniejszym scenariuszu może okazać się, że 5200 GT3 będzie dla niego godnym konkurentem.
 • avatar
  Karta graficzna wbudowana w procesor to piękna sprawa. Nie liczcie, że jak by tej grafiki nie było w procesorze, to procesor byłby zauważalnie tańszy. Dzięki wbudowanej grafice zaoszczędzimy energie, kiedy wykonujemy na komputerze zadania, które nie potrzebują mocnej grafiki. Ci którzy w ogóle nie potrzebuje bardzo wydajnej grafiki mają oszczędność w kupnie sprzętu.
  Fajnie jak by jeszcze zrobili tak, że podczas grania, obliczenia mogłyby wykonywać obydwie karty. Dodatkowe klatki przecież nie raz są na wagę złota, bo decydują o płynności animacji.
  Zaloguj się
 • avatar
  Czekam na cenę i test procesorów i płyt głównych na LGA1150 :)
 • avatar
  To już jest jakaś MOC... Niech gonią AMD do roboty, bo coś spoczęło na laurach, a wydajność CPU bardzo kuleje.
 • avatar
  chyba nie wymieniales grafiki, i nie czekales tydzien az nowa przyjedzie to ze sklepu czy to z serwisu
  bez integy mozesz powiedziec bb pc
  Zaloguj się
 • avatar
  hmm ciekawe czy skok wydajności pomiędzy i5 750 a tym prockiem będzie chociaż te 25%...
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Raczej nikt nie korzysta z integry. No chyba że ktoś zapomniał kupić kartę graficzną.
  Zaloguj się
  -16
 • avatar
  Jak dla mnie całkiem fajny pomysł, nareszcie integra, która ma moc wystarczającą praktycznie do wszystkiego :)
  Zaloguj się
 • avatar
  6000 w vantage a w pixel i texture fillrate taka bieda .Jakim cudem?
 • avatar
  A kto składa powoli komputer, ten ma dwa w jednym, tzn procesor z grafiką.
 • avatar
  WoT na niej nie ruszy pewnie :)
  za to na mojej 9600GT i starym procku chodzi

  smarki to nie wszystko......
  Zaloguj się
 • avatar
  Kiedyś grafiki Intela były przedmiotem żartów, teraz widać jak wielkie postępy poczynili (ale do Radeonów/GeForce jeszcze trochę brakuje... ;). Nie spodziewałem się, że GT2 będzie aż takie mocne, ciekawe co pokaże GT3.
 • avatar
  Integra to plus !!!

  W moim przypadku gdzie jestem w trakcie składania kompa pozwoli mi ona po zakupieniu wszystkich częśći niezbędnych do uruchomienia PC postawić 2 systemy wraz z całym oprogramowaniem(i jego ustawieniami),BF-em 3 wraz z dodatkami i paroma innymi przydatnymi programami - zanim zakupię zewnętrzną kartę graficzną którą pozostawiam na sam samiutki koniec licząc na to że wypuszczą do tej pory karty serii NV 7xx,jeśli nie to trudno..

  Jednakże wbudowana integra pozwoli pobawić mi się z konfiguracją i ustawieniami systemów i oprogramowania znacznie wcześniej niż zakupię zewnętrzną grafikę po czym pozostanie tylko "włożenie karty graficznej,instalacja sterów) i mogę od razu naginać do BF3 :)) na co liczę przed końcem roku :)

  Bez integry musiałbym to robić tuż po zakupie karty graficznej a zajęłoby mi to ok 3-4 dni bo pracuję (system+aktualizacje,programy i ich ustawienia,wszystko na cacy + kopie zapasowe z Norton Ghosta)...

  Tak więc w mojej opinii Integra to PLUS...
 • avatar
  ta grafika w procesorze wymienna powinna być:)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja zakupiłem niedawno 3470 i mimo iż jestem fanem Intel'a to te zmiany podstawek mnie dobijają.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak chcecie to w mniej więcej połowie maja będę na prezentacji i szkoleniu dotyczącym tych procesorów więc będę mógł dostarczyć portalowi dużo oficjalnych informacji o tych procesorach...