Na topie

Intel Haswell: procesory i nowa podstawka LGA 1150

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Procesory Producenci: intel

Przyszłe procesory Intel Haswell dostępne będą w wersjach dla laptopów, komputerów stacjonarnych i netbooków. Specjalnie dla nich zostanie wprowadzona także nowa podstawka LGA 1150.

AA

Już za klilka dni w ofercie firmy Intel powinny pojawić się procesory Sandy Bridge-E, natomiast na pierwszy kwartał przyszłego roku planowana jest premiera modeli Ivy Bridge. Przyszłoroczne procesory zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a wprowadzenie ich do oferty można nazwać krokiem „Tick” w strategii producenta.

Kolejny krok – „Tock” - to wprowadzenie nowej mikroarchitektury i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell, która jest zaplanowana dopiero na 2013 rok. Jakiś czas temu pisaliśmy, że modele te będą odznaczać się niższym zapotrzebowaniem na energię oraz mają zostać wyposażone w zintegrowany układ graficzny Intel zgodny z DirectX 11.1. Tym razem dotarliśmy do kolejnych informacjo odnośnie modeli Haswell.

podział platformy Intel Shark Bay

Platforma Shark Bay z procesorem Haswell zostanie podzielona na trzy grupy – przeznaczone dla laptopów, komputerów stacjonarnych oraz ultrabooków. Wersja mobilna składać się będzie z chipsetu Lynx Point oraz 2- lub 4-rdzeniowego procesora Haswell o współczynniku TDP 37, 47 lub 57 W. Komputery stacjonarne także składać się będą z chipsetu Lynx Point oraz 2- lub 4-rdzeniowego procesora Haswell, ale w tym wypadku jego TDP wyniesie 35, 45, 65 lub 95 W.

Zdecydowanie inaczej wyglądać będzie nowa platforma firmy Intel w Ultrabookach. Wykorzystywać ona będzie jeden układ (SoC) ze zintegrowanym procesorem i chipsetem, natomiast jego TDP wynosić będzie zaledwie 15 W. Wszystkie platformy oferować będą 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3L (lub LP-DDR3 w Ultrabookach).

funkcjonalność procesorów Intel Haswell

Jeżeli natomiast chodzi o procesory Intel Haswell, to między innymi oferować będą nowy zestaw instrukcji AVX2 i AES-NI oraz korzystać będą z technologii Hyper Threading i Turbo Boost. Dodatkowo zostanie w nich zintegrowany kontroler pamięci DDR3L-1600 i PCI-Express 3.0 oraz układ graficzny zgodny z DirectX 11.1 (z wyjściami wideo Display Port 1.2, HDMI 1.4 oraz eDP).

Wersje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych kompatybilne będą z nową podstawką LGA 1150 (H3), która niestety nie będzie zgodna z poprzednimi gniazdami LGA 1156 i LGA 1155 - wynika to między innymi z rozkładu poszczególnych "bloków" procesora oraz specjalnego wcięcia w laminacie.

nowa podstawka LGA 1150

 

Więcej o procesorach firmy Intel:

Źródło: oZeros, chiphell

Odsłon: 19454 Skomentuj newsa
Komentarze

40

Udostępnij
  1. radomiak.wojtek
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2011-11-09 08:55

    Jak zwykle nowa podstawa, żeby więcej kasy wziąć.

    Skomentuj

      1. Igoruss
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-11-09 12:49

        Ja i tak wole taki radykalny postęp Intela niż zastój i nieudolność AMD.

        Skomentuj

          1. drumlin
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2011-11-10 17:52

            pieprzenie co z tego ze amd ma to samo gniazdo tępi fani amd myślą ze jak procesor pasuje do gniazda to będzie chodził otóż tak NIE JEST. Większość moich znajomych ma procki amd i chcieli by sobie teraz wymienić swoje wysłużałe 2 rdzenie na 4 ale takiego wała ich badziewne płyty nie obsłużą starych 4 rdzeniowych atlonów a co dopiero buldożera. AMD oszukuje ludzi łudzi niezmiennością gniazda a tak naprawdę możliwości wymiany procesora są Jeszce gorsze od intela

            Skomentuj

          2. The_Qbas1
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2011-11-10 21:15

            Tutaj akurat się nie zgodzę. Łatwiej jest upgradować kompa na AMD niż na intelu. Można najpierw zmienić z procesora AM2+ (DDR2) na procka AM3 (DDR2/DDR3) a potem wymienić płytę i ram. Nie trzeba wtedy jednorazowo pakować grubej forsy w rozbudowę kompa.

            A wsparcie leży w gestii producentów płyt głównych. Np: Stara GA-M52L-S3Pna chipie Nv7025 obsługuje 95 watowego Phenoma II X6 1055T.

            Skomentuj

  2. Askvoll
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2011-11-09 09:21

    Bo INTEL jest producentem podstawek, procesory to tylko margines produkcji :)

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2011-11-09 09:28

      Taki odpad produkcyjny w glownym procesie technologicznym podstawek.

      Skomentuj

      1. Slawekpl
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2011-11-09 15:46

        można zarabiać na chipsetach też, zmuszając użytkowników do zmiany płyt co 2 lata

        Skomentuj

  3. DarioX7
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-09 09:39

    no to się wkur* nie mogą pozostać dłużej na jednej podstawce jak z sandy i ivy bridge ?

    Skomentuj

  4. irondick
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-11-09 09:42

    Witki mnie opadły.....co procesor to podstawka! Kiedy przestaną i staną na jednej słusznej choć na parę lat?

    Skomentuj

    1. saddam
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2011-11-09 10:19

      Co architektura to 2 podstawki. Jedna na rynek mainstream, a druga dla high-endu i xeonów. Mam nadzieję, że nowa architektura zaoferuje przynajmniej dobry przyrost wydajności i pojawią się procki 8 i 10 rdzeniowe poza Xeonem MP.

      Skomentuj

      1. kamaleon
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2011-11-09 10:36

        AMD pokazalo ze calkowicie nowa architekture mozna wydac na stare podstawki po aktualizacji biosu... (pomijajac ze pierwszy wypust im sie nie udal i wszyscy czekaja na nowa rewizje)

        Intel po prostu kosi niesamowite pieniadze za chipsety, kiedys byly dane o tym na czym najwiecej zarabia i byly to wlasnie chipsety.

        Dobrze ze chocaiz Ivy bedzie na 1155, bo wlasnie zmienilem platforme i nie zyje z mysla ze "juz jutro" bedzie nowa podstawka.

        2-letni cykl zycia podstawki uwazam za dobry.

        Skomentuj

        1. marek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-11-09 11:09

          Ivy będzie na 1155, ale nie ma oficjalnego potwierdzenia, że nowe procesory będą działać na obecnych płytach.

          Skomentuj

        2. IronFe
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-11-09 12:15

          To że ivy będzie na lga 1155 nie oznacza automatycznie ze będzie działać na aktualnie dostępnych płytach. Wystarczy żeby intel nowy chipset pod ten procesor i juz dzisiejsze nie będą się nadawać

          Skomentuj

          1. NuCore
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2011-11-09 16:39

            Kolejny "znawca"

            A to co rysunek przedszkolaka?

            http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/a/fotki_newsy/201110/regist88/Intel_IvyBridge_0(1).jpg

            IB ma jedynie nie współpracować z chipsetami serii B6x oraz Q6x, a jak byk widnieje na slajdzie Intela informacja, że zadziała nawet na H61!

            Skomentuj

          2. IronFe
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2011-11-09 21:47

            Znawca nie ale osoba patrząca trzeźwo w przyszłość, a slajdami promocyjnymi to sobie tyłek podetrzeć możesz ważne jest to co kupisz w sklepie

            Skomentuj

          3. NuCore
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2011-11-09 23:59

            A to wiesz coś, czego nie wiedza inni, aby IB miało nie być w sklepach, albo pewnej nocy poznikają wszystkie płyty na s1155 i trzeba będzie kupić nowe?;)

            P.s.
            Co do podcierania to też ciekawe informacje głosisz, bo ja myślałem, że do podcierania się służy papier toaletowy;)

            Skomentuj

          4. kamaleon
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2011-11-10 02:45

            Akurat jest to juz potwierdzone przez Intela i chociazby producentow.

            Asus juz wydal bios do mojej plyty obslugujacy, cytuje "22nm processors".

            Skomentuj

          5. saddam
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2011-11-10 09:07

            Daj znać jak podetrzesz się slajdem, ok?

            Skomentuj

  5. NuCore
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-09 09:49

    @ Autor

    Siadaj, pała!!!

    "Przyszłoroczne procesory (Ivy Bridge) zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a wprowadzenie ich do oferty można nazwać krokiem „Tick” w strategii producenta.

    Kolejny krok – „Tock” - to ulepszenie nowego procesu technologicznego i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell, która jest zaplanowana dopiero na 2013 rok."

    Wszystko pomylone. To właśnie IB będzie Tock'iem, czyli ulepszeniem SB. Nowym krokiem będzie właśnie Haswell, a to jest krok zwany Tick.

    Skomentuj

    1. NuCore
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2011-11-09 09:54

      Z pośpiechu źle się wyraziłem, mimo wszystko jest błąd w newsie.

      Otóż:

      Tock - nowa architektura
      Tick - udoskonalenie architektury (nowy proces technologiczny).

      Tymczasem autor napisał: "Kolejny krok – „Tock” - to ulepszenie nowego procesu technologicznego i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell..."

      Skomentuj

      1. kopczenko
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2011-11-09 10:29

        Tick to nowy proces technologiczny a tock to udoskonalenie a przy okazji nowa architektura.
        tick to bylo 65nm pentium D i podobne a tock to nowa architektura - Conroe
        "Przyszłoroczne procesory zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym, a wprowadzenie ich do oferty można nazwać krokiem „Tick” w strategii producenta.

        Kolejny krok – „Tock” - to ulepszenie nowego procesu technologicznego i doświadczymy go podczas premiery procesorów Haswell"
        ja tu nic błędnego nie widze.
        przyszloroczne procesory to ivy bridge 22nm (tick) haswell to tock..

        Skomentuj

        1. NuCore
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2011-11-09 12:35

          Tu jest jasno opisane:

          http://www.dvhardware.net/news/intel_tick_tock_roadmap_cebit08.jpg

          Jak byk stoi:

          Sandy Bridge = Tock
          Ivy Bridge = Tick
          Haswell = Tock

          Autor napisał słusznie, że tock to Haswell, ale błędnie, że to usprawnienie. To będzie nowa micro architektura. To IB jest usprawnieniem SB.

          Teraz widzisz o co mi chodzi, bo jak na razie to sam sobie zaprzeczasz, uważając, że Tock, to usprawnienie.

          Skomentuj

  6. IronFe
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2011-11-09 12:16

    Nikogo nie zainteresował ten dx11.1 ??? o którym nawet MS nic nie pisze ???

    Skomentuj

    1. kamaleon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-11-10 02:47

      Pewnie bedzie jak z 10.1 czyli producenci gier totalnie go olali, a nawet jezeli byl obecny w jakiejs grze, to byla tez opcja wlaczenia DX10.0, takze 11.1 bedzie "wstecznie" kompatebilny z 11 co oznacza ze nie musimy przesiadac sie na Win8. ;p

      Skomentuj

      1. NuCore
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-11-10 10:50

        W win7 też będzie miał dx11.1, wszak posiadająca pierwotnie Vista dx10 dostała obsługę dx11. A że on zapewne niewiele wniesie, to raczej nie ma co mieć wątpliwości. Większe zmiany zostawią sobie dla dx12.

        Skomentuj

      2. hinson
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-11-11 01:10

        W 2013 moze wyjsc nowy Xbox wiec juz pewnie bedzie kompatybilny z Directx 11.1 a ze gry sa robione pod konsole to ten Directx bedzie wykorzystywany przez okolo 10 lat, a nastepne wersje beda olewane.

        Skomentuj

  7. Wjtwat
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2011-11-09 13:13

    Ciekawe jak z wydajnośćią? Widzę że Intel od czasów Pentium 4 nie przeprowadza głupich eksperymentów. 2-4 rdzenie to ilość wystarczająca do domowych użytkowników. Ale AMD pewnie zrobi już 20-to rdzeniowy procesor o wydajności dwurdzeniowego Haswell.

    Jak tak dalej pójdzie Intel i nVidia doprowadzą AMD do katastrofy.

    Intel za pomocą Haswell, a nVidia za pomocą układów Maxwell. Obie te architektury mają wyjść na rynek w 2013 roku więc w rok 2013 AMD przeżyję tak samo źle jak 2008 rok.

    Skomentuj

    1. PIOTER123
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2011-11-09 15:07

      i w końcu Intel i nVidia tak załatwi AMD, że zarzucą sobie ceny jakie chcą

      Skomentuj

      1. Wjtwat
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2011-11-09 15:30

        Jeśli Haswell będzie takim sukcesem jak Conroe, Nehalem, albo Sandy Bridge, to AMD na pewno nie wystarczy obiecany 30% wzrost wydajności procesorów "Steamroller" w stosunku do obecnych procesorów "Bulldozer". Luka wydajnościowa powiększy się do bardzo niebezpiecznych dla AMD rozmiarów.

        Steamrollery mają się ukazać w 2013 roku i mają byc gruntownie udoskonaloną wersją Bulldozera.

        Skomentuj

        1. PIOTER123
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2011-11-09 16:34

          i 10% więcej wydajności i 100% większy pobór prądu :))

          Skomentuj

    2. Boncorek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2011-11-10 18:24

      Bez przesady, może CPU od AMD nie są boskie ale w Radeony wierzę i sądzę, będą zawsze prezentowały od 90% do 110% wydajności GeForceów.

      Skomentuj

  8. amb00
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-09 15:27

    Mam nadzieję, że ich premiera nie będzie przesunięta.

    Skomentuj

  9. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2011-11-09 18:26

    Wlasnie rozmuslam nad nowa maszyna ale widzac poczynania Intela na Sb juz sie nie skusze bo i tak mobo pod Sb nie beda w pelni obsugiwac IB wiec za 6 miesiecy nawet nie, to juz bedzie staruszek a SBE poczekam z ciekawosci ale licze tez na spadek cen AMD w tuz po premierze...

    Skomentuj

  10. tomcorek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-11-09 19:51

    Kiedy podstawka 1150,555, ironia bo to już jest komiczne.

    Skomentuj

  11. taterinho
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-09 23:14

    Szkoda że pod ib nie dali nowej podstawki bo tak będę musiał kupić nową płytę z tą samą podstawką co mam obecnie , więc beznadzieja ale kolejna zmiana płyty będzie przynajmniej na nową podstawkę z czego się cieszę

    Skomentuj

    1. kamaleon
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2011-11-10 02:50

      To co ty za chlam kupiles ze nie bedzie obslugiwal Ivy ?:P

      Skomentuj

      1. taterinho
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-11-11 00:17

        Gdzie ja napisałem że nie będzie obsługiwać? Chodzi o to że przy każdej wymianie procka wymieniam też płytę i zawsze jak wymieniałem dostawałem nową podstawkę a tu ta sama będzie

        Skomentuj

  12. krolik_beny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-11-10 08:18

    Nowa podstawka... czy to źle czy dobrze?? Myślę, ze wszystko jedno...

    Na podstawie własnych doświadczeń zauważyłem, ze platformę (mobo + CPU) wymieniam co 3 lata by po wymianie mieć zauważalny skok wydajnościowy anie uprawiam "kosmetyki". Do tego trzymam się AMD, gdzie podstawki jednak żyją dłużej a i tak przy wymianie kupuje nową płytę z nowym prockiem aby nie mieć ograniczonego wyboru do modeli obsługiwanych przez starą płytę. Po za tym przy zmianie platformy liczę na nowsze technologie np: USB3, SATA3 czy inne. Tak więc nie bardzo rozumiem narzekających na coroczne zmiany podstawki... Czy ktoś będzie zmienił 2500K na i2600K??

    Skomentuj

    1. taterinho
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2011-11-11 00:23

      Jak można UPRAWIAĆ kosmetykę? :O Tylko że amd na rynku procków słabo ostatnio se radzi, tak po zastanowieniu to od amd lepiej wymieniać ciągle same płyty bo procki i tak nie wnoszą nic w wydajności a ciągną więcej prądu tylko(pomyliło im się i zamiast zwiększać wydajność zwiększają pobór prądu :D). Nikt normalny nie zmieni procka tylko dla ht, jak już zmieniać i5 2500k to na ib albo sb-e.

      Skomentuj

  13. Wasek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-11-14 00:21

    Jestem stałym użytkownikiem Intela, ale denerwuje mnie to, że ciągle są nowe sockety.

    P.S. Błąd w opisie na początku " kolejnych informacjo "