Na topie

Intel potwierdza nowe procesory Coffee Lake

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowe modele Coffee Lake uzupełnią dotychczasową ofertę producenta. W końcu doczekamy się słabszych modeli Celeron i Pentium Gold, a także kolejnych jednostek Core i3 i Core i5.

  • Intel potwierdza nowe procesory Coffee Lake
A A

Jakiś czas temu pojawiły się przecieki o nowych procesorach Intel Coffee Lake, które uzupełnią o słabsze i tańsze jednostki. Producent rzeczywiście ma w planach takie modele, co ostatnio potwierdził w jednym ze swoich dokumentów.

Nowe procesory również zaliczają się do generacji Coffee Lake. Mamy zatem do czynienia z nieśmiertelną mikroarchitekturą Skylake i usprawnionym procesem technologicznym 14 nm+. Do obsługi układów wymagana będzie płyta główna z podstawką LGA 1151 i chipsetem z serii 300.

Intel MDDS

Jak już wcześniej pisaliśmy, w planach są ekonomiczne modele Celeron G4900 i G4920 oraz Pentium Gold G5400, G5500 i G5600, a także kolejne modele z serii Core: Core i3-8300, Core i5-8500 i Core i5-8600. Co prawda dokumentacja producenta nie zdradza specyfikacji układów, ale nie jest to dla nas specjalnym zmartwieniem, bo już wcześniej ujawniły ją zachodnie sklepy.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Turbo Pamięć L3 Grafika Cena
Core i7-8700K 6/12 3,7/4,7 GHz 12 MB UHD 630 $359
Core i7-8700 6/12 3,2/4,6 GHz 12 MB UHD 630 $303
Core i5-8600K 6/6 3,6/4,3 GHz 9 MB UHD 630 $257
Core i5-8600* 6/6 3,1/4,3 GHz 9 MB UHD 630 ?
Core i5-8500* 6/6 3,0/4,1 GHz 9 MB UHD 630 ?
Core i5-8400 6/6 2,8/4,0 GHz 9 MB UHD 630 $182
Core i3-8350K 4/4 4,0/ - GHz 8 MB UHD 630 $168
Core i3-8300* 4/4 3,7/ - GHz 8 MB UHD 630 ?
Core i3-8100 4/4 3,6/ - GHz 6 MB UHD 630 $117
Pentium Gold G5600* 2/4 3,9/ - GHz 4 MB ? ?
Pentium Gold G5500* 2/4 3,8/ - GHz 4 MB ? ?
Pentium Gold G5400* 2/4 3,7/ - GHz 4 MB ? ?
Celeron G4920* 2/2 3,2/ - GHz 2 MB ? ?
Celeron G4900* 2/2 3,1/ - GHz 2 MB ? ?
* specyfikacja nieoficjalna

Aktualizacja bazy MDDS może sugerować, że premiera nowych układów jest naprawdę blisko (wraz z nimi powinny pojawić się ekonomiczne płyty z serii H310 i B360). Pozostaje nam czekać...

Źródło: Intel

Odsłon: 10226 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. xchaotic
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-02-05 11:54

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Co za porazka - te i5-8500 i 8600 to przeciez bedzie max 2% wydajnosci do i5-8400, dokladnie to samo cpu tylko troche wyzej odblokowuja turbo.
    Ktos sobie pomysli, ehh wolalbym miec 112fps zamiast 106?
    Troche nie rozumiem dla kogo takie CPU.

    Skomentuj

    1. KENJI512
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-05 12:10

      Pytanie jak działa turbo, bo ta górna wartość to dla 1/2 rdzeni.

      Może przy 6 rdzeniach 8600 ma 4.0Ghz, a 8500 ma 3.5GHz lub coś w tym stylu

      Skomentuj

      1. Trolu1975
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-02-05 22:21

        8500 NIE BĘDZIE miał 3,5 na 6 rdzeniach, bo słabszy 8400 ma 3,8 dla 5-6 rdzeni aktywnych, 3,9 dla 2,3,4 aktywnych i 4,0 dla 1 aktywnego. Raczej 3,9 na 5-6 rdzeniach, 4,0 dla 2,3,4 rdzeni, 4,1 dla 1 rdzenia.

        Skomentuj

    2. HardCorak
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-02-05 12:13

      to będzie tak: "tylko 100zł więcej a będę miał te kilka fps więcej!"

      na tym intel trzepie $

      Skomentuj Historia edycji

      1. pablo11
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-02-05 13:06

        Ma to sens. Osoba obeznana w temacie przez to, że większość baranków pójdzie po ,,najszybszy", będzie mieć taniej tego 2% mniej wydajnego.

        Ja np. zawsze kupuję pod kryterium wydajności/ceny. Nigdy pod względem wydajności. Bo to bez sensu. No chyba, że na jakimś konkretnym zastosowaniu tego mi zależy. Kto będzie chciał mieć 2% szybszy, będzie miał 2% szybszy. Tak jak było kiedyś z 4x Sli/ 4x Crossfire, a nawet przy szybszych konstrukcjach graficznych vs wolniejszych. Teraz to się trochę lepiej skaluje. A dawniej niektórzy kupowali 4rtą karte do SLI/CF tylko po to, by zwiększyć wydajność o 30% wydajności tej karty. Bo resztę zjadało połączenie.

        Skomentuj

  2. rozyk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-05 12:19

    Czy ktores Pentiumy/Celerony te/starsze maja odblokowany mnoznik?

    Skomentuj

    1. kamil_18_19
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-02-05 12:41

      Tak były takie na 1150 i nawet z odpowiednim biosem na h81 dawało się zrobić OC.

      Skomentuj

      1. Mandalorian
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-05 13:47

        Intel Pentium G3258, można było go podkręcać na każdym chipsecie. Osobiście mam tego pentiuma podkręconego do 4.1 GHz na Gigabyte b85m-d3h bez podnoszenia napięcia.

        Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-05 13:59

      pentium G3258 (haswell) s1150

      Skomentuj

    3. Danketch
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-05 22:08

      Pentium Extreme Edition też miały odblokowany mnożnik :-)

      Skomentuj

  3. Chong-li
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2018-02-05 13:50

    xchaotic musisz zrozumieć jedną rzecz że te procesory nie są kierowane żebyś ty je kupił mając już procesor i zyskać tak jak napisałeś 2% więcej wydajności bo wiadomo nikt o zdrowych zmysłach nie zmienia procesora co roku to jest kierowane do ludzi którzy planują teraz modernizacje sprzętu bo ich jest już przestarzały i wymaga wymiany.Logicznie jest kupić procesor który jak napisałeś jest o te 2% szybszy i nowszy niż starszej daty nawet jeśli trzeba będzie dołożyć te 100zł zresztą przy składaniu sprzętu jedna stówa w tą czy w tamtą aż takiej różnicy nie robi.

    Skomentuj Historia edycji

  4. Eryk333
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-02-05 14:20

    Ja postawiłem platformę na Threadripperze 1900X i nie narzekam chodziaż wachałem się między intelem a AMD wybrałem AMD pozdr.

    Skomentuj

      1. Eryk333
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-02-05 16:01

        Możliwe ale z czasem można wloyc 1950x jak stanieje i gitara:).

        Skomentuj

  5. studionti
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-05 22:35

    Kiedy nowa podstawka?

    Skomentuj

    1. Mandalorian
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-05 23:51

      Po co mają sobie robić robotę z projektowaniem nowego socketu skoro zmiana chipsetu wystarczy żeby zmusić klienta do kupna nowej płyty gł?

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-06 13:03

        jaki jest sens na jednej platformie wymieniac CPU?

        Do dzis nie rozumiem tego jojczenia ludzi ze chcieli by pod jedną podstawke miec ze 3 generacje procesorow - po co?
        szybciej płyta sie zestarzeje niz przyjdzie sens zmiany CPU z generacji na generacje.

        Skomentuj

  6. nicrame
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-02-06 01:59

    Nie znalazłem informacji, że nadal zawierają błędy bezpieczeństwa meltdown i spectre, a to dość ważne - sprzedawać nowe CPU z dziurami :)

    Skomentuj

  7. mufasa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-06 11:19

    jest opcja że coś będzie dla szarego luda
    tańszy proc,tańsze mobo(może cud,tańsza grafa)
    ot,żeby tak sobie na lajcie popykać/popracować a nie tak że sąsiadą ramki monitorów drzazgi łapią :)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-06 13:04

      ze co?