Na topie

Intel przygotowuje pierwszy eksaskalarny superkomputer - to tutaj trafią nowe karty Intel Xe

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery Podzespoły Ciekawostki Tematyka: superkomputer Producenci: intel

System Aurora ma bazować na autorskiej konstrukcji. Superkomputer trafi do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i będzie wykorzystywany do badań naukowych z zakresu HPC oraz AI.

  • Intel przygotowuje pierwszy eksaskalarny superkomputer - to tutaj trafią nowe karty Intel Xe
A A

Firma Intel nie zamierza odpuszczać na rynku superkomputerów. Producent zapowiedział stworzenie systemu Aurora - pierwszego eksaskalarnego superkomputera, który ma bazować na autorskiej konstrukcji.

Nowy superkomputer powstanie w Argonne National Laboratory w Chicago, a więc jednej z placówek naukowo-rozwojowych przynależnych do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Skonstruowania jednostki podejmie się firma Cray, a umowa opiewa na kwotę ponad 500 milionów dolarów. System zostanie dostarczony w 2021 roku.

Superkomputer Aurora zaoferuje moc obliczeniową rzędu 1 eksaflopsa (pozwoli na wykonywanie tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i będzie wykorzystywany do badań naukowych z zakresu wysokowydajnych obliczeń (HPC) oraz sztucznej inteligencji (AI).

Ciekawostką jest specyfikacja techniczna maszyny, bo ma ona bazować na nowej generacji procesorów Intel Xeon Scalable, akceleratorach obliczeniowych Intel Xe i nowych pamięciach Intel Optane DC, a całość będzie działać pod obsługą autorskiego oprogramowania Intel One API. Mamy zatem do czynienia z najnowszymi produktami Intela, które zaprojektowano specjalnie z myślą o branży HPC i AI.

Źródło: Intel

Odsłon: 6186 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
  1. mjwhite
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-19 10:41

    Intel? czy to nie ta firma która miała upaść przez Ryzeny?

    Skomentuj

    1. człowiek-taboret
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-03-19 10:56

      To już tylko pośmiertne drgawki... :P

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-25 14:55

      a kto pisał że intel ma upaść? przez ryzeny to intel ma poważne problemy, bo muszą zjeżdżać z marżą.

      także nieprzypadkowa jest współpraca Intela z Cray bo Intel sam nie potrafi takiej maszynki zrobić. potrafi jedynie dostarczyć klocki do jej skonstruowania.

      Nie przypadkowy jest też wybór Departamentu Energii USA, bo dokładnie ten departament już zakupił, i już jest tworzony superkomputer na bazie Zen2 na drugiej generacji procesorów Epyc. to jest ostra walka o klienta i prestiż. widać tu, że Intel się wypsztykuje ze wszystkich swoich technologii.

      Skomentuj

  2. gatto_nero
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-03-19 13:46

    Czy intel to ten CPU który można shakować za pomocą Java Script tj każdej istniejącej przeglądarki?

    Czy właściciele intel modlą się przed odpaleniem przeglądarki?

    Intel Spoiler ...

    Skomentuj

  3. FunkyKoval
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-19 15:21

    Widać kto ma prawdziwą władzę w USA, gdyby zrobili na serwerowych CPU od AMD (EPYC i pochodne) mieliby i bardziej oszczędną maszynę i nowocześniejszą i bardziej przyszłościową ... no ale jak INTEL inwetsuje w fabrykę w Izraelu 6 mld dolarów (modernizacja linii produkcyjnych dla nowych procesów) to nie mam pytań (tam jest strefa wojny, rakiety, bomby - kto beż ważnych powodów i/lub interesów grup, inwestuje w tak ryzykownym miejscu ???).
    Teraz INTEL znowu będzie się chwalił jaki to dochodowy jest ich dział HPC a na jednym deal-u 0,5mld USD.

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2019-03-19 15:57

      >tam jest strefa wojny, rakiety, bomby

      czy ktos ci już kiedyś powiedział że jesteś idiota?
      mam nadzieje że tak, szkoda że nie dotarło

      Skomentuj

      1. AmigaPPC
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-03-19 16:36

        Odezwała się ameba z IQ na debecie.

        Skomentuj

        1. awesome1337
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2019-03-19 16:53

          how so?

          Skomentuj

      2. FunkyKoval
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-03-19 17:10

        Wyciągasz koleś jakiś fragment cytatu z mojego komentarza po czym bluzgasz no kogoś kogo nawet nie znasz. Żadnego sensu ani treści w twoich wypocinach. Nie wiem - hejtujesz Benchmark-a czy jak ?!? Napisz coś sensownego a jak cie biją w szkole to idź do psychologa a nie wyładowuj się na forum.