Na topie

Kierowcy Ubera „na licencji” - jest projekt ustawy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, który stanowi poważne zagrożenie dla Ubera w Polsce

  • Kierowcy Ubera „na licencji” - jest projekt ustawy
A A

Uber prężnie się rozwija w naszym kraju i zdaje się, że cieszy się niemalejącą popularnością. Wpis na stronie Rządowego Centrum Legislacji sugeruje jednak, że wkrótce może odbyć się głosowanie nad zmianą ustawy o transporcie drogowym, która może skutecznie utrudnić Amerykanom prowadzenie działalności.

Powodów, dla których Uber może obawiać się wprowadzenia nowego prawa jest kilka. Pierwszy to propozycja, by utworzony został mechanizm, którego celem będzie blokowanie aplikacji przewozowych innych niż taksówkarskie. To jednak dopiero początek.

W tym samym projekcie odnaleźć można bowiem propozycję, by każdy przedsiębiorca prowadzący przewóz osób musiał posiadać odpowiednią licencję (taką jak ta, która dziś uprawnia do nazywania się taksówkarzem). Kolejnym elementem jest zobowiązanie takich kierowców do prowadzenia elektronicznego rejestru zleceń.

Nowe przepisy z jednej strony uderzają w kierowców jeżdżących dla Ubera, dla których dzisiaj nie ma większych ograniczeń. Jednocześnie ułatwiają początek kariery taksówkarskiej, obniżając koszty i upraszczając zasady zdobywania licencji.

Jeśli takie przepisy faktycznie wejdą w życie, Uber może mieć poważny problem z działalnością w naszym kraju. Na co jednak warto zwrócić uwagę, polski oddział firmy został oficjalnie zaproszony do wzięcia udziału w konsultacjach.

Źródło: Money. Ilustracja: Uber

Odsłon: 2391 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. raffal81
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-21 14:22

    Jak to dobrze że nie jestem zmuszony jeździć taksówkami.

    Skomentuj

  2. force
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-09-21 14:24

    Czyli w Polsce po staremu. Kiedy okazuje się, że jakaś grupa zawodowa robić coś z kłodami pod nogami, tak jak teraz robią to taksówkarze z licencjami, a inni robią to bez kłód jak UBER jakieś popier$%ne dziadki chcą zmusić wszystkich do robienia z kłodami zamiast wprowadzić przepisy pozwalające robić bez kłód. To jest czysty debilizm i to powinno być karane.

    Skomentuj

    1. phlawski
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2017-09-21 14:44

      Trochę krzywdzące jest to określenie "w Polsce". Uber nie ma lekko (lub w ogóle go nie ma) w kilku krajach EU. I tam się z nimi nikt nie cackał (nie mówiąc o zapraszaniu do negocjacji)

      Skomentuj

      1. Damian_jo
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2017-09-21 15:38

        Polska czy nie Polska - ale nie wiem czy to taka chluba, że dołączamy do wspomnianej przez Ciebie listy - Państw które dodatkowo rzucają kłody pod nogi.
        Zastanawiam się czy na prawdę nie dałoby się inaczej? Co ten rząd ma w głowie żeby utrudniać życie - i to nawet nie Uberowi - bo firma jak firma - ale ludziom...
        Taksówkarze muszą mieć licencje, Uber licencje, niech dopierniczą się jeszcze do BlaBlaCar'a - a najlepiej niech każda osoba prowadząca samochód posiada dodatkową licencję - bo prawo jazdy to za mało... Niedługo będziemy chcieli podwieźć kolegę do innego miasta to na wylotach będzie czaić się Policja albo Miejscy żeby sprawdzić czy mamy licencję, prawko tachograf i kartę kierowcy...

        Skomentuj

        1. Q2hvY2hsaWs8
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-21 16:13

          Niedługo to jak będziesz chciał podjechać jeden przystanek autobusem to będziesz musiał mieć bilet!

          ... a nie, to już jest :(

          Skomentuj

        2. Barok
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-21 21:54

          Powinni jakieś licencje wprowadzić na bycie pasażerem tych BORowskich limuzyn lub rozpierniczanych przez nieudolnych kierowców (i posłów) aut.

          Przykładnie powinni też wsadzać od razu takiego delikwenta do paki i uchylać immunitet z urzędu.

          Jeszcze mógłbym zrozumieć jakąś formę opodatkowania, ale w dzisiejszych czasach i dobie nieźle działających nawigacji to licencjonowanie "zwykłych" kierowców to rozbój w biały dzień.

          Jak ktoś chce korzystać z taksówek i rzekomej znajomości topologii miasta przez taksówkarzy to proszę bardzo, ale takie lobby przeciwko rosnącej konkurencji to przesada.

          Ps. ciekawe czy propozycje ustaw obejmują Uber Eats. Najwyżej poproszę kierowcę, aby podwiózł mnie z żarciem :)

          Skomentuj

  3. darioz
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2017-09-21 21:20

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    WRESZCIE!!! CZEKAŁEM NA TO OD LAT!!! WON UBERZE Z POLSKI I NIGDY NIE WRACAJ!!!
    UBER TO WRÓG POLSKI I WSZYSTKICH POLAKÓW I MUSI BYĆ TĘPIONY WSZELKIMI MOŻLIWYMI SPOSOBAMI!!!

    Skomentuj

  4. chrisu1982gd
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-09-22 07:18

    i bardzo dobrze, nie widzę powodu aby amerykański milioner ze swoimi pomysłami na biznes miał w Polsce łatwiej, są przepisy, są wymogi i powinni obowiązywać każdego
    do przewozu osób potrzebne są uprawnienia!!! koniec kropka, można się z tym zgadzać czy nie, ale przepis to przepis, chcesz prowadzić samochód potrzebujesz prawko, chcesz śmigać łódeczką z Gdańska na Hel potrzebujesz papiery sternika, chcesz leczyć zęby to idziesz na odpowiedni kierunek na studia i zostajesz dentystą, a nie, że przyjdzie bogaty amerykaniec wale Was polacki mam kasę będę robił co chce bo są luki prawne
    nie dajmy się tak dmuchać w 4 litery

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-22 09:25

      Ale przecież, to nawet w Polsce można by wprowadzić taki przepis.

      Skomentuj

  5. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-23 03:53

    No i złotówy wygrały. Zamiast starać się i polepszyć jakość usług, lepiej walczyć z konkurencją. Ehh ta komuna...