Na topie

Kierowcy Ubera „na licencji” - jest projekt ustawy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, który stanowi poważne zagrożenie dla Ubera w Polsce

 • Kierowcy Ubera „na licencji” - jest projekt ustawy
A A

Uber prężnie się rozwija w naszym kraju i zdaje się, że cieszy się niemalejącą popularnością. Wpis na stronie Rządowego Centrum Legislacji sugeruje jednak, że wkrótce może odbyć się głosowanie nad zmianą ustawy o transporcie drogowym, która może skutecznie utrudnić Amerykanom prowadzenie działalności.

Powodów, dla których Uber może obawiać się wprowadzenia nowego prawa jest kilka. Pierwszy to propozycja, by utworzony został mechanizm, którego celem będzie blokowanie aplikacji przewozowych innych niż taksówkarskie. To jednak dopiero początek.

W tym samym projekcie odnaleźć można bowiem propozycję, by każdy przedsiębiorca prowadzący przewóz osób musiał posiadać odpowiednią licencję (taką jak ta, która dziś uprawnia do nazywania się taksówkarzem). Kolejnym elementem jest zobowiązanie takich kierowców do prowadzenia elektronicznego rejestru zleceń.

Nowe przepisy z jednej strony uderzają w kierowców jeżdżących dla Ubera, dla których dzisiaj nie ma większych ograniczeń. Jednocześnie ułatwiają początek kariery taksówkarskiej, obniżając koszty i upraszczając zasady zdobywania licencji.

Jeśli takie przepisy faktycznie wejdą w życie, Uber może mieć poważny problem z działalnością w naszym kraju. Na co jednak warto zwrócić uwagę, polski oddział firmy został oficjalnie zaproszony do wzięcia udziału w konsultacjach.

Źródło: Money. Ilustracja: Uber

Odsłon: 3510 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. raffal81
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-21 14:22

  Jak to dobrze że nie jestem zmuszony jeździć taksówkami.

  Skomentuj

 2. force
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-09-21 14:24

  Czyli w Polsce po staremu. Kiedy okazuje się, że jakaś grupa zawodowa robić coś z kłodami pod nogami, tak jak teraz robią to taksówkarze z licencjami, a inni robią to bez kłód jak UBER jakieś popier$%ne dziadki chcą zmusić wszystkich do robienia z kłodami zamiast wprowadzić przepisy pozwalające robić bez kłód. To jest czysty debilizm i to powinno być karane.

  Skomentuj

  1. phlawski
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2017-09-21 14:44

   Trochę krzywdzące jest to określenie "w Polsce". Uber nie ma lekko (lub w ogóle go nie ma) w kilku krajach EU. I tam się z nimi nikt nie cackał (nie mówiąc o zapraszaniu do negocjacji)

   Skomentuj

   1. Damian_jo
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-09-21 15:38

    Polska czy nie Polska - ale nie wiem czy to taka chluba, że dołączamy do wspomnianej przez Ciebie listy - Państw które dodatkowo rzucają kłody pod nogi.
    Zastanawiam się czy na prawdę nie dałoby się inaczej? Co ten rząd ma w głowie żeby utrudniać życie - i to nawet nie Uberowi - bo firma jak firma - ale ludziom...
    Taksówkarze muszą mieć licencje, Uber licencje, niech dopierniczą się jeszcze do BlaBlaCar'a - a najlepiej niech każda osoba prowadząca samochód posiada dodatkową licencję - bo prawo jazdy to za mało... Niedługo będziemy chcieli podwieźć kolegę do innego miasta to na wylotach będzie czaić się Policja albo Miejscy żeby sprawdzić czy mamy licencję, prawko tachograf i kartę kierowcy...

    Skomentuj

    1. Barok
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-21 21:54

     Powinni jakieś licencje wprowadzić na bycie pasażerem tych BORowskich limuzyn lub rozpierniczanych przez nieudolnych kierowców (i posłów) aut.

     Przykładnie powinni też wsadzać od razu takiego delikwenta do paki i uchylać immunitet z urzędu.

     Jeszcze mógłbym zrozumieć jakąś formę opodatkowania, ale w dzisiejszych czasach i dobie nieźle działających nawigacji to licencjonowanie "zwykłych" kierowców to rozbój w biały dzień.

     Jak ktoś chce korzystać z taksówek i rzekomej znajomości topologii miasta przez taksówkarzy to proszę bardzo, ale takie lobby przeciwko rosnącej konkurencji to przesada.

     Ps. ciekawe czy propozycje ustaw obejmują Uber Eats. Najwyżej poproszę kierowcę, aby podwiózł mnie z żarciem :)

     Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-22 09:25

   Ale przecież, to nawet w Polsce można by wprowadzić taki przepis.

   Skomentuj

 3. AkaRyupl
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-23 03:53

  No i złotówy wygrały. Zamiast starać się i polepszyć jakość usług, lepiej walczyć z konkurencją. Ehh ta komuna...

  Skomentuj

 4. Wilkolaczek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-25 22:59

  Ja to powiem tak moja okolica płatność taxi na lotnisko to 70-140 zł uberam wychodzi 50-70 zł, chyba wiadomo co wybiore nie jestem głupi prosze was...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!