Technologie i Firma

Kierowcy Ubera „na licencji” - jest projekt ustawy

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-09-21

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, który stanowi poważne zagrożenie dla Ubera w Polsce

Uber prężnie się rozwija w naszym kraju i zdaje się, że cieszy się niemalejącą popularnością. Wpis na stronie Rządowego Centrum Legislacji sugeruje jednak, że wkrótce może odbyć się głosowanie nad zmianą ustawy o transporcie drogowym, która może skutecznie utrudnić Amerykanom prowadzenie działalności.

Powodów, dla których Uber może obawiać się wprowadzenia nowego prawa jest kilka. Pierwszy to propozycja, by utworzony został mechanizm, którego celem będzie blokowanie aplikacji przewozowych innych niż taksówkarskie. To jednak dopiero początek.

W tym samym projekcie odnaleźć można bowiem propozycję, by każdy przedsiębiorca prowadzący przewóz osób musiał posiadać odpowiednią licencję (taką jak ta, która dziś uprawnia do nazywania się taksówkarzem). Kolejnym elementem jest zobowiązanie takich kierowców do prowadzenia elektronicznego rejestru zleceń.

Nowe przepisy z jednej strony uderzają w kierowców jeżdżących dla Ubera, dla których dzisiaj nie ma większych ograniczeń. Jednocześnie ułatwiają początek kariery taksówkarskiej, obniżając koszty i upraszczając zasady zdobywania licencji.

Jeśli takie przepisy faktycznie wejdą w życie, Uber może mieć poważny problem z działalnością w naszym kraju. Na co jednak warto zwrócić uwagę, polski oddział firmy został oficjalnie zaproszony do wzięcia udziału w konsultacjach.

Źródło: Money. Ilustracja: Uber

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czyli w Polsce po staremu. Kiedy okazuje się, że jakaś grupa zawodowa robić coś z kłodami pod nogami, tak jak teraz robią to taksówkarze z licencjami, a inni robią to bez kłód jak UBER jakieś popier$%ne dziadki chcą zmusić wszystkich do robienia z kłodami zamiast wprowadzić przepisy pozwalające robić bez kłód. To jest czysty debilizm i to powinno być karane.
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Jak to dobrze że nie jestem zmuszony jeździć taksówkami.
 • avatar
  No i złotówy wygrały. Zamiast starać się i polepszyć jakość usług, lepiej walczyć z konkurencją. Ehh ta komuna...
 • avatar
  Ja to powiem tak moja okolica płatność taxi na lotnisko to 70-140 zł uberam wychodzi 50-70 zł, chyba wiadomo co wybiore nie jestem głupi prosze was...
 • avatar
  i bardzo dobrze, nie widzę powodu aby amerykański milioner ze swoimi pomysłami na biznes miał w Polsce łatwiej, są przepisy, są wymogi i powinni obowiązywać każdego
  do przewozu osób potrzebne są uprawnienia!!! koniec kropka, można się z tym zgadzać czy nie, ale przepis to przepis, chcesz prowadzić samochód potrzebujesz prawko, chcesz śmigać łódeczką z Gdańska na Hel potrzebujesz papiery sternika, chcesz leczyć zęby to idziesz na odpowiedni kierunek na studia i zostajesz dentystą, a nie, że przyjdzie bogaty amerykaniec wale Was polacki mam kasę będę robił co chce bo są luki prawne
  nie dajmy się tak dmuchać w 4 litery
  Zaloguj się
  -5
 • avatar
  WRESZCIE!!! CZEKAŁEM NA TO OD LAT!!! WON UBERZE Z POLSKI I NIGDY NIE WRACAJ!!!
  UBER TO WRÓG POLSKI I WSZYSTKICH POLAKÓW I MUSI BYĆ TĘPIONY WSZELKIMI MOŻLIWYMI SPOSOBAMI!!!