Na topie

Linux Mint 19.1 do pobrania - co nowego?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Linux

Została udostępniona nowa wersja jednej z bardziej lubianych dystrybucji. Przedstawiamy nowości w Linux Mint 19.1 „Tessa” i zostawiamy linki do pobierania.

  • Linux Mint 19.1 do pobrania - co nowego?
A A

Mint to jedna z najlepszych linuksowych dystrybucji dla mniej zaawansowanych użytkowników, która w dodatku rozwija się w bardzo dobrym kierunku. Autorzy udostępnili już jej najnowszą wersję – Linux Mint 19.1 „Tessa” – w trzech smakach: MATE, Cinnamon i Xfce.

Linux Mint 19.1 „Tessa” (LTS) już jest

Nowa udostępniona wersja to kolejne wydanie typu LTS (long term support). Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na jej zainstalowanie będą mogły cieszyć się wsparciem przez wiele lat – w tym przypadku aż do 2023 roku. 

Co nowego w Linux Mint 19.1?

Linux Mint 19.1 „Tessa” to między innymi ulepszony Menedżer aktualizacji (z podziałem na jądra i uproszczonym usuwaniem nieużywanych spośród nich), odświeżone narzędzie Źródła oprogramowania, lepiej zorganizowane opcje językowe oraz konfiguracja firewalla przeniesiona do Pierwszych kroków. W wersji Cinnamon na tym etapie wybierzemy też preferowany wygląd (tradycyjny lub nowoczesny). 

Jeśli zaś chodzi o podstawowe komponenty, to Mint 19.1 bazuje na Ubuntu 18.04 i Linux kernel 4.15. Dodajmy, że zaktualizowane zostały również poszczególne aplikacje (takie jak Xreader, Xed, LibXApp), dodana została bogata kolekcja obrazów tła, a dopełnieniem całości są nowe warianty kolorystyczne motywów. Warto też cofnąć się i poczytać o nowościach w wersji 19.0.

Pobieranie Linux Mint 19.1 (download)

Użytkownicy zainteresowani wersją Linux Mint 19.1 „Tessa”, mają do wyboru trzy warianty:

Linux Mint 19.1 MATE
Pobierz Linux Mint 19.1 MATE

Linux Mint 19.1 Cinnamon
Pobierz Linux Mint 19.1 Cinnamon

Linux Mint 19.1 Xfce
Pobierz Linux Mint 19.1 Xfce

Źródło: Linux Mint Blog

Odsłon: 8804 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
  1. pawluto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-21 17:45

    Całkiem przyjemny system - Wrzuciłbym wersje Xfce na słabego laptopa - Chodziłby idealnie.
    Na PC jednak win7 nadal jest bez konkurencji.

    Skomentuj

  2. thoruus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-21 18:56

    Z ciekawości wrzucę na antycznego już NC10.

    Skomentuj

  3. Raider0001
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-12-21 19:30

    Cyferki lecą w górę a Freesync over HDMI nadal nie ma i obraz miga

    Skomentuj

    1. shirase
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-12-22 16:12

      Pełne wsparcie ma się pojawić w kernelu 4.21, a więc za jakieś dwa miesiące.
      Zażalenia na wolne postępy prac należy słać pod adresem AMD - to ich technologia.

      Skomentuj

      1. Raider0001
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-26 20:02

        AMD od początku ma wsparcie w windowsie

        Skomentuj

        1. shirase
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-27 12:58

          Nie "ma wsparcie" tylko samo je tworzy. A skoro na Linuksie im się nie spieszy, to jeśli na kimś należałoby wieszać za to psy, to właśnie na samym AMD.
          G-Sync od Nvidii działa na Linuchu od lat i to pomimo, że firmie jest wyraźnie nie po drodze z otwartym oprogramowaniem.

          Skomentuj

        2. shirase
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-27 12:58

          [dubel]

          Skomentuj Historia edycji

  4. Niepiskoj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-22 10:12

    Update z 19 do 19.1 bajecznie prosty i poszło bez problemów, sam system chodzi o wiele żwawiej po aktualizacji i widać lekkie dopieszczenie interfejsu. Zabawne jest że takie wiadomości dostępne są tu (choć z kilkudniowy opóźnieniem) a na polskiej stronie dystrybucji cisza, forum to samo. Ktoś się tym tam zajmuje czy stronka dogorywa śmiercią naturalną?

    Skomentuj Historia edycji

  5. petekolakowski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-22 16:48

    Mnie Linux odrzucił... Laptop pod Linuxem wyje mi jak silnik odrzutowy. Co gorsze obraz jakoś dziwnie miga i bardzo szybko męczy się wzrok. Próbowałem różnych Linuxów i wszędzie mam tak samo.

    Skomentuj

    1. Damian Szymański
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-22 22:34

      Pewnie układ Nvidia i załączyły się od razu sterowniki nouveau? Jeśli tak, to zmień na własnościowe (tzw. binary blob).

      Skomentuj

  6. Damian Szymański
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-22 22:32

    Kernel 4.15??? Starszych już nie było?
    W moim systemie od wczoraj jest już 4.19.12 (a więc wydany wczoraj kernel, obecnie najnowsza wersja). W repo testowych 4.20rc7, czyli już przygotowują się do wdrożenia kernela 4.20, który zostanie wydany w niedzielę (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem). I w niedzielę, poniedziałek lub góra wtorek stabilny kernel 4.20 pojawi się w repozytoriach w kanale /updates...
    Myślę, że wrzucanie starego kernela do nowego Minta, jest co najmniej mało logiczne.

    Skomentuj

  7. R1iTi
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-23 15:47

    Co jakiś czas wracam do Linuxa i przeważnie jest to Mint, żeby nie syn i jego kierownica, która niestety wymaga Windowsa już dawno bym okienka porzucił.

    Mint z wersji na wersję jest coraz lepszy, prostota i intuicyjność tego systemu sprawia, że kompletny laik w świecie linuxa nie potrzebuje wiele czasu na jego naukę.