Na topie

Mars na celowniku Lockheed Martin - chcą zbudować stację kosmiczną

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Firma Lockheed Martin podzieliła się planami związanymi z badaniem Czerwonej Planety. Zapowiedziała budowę stacji kosmicznej orbitującej wokół Marsa.

 • Mars na celowniku Lockheed Martin - chcą zbudować stację kosmiczną
A A

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronomicznego swoimi planami zdobycia Marsa pochwalił się Elon Musk. Jednak nie tylko on – okazuje się, że na Czerwoną Planetę ludzi wysłać chce też firma Lockheed Martin i zamierza rozpocząć realizację tego planu w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Projekt jednego z największych koncernów zbrojeniowych jest równie ambitny, co ten, jaki przedstawił SpaceX. Lockheed Martin chce bowiem (we współpracy z NASA) utworzyć orbitującą wokół Marsa stację kosmiczną – Mars Base Camp. 

MBC solar

Ta miałaby być podstawą trwającej 1000 dni misji, podczas której astronauci (najpewniej szóstka) mogliby dokładnie przyjrzeć się czerwonemu globowi i zyskać wiedzę, która pozwoliłaby wybrać najlepsze miejsce, w którym człowiek powinien postawić stopę.

MBC Mars

Na orbitującą MBC składać mają się również lądowniki, które pozwolą załodze dostać się na powierzchnię Marsa (gdzie będzie mogła pozostawać przez dwa tygodnie) i przeprowadzić tam badania, po czym wrócić do stacji. Będą dwa – aby uniknąć sytuacji, w której astronauci mogliby utknąć. Wszystkie elementy mają zresztą być w dwóch egzemplarzach (właśnie po to, by nie doszło do żadnej katastrofy).

MBC lądowanie

Do zasilania stacji wykorzystana ma zostać energia pochodząca z systemu 4 dużych paneli słonecznych. Paliwem będą zaś ciekły tlen i ciekły wodór. Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółami tej konstrukcji (wystarczy kliknąć, aby powiększyć).

MBC konfiguracja 

Lockheed Martin ma nadzieję, że w drugiej połowie przyszłej dekady projekt będzie mógł oficjalnie wystartować. Konkretami podzielili się przedstawiciele firmy na materiale, który możecie obejrzeć poniżej:

Film, jak to takie filmy, wygląda świetnie. Na razie jednak znamy zbyt mało szczegółów, by móc określić, jaka jest szansa na powodzenie takiej misji (czy też wykonanie jej w określonych ramach czasowych). Dobrze jest jednak widzieć, że nie tylko SpaceX celuje w Marsa, bo konkurencja to najlepsza motywacja… 

Źródło: Lockheed Martin, SpaceX, Engadget, Ilustracje: Lockheed Martin

Odsłon: 5164 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. sabaru
  Oceń komentarz:

  -9    

  Opublikowano: 2017-09-30 11:20

  Może za 100 lat.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-04 08:49

   bardzo realny termin :)

   Skomentuj

 2. stach122
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-30 19:28

  Konkurencja, właśnie fajnie by było jakby te wszystkie korporacje się złączyły. Osobno to będzie trwać wieki a razem? Zapewnię o wiele szybciej byśmy skolonizowali marsa.

  Skomentuj

 3. rqtdev
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-30 19:54

  Człowiek rodzi się po największych dokonaniach w eksploracji Układu Słonecznego (wypad na Księżyc, sondy Voyager), a później czeka, czeka, czeka na coś równie przełomowego. Może do końca życia doczekam się wypadu ludzkości na Marsa.

  Skomentuj

  1. xfire25
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-09-30 20:59

   nie czekaj, działaj !

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-04 08:52

    podobno wystarczy usiąść na wymontowanej poduszce powietrznej by odlecieć na marsa :D
    https://www.youtube.com/watch?v=f7Nlr9bSito


    a tak na serio, na księżycu nie ma nawet bazy, a tu takie mrzonki o marsie. jak coś realnego zacznie się dziać na księżycu, wtedy uwierzę w misję na marsa.

    Skomentuj Historia edycji

 4. yamata
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-30 20:59

  Byłoby zabawnie oglądać wysiłki naukowe(?) koncernu Lockheed Martin pod przykrywką NASA z punktu widzenia turysty-klienta firmy SpaceX Elona Muska. Najśmieszniejsze gdyby taki turysta mógł obserwować stację kosmiczną z powierzchni planety, a siedzący na stacji mogli tylko o lądowaniu marzyć...

  Można też to jakoś fajnie zgrać, by wszyscy mogli skorzystać i przy okazji jeszcze na tym zarobić. Ciekawe jak to się wszystko potoczy i czy tego dożyję...

  Fajnie jakby ludzkość wreszcie podjęła tę rękawicę i przestała sie tu kisić we własnym, coraz to gęściejszym sosie... Otwarcie na kosmos pozwoliłoby rozładować dużo problemów. W tym tych najważniejszych, jak przeludnienie i brak roboty. Może nawet koncern zbrojeniowy taki jak Lockheed Martin, w końcu to dostrzega i postanowił zaiwestować w coś więcej, niż nowoczesne maczugi do naparzania się po głupich łbach...

  Oby to była prawda. Amen.

  Skomentuj

  1. ophiuchus
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-30 22:16

   Człowieku, co Ty bredzisz? Jaki brak miejsca? Czy Ty masz pojęcie ile jest wolnego miejsca na Ziemi? Cała masa!
   Tu chodzi o politykę, surowce i wetknięcie chorągiewki. Robota jest, problemem jest dystrybucja jej siły tam gdzie potrzeba. Tylko tyle i aż tyle. Najlepsze jak ludzie powielają sieczkę marketingową.

   Skomentuj

   1. gormar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-01 15:01

    Oprócz miejsca do przysłowiowego posadzenia dupy potrzebne są jeszcze ziemie do produkcji żywności. A tych jest coraz mniej. Chociaż pewnie dalsze zmniejszanie powierzchni lasów na jakiś czas zaradzi problemowi. Tylko weź pod uwagę, że na przestrzeni ostatnich 50 lat populacja Ziemi uległa podwojeniu. Teraz wyobraź sobie, że w 2050 na naszej planecie będzie żyło 15mld ludzi. Jak już teraz w wielu regionach są problemy, aby nie umarli z głodu bo dostarcza im się charytatywnie żywność. Jak do tego dojdzie jeszcze wyjałowienie gleb to wtedy będzie niewesoło.

    Skomentuj

 5. aaadi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-03 11:20

  Szkoda, że najwidoczniej nie mogą sobie pozwolić na poświęcenie części masy na załatwienie mieszkańcom stacji choćby słabego ciążenia. Jeśli nie poprzez budowę pierścienia to chociaż habitaty połączone liną, krążące wokół wspólnego środka ciężkości.
  Ale takie cuda to pewnie najpierw muszą pojawić się na naszej orbicie :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!