Na topie

Microsoft Germany: Windows 7 już nie pasuje do biznesu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Dlaczego firmy powinny jak najszybciej przenieść się na system Windows 10? Tłumaczy Markus Nitschke z Microsoft Germany.

 • Microsoft Germany: Windows 7 już nie pasuje do biznesu
A A

Windows 7 nie jest już odpowiedni dla użytkowników biznesowych – taki komunikat przekazał szef niemieckiego oddziału firmy Microsoft, Markus Nitschke. –System ten nie jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa”.

Jak Nitschke argumentuje swoje twierdzenia? Przede wszystkim wskazując na „od dawna przestarzałą architekturę bezpieczeństwa”, na której bazuje Windows 7. Oczywiście całość zmierza do jednej konkretnej sugestii: „przede wszystkim klienci korporacyjni powinni poważnie pomyśleć o przesiadce na nowoczesny system operacyjny na czas”. Jak można się domyślać, Niemcowi wcale nie chodzi o macOS czy którąś z dystrybucji Linuksa, lecz Windows 10.

Dlaczego przede wszystkim klienci korporacyjni? Może dlatego, że zwykli użytkownicy w dużej mierze taką aktualizację mają już a sobą (a ci, którzy nie mają, po prostu jej nie chcą). W biznesie jednak często kontynuuje się współpracę ze starszymi systemami i jest tak z co najmniej kilku powodów – to przede wszystkim ograniczanie kosztów oraz niepewność kompatybilności oprogramowania, kluczowego dla działania firmy.

A dlaczego „na czas”? Ponieważ wsparcie systemu Windows 7 już teraz jest ograniczone, a za trzy lata wygaśnie całkowicie – nie będzie nawet aktualizacji zabezpieczeń. I nawet jeśli wypowiedź Nitschke to zakamuflowana reklama, to trzeba przyznać, że Microsoft ma słuszność w ostrzeganiu przed zagrożeniami, na które zdecydowanie bardziej narażeni są posiadacze starszych systemów operacyjnych. Im dłużej zaś firmy będą się opierać, tym gorzej dla nich.

Najlepszym dowodem na wysoki poziom bezpieczeństwa może zaś być fakt, że Windows 10 potrafi pokonać złośliwe oprogramowanie, jeszcze zanim pojawi się odpowiednia łatka. Tak było przy okazji aktualizacji Anniversary Update.

Źródło: The Register

Odsłon: 5697 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
 1. Adul0
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-01-18 09:06

  'Architektura zabezpieczeń'

  Trudno byłoby mi znaleźć bardziej ogólnikowe określenie.

  Skomentuj

 2. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-01-18 09:08

  Im dłużej firmy będą się opierać przed W10, tym lepiej dla nich, bo nie muszą się martwić o niekompatybilność starszych aplikacji, którą MS przypadkowo lub celowo zepsuł. Poza tym system nie jest na tyle stabilny i ma poważne braki względem starszego brata, że już nawet z tych powodów należy mu się zapomnienie w mrokach historii...

  PS. Oczywiście mam na myśli użytek biznesowy, bo w domu wielu funkcji nie potrzeba i nie zauważa się ich braku.

  Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-01-18 12:34

    Po pierwsze. W przypadku Windows 10 Enterprise są duże koszty przejścia. Bo ta wersja jest droga. Po drugie w przypadku pracowników spoza branży IT należy zrobić szkolenia i przyzwyczajać pracowników do systemu. Bo windows 10 jest znacząco inny niż windows 7. Po trzecie niekompatybilność niektórych wersji programów to dla firm ogromny problem, bo programy też niekiedy nie kosztują 1000zł tylko np. 10tyś. A niższe wersje windowsa nie nadają się do biznesu z uwagi na konieczność robienia backupów każdego z komputerów. Bo te komputery same się uśmiercą, jak coś nie tak pójdzie z aktualizacją.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-01-18 14:24

     Jeśli próbujesz wspominać o cenie oprogramowania przy dużych firmach gdzie stanowisk jest ok 100 to poproszę byś nie pisał w ogole bo nie masz o tym pojęcia.
     Tutaj wydaje się o wiele większe pieniądze na pojedyncze oprogramowanie które pisane jest pod daną firmę niż na takiego windowsa nawet w najbogatszej wersji.
     I nie pytaj skąd to wiem nawet bo dostarczam takie rozwiązania dla firm.
     I tu nie chodzi o kwestie "dogagdywania się", po prostu firmy na to stać i to nie jest dla nich zbyt duzy wydatek.

     Skomentuj

     1. Franz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-19 11:38

      Racja - współpracuję z firmą, która dostarcza kompleksowe, robione pod klienta oprogramowanie na bazie SAP-a.
      Jak porównać koszt wdrożenia takiego oprogramowania to przy tym nawet najdroższe wersje Windows na wiele stanowisk to znikomy koszt dla firmy.

      Skomentuj

 3. Hans Olo
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-01-18 10:07

  Gościu powinien z marszu zostać zwolniony za brak znajomości specyfiki rynku biznesowego, który oczekuje systemu, na którym pracownicy odpalą coś więcej niż kafelki.

  Skomentuj Historia edycji

 4. mgkiler
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-01-18 10:53

  "Najlepszym dowodem na wysoki poziom bezpieczeństwa może zaś być fakt, że Windows 10 potrafi pokonać złośliwe oprogramowanie, jeszcze zanim pojawi się odpowiednia łatka."

  Czy można prosić o więcej informacji, albo jakiś link do szczegółów?

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-01-18 11:02

   To nawiązanie do tego - http://wccftech.com/windows-10-anniversary-killed-zero-days/

   Skomentuj

 5. Eternal1
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-01-18 11:11

  "Lepsze jest wrogiem dobrego".
  Sektor firm wciąż używa Windows7 a w sieciach wewnętrznych często WinXP lub nawet DOS.
  Bo skoro coś co działa stabilnie i w pełni spełnia swoje zadanie to po co to zmieniać, tracąc kompatybilność, narażając się na niestabilność i ponosząc do tego koszty - tylko dlatego że MS "ma wizję".

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-01-18 14:28

   jeśli mówisz o firmie Pana Zenka co ma warsztat samochodowy i używa DOSa lub winxp po to by odpalić program do diagnostyki to masz racje.
   Jeśli zas mówimy o firmie która cały czas idzie do przodu i próbuje odnaleźć się w nowoczesnym rynku to nie może ona zostać w tyle i pracować na starych narzędziach. Tego wymaga rynek by płynąć wraz z nim i nie zostawać w tyle.

   Skomentuj

 6. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-01-18 11:30

  niech Markus Nitschke z Microsoft Germany raczej odpowie na pytanie, kiedy Windows10 zacznie wreszcie pasować do modelu biznesowego, bo to jest prawdziwa bariera przed migracją. Biznes nie znosi utraty kompatybilności, niestety Windows10 co chwila nam pokazuje że to co działało pod Windows7, przestaje działać pod Windows10.

  Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-18 12:37

    Osobiście nie korzystam z windowsa 10tki. Ale on nie ma wstecznej kompatybilności podobnie jak windows 8. A na 8semce już były ogromne problemy z odpaleniem aplikacji zaprojektowanych dla Windows xp/vista/7

    Skomentuj

     1. Hans Olo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-01-18 14:06

      Hehe, malutkich firm. Pracuję dużo dla automotive, niektóre niezbędne programy trzeba uruchamiać w wirtualnej maszynie z xpekiem. Niektórzy pracownicy dostali nowe lapki z win10, musieli zrobić downgrade, bo zasadniczo nie dało się pracować z niczym.

      Skomentuj

     2. Hans Olo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-18 15:16

      Nikt (a przynajmniej nie ja) nie mówi, że ma być kompatybilność, "bo tak". Chodzi o to, że ten Hansik wykazał się wyjątkową niekompetencją wygłaszając coś takiego publicznie, ponieważ w wielu branżach wprowadzanie nowych systemów jest najczęściej opóźnione o całe lata - z różnych powodów.

      Skomentuj Historia edycji

 7. randallandhopkirk
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-01-18 12:50

  Jeżeli doprowadzą windows 10 do stanu używalności i zapewnią kompatybilność z oprogramowaniem (które nie wiedzieć czemu działa bezproblemowo pod win 7, 8 i 8.1) to ludzie i firmy sami się przesiądą na nowszy system, a nie w atmosferze szantażu emocjonalnego "bo my tak chcemy".

  Skomentuj

 8. interceptor
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-01-18 13:15

  Gdzie nie spojrzeć to wszyscy dbają o nasze/moje bezpieczeństwo. Żeby każdy był bezpieczny. Bo system niebezpieczny i nie ma aktualizacji, bo grypa i szczepionki potrzeba, bo bez ubezpieczenia coś się stanie, bo pijani kierowcy których jest ze 2% wśród kierowców, bo terroryści, bo smog w 2016 nastał w Polsce ogromny a którego wcześniej nie było, bo ekologia, bo Putin bo coś tam. A to tylko pretekst żeby zwykły przeciętny obywatel uwierzył, że musi za to bezpieczeństwo zapłacić lub oddać część swojej wolności (lub oba).

  Pełno tego w mediach. Propaganda, komercja i poprawność polityczna. Tyle

  Skomentuj

   1. interceptor
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-18 14:14

    Tzn. że nie trzeba się ciągle tym wszystkim przejmować i chuchać i dmuchać, bo może coś kiedyś. Zawsze może ale w mediach dużo się ludzi straszy. To tym to tamtym. Nie informuje. Straszy, wtłacza do głowy. Ostatnio modny jest smog. Ni z tego ni z owego zrobił się problem. Akurat kiedy mówi się o zmianach prawnych dotyczących opalania w domach. Cóż za zbieg okoliczności.

    Po prostu zbyt dużo ludzi (rząd, firmy, korporacje) rości sobie prawo dbania o czyjeś bezpieczeństwo pod zasłoną własnych interesów. Zagrożenia są ale nie wszędzie, nie cały czas. Nie czyha nas mnie nieustannie wirus komputerowy, czy wirus grypy, pijany kierowca, arab z bombom, Putin z atomicą, itp. Właśnie trzeba mieć swój rozum. Nie śledzę na bieżąco informacji tylko co jakiś czas i jak już gdzieś zajrzę to aż kłuje w oczy to propagowanie wszędobylskiego zagrożenia w kraju, który jest bezpieczny jak nigdy dotąd w historii swojej. Mnie to razi.

    Skomentuj

   2. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-01-18 14:42

    Trzeba o tym wszystkim myśleć ale z rozsądkiem, a nie tak jak kolega chochlik po linii lobbystów i łykać wszystkie marketingowe frazesy jak ryba. Tym bardziej że według niedawno publikowanego na benchmarku raportu win 10 jest bardziej dziurawy od win 7, więc to coś nie tak z tym dbaniem o bezpieczeństwo.

    Skomentuj

     1. randallandhopkirk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-18 17:46

      Sam system windows 10 nie jest taki zły sam w sobie, gorzej z jego kompatybilnością z oprogramowaniem. Nie byłby to jakiś problem gdyby nie to że wartość tego oprogramowania przekracza kilkudziesięciokrotnie cenę systemu operacyjnego. Spora część wymaga bardzo kosztownego upgradu, a spora część do dzisiaj nie dorobiła się wersji działających poprawnie pod win 10, tak jak również brakuje sterowników do wielu urządzeń co oznacza czekanie w dalszym ciągu lub zakup nowych. Tu jest cały problem tego systemu, owszem fajnie i stabilnie działa, ale też wymaga sporych finansowych nakładów aby go wdrożyć do użytku - sam system jeszcze wiosny nie zwiastuje. Na dzień dzisiejszy jest do zaakceptowania jedynie w przypadku gdy mamy drugi system na dysku - win 7, 8 czy 8.1.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!