Na topie

Nowa przeglądarka Microsoftu wykorzysta Chromium [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Internet Explorer nie dał rady i Microsoft Edge też, ale idzie nowe… Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad nową przeglądarką internetową i to taką, jakiej jeszcze nigdy nie miał.

 • Nowa przeglądarka Microsoftu wykorzysta Chromium [AKT.]
A A

Aktualizacja, 8 grudnia 2018: I wszystko stało się jasne. Microsoft opublikował nowy wpis na swoim blogu, w którym wytłumaczył, że przeglądarka Edge nigdzie się nie wybiera, ale rzeczywiście jej silnik EdgeHTML zostanie zastąpiony przez Chromium. 

Jak Microsoft argumentuje tę decyzję? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie kompatybilności z aktualnymi standardami internetowymi. Ma to być też kolejny dowód na to, że gigant rozumie i wspiera środowisko open source.

Zatem nie będzie nowej przeglądarki, ale Edge otrzyma nowe „wnętrze”. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko – czas przenosin może przekroczyć nawet rok. Firmy Google i Opera skomentowały to posunięcie pozytywnie, fundacja Mozilla zaś widzi w tym zagrożenie dla niezależności. A co wy o tym sądzicie?

 

News, 4 grudnia 2018: Internet Explorer stał się pośmiewiskiem, więc w jego miejsce przygotowany został Microsoft Edge. Ten program jednak nie zdołał zyskać popularności wśród użytkowników, ani też programistów gotowych do rozszerzania jego funkcjonalności. Ale gigant z Redmond nie daje za wygraną i tworzy zupełnie nową przeglądarką internetową.

Jak informuje serwis Windows Central, Microsoft nie ma w planach dalszego rozwijania Edge’a, a zamiast tego skoncentruje się na stworzeniu nowej przeglądarki internetowej dla użytkowników systemu Windows 10. Zamiast na autorskim EdgeHTML będzie ona bazowała na popularnym, open-source’owym Chromium – tak jak Google Chrome, Opera czy Vivaldi. 

Wykorzystanie Chromium powinno zaowocować stabilnością, szybkością i bezproblemowym działaniem nowych rozwiązań internetowych. Można także spodziewać się lepszej obsługi rozszerzeń. 

Dodajmy jeszcze, że nazwa kodowa nowej przeglądarki to Anaheim, ale niewykluczone, że ostatecznie przejmie ona nazwę Edge (tyle tylko, że miejsce EdgeHTML’a zajmie Chromium). Nie wiadomo też na razie, czy Microsoft zdecyduje się na jakieś zmiany w obrębie interfejsu. Myślicie, że tym razem się uda?

Źródło: Windows Central

Odsłon: 8681 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. piccardo
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-12-04 16:28

   Otóż to IE był do du... więc to się utarło w pamięciach ludzi, możliwe że już edge jest dobry a może nawet lepszy nie wiem, siedzę na ff nadal lol.

   Skomentuj

  2. Yamaraj6
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-12-04 16:32

   Nie. Edge się nie przyjął bo nie miał rozszerzeń google chrome i tylko dlatego. Sam próbowałem się przesiąść na Edga kilka miesięcy po premierze z chroma, który brał 3 GB ramu dla 6 kart otwartych, ale nie dało rady bo nie miał nawet Adblocka. W tej chwili korzystam z Opery i gdyby nie to że poza swoimi rozszerzeniami obsługuje ona wszystkie rozszerzenia Chroma nie było by szans żeby się na nią przesiąść. Jak stworzą ogarniętego Edga, który obsługuje rozszerzenia chroma + wprowadzi jakieś nowości w stosunku do obecnych przeglądarek np. szybki i dobrze działające VPN (MS stać na to żeby udostępnić taką usługę) to myślę że zdobędzie popularność.

   Skomentuj

    1. JanuszJestem
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-12-05 10:05

     Ja używam Chroma dlatego, że mam komórkę z Androidem i wszystko się mi ładnie spina w synchronizacji między telefonem a kompem. Mógłbym używać Edge'a - w sumie go używam do Netflixa, bo Chrome nie obsługuje 4k. Ale jakoś tak nie mam potrzeby zmiany.

     Ogólnie uważam, że to dobrze, że MS będzie ulepszał swoją przeglądarkę, bo wiadomo że lepiej by było jakby była dobra. W końcu jest to podstawowa przeglądarka w systemie i sporo osób z niej korzysta, bo jest i nie mają żadnych przyzwyczajeń i potrzeb na dodatki. No i webdev będzie miał łatwiej, bo nie będzie trzeba się martwić o kompatybilność.

     Skomentuj

     1. JanuszJestem
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-05 14:28

      Możliwość pisania wtyczek jest. Na to liczył MS, że wtyczki będą, a jest ich tylko trochę i nie zawsze działają poprawnie. Mało kto chce szukać odpowiedników wtyczek i się przesiadać na inną przeglądarkę. Też myślałem, że Edge jest ok i że MS powoli zrobi z tego dobrą przeglądarkę. Ale widać czegoś im brakuje. No cóż zobaczymy co z tego będzie.

      W sumie najbardziej jestem ciekaw czy odrzucą Edge i zaczną kreować nową nazwę? Sporo kasy wydali na promocję tej nazwy.

      Skomentuj

 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2018-12-04 16:38

  Trochę współczuję, bo kod Chromium jest straszny i do dzisiaj większość zespołów projektujących przeglądarki oparte o niego nie potrafi sobie poradzić choćby z downgrade antyaliasingu do greyscale przy nieprzezroczystych tłach.

  Skomentuj

 2. Raider0001
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-12-04 16:43

  ostatnio próbowałem przesiadkę na EDGE zrobić i nie udało się, są braki w funkcjonowaniu jak i wtyczkach dla przykładu nie działa importowanie haseł - funkcja niby jest, ale nikt za to odpowiedzialny nie wziął się do roboty

  Skomentuj

  1. jaredj
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-04 17:02

   Oj tam ;) Vivaldi też nie potrafi zaimportować użytkowników i haseł z FF, trzeba przejść przez Chroma.

   Skomentuj

 3. devilson131313
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-12-04 17:26

  Edge miażdży Chroma implementacją x264, czasem pracy na baterii, responsywnością oraz ilością zjadanej pamięci. Przez to Egde jest jedyną przeglądarką z działającym Netflixem 4K. Niestety ma też swoje ułomności i brakuje mu kliku rozszerzeń oraz funkcji, co nie znaczy że jest złą przeglądarką. Gdyby MS więcej poświęcał mu czasu oraz zasobów to może by coś nim ugrał, a tak jest aktualizowany raz na pół roku i raczej bez wielkich zmian. Druga sprawa, że smród po IE bardzo się za Edgem ciągnie.

  Skomentuj

  1. Adrianwo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-05 23:05

   Tzn. H.264 nie x264 - x264 to ENKODER, nie DEKODER. Bardzo dobrą ma też implementację dekodowania dźwięku przestrzennego Dolby Digital Plus, jest to jedyna przeglądarka na system Windows potrafiąca to. Inną jest już tylko macowska przeglądarka Safari. Najprawdopodobniej dlatego, że Microsoft Edge korzysta z jednolitego systemu dekodowania audio/wideo dla Modern UI, takiego samego co w aplikacji Filmy i TV (w przypadku Safari jest to QuickTime). Kodeki H.264 i Dolby Digital Plus to kodeki zamkniętoźródłowe, za którego licencje twórcy musieliby płacić nie małe pieniądze za najlepszą implementację, byłyby też ciosem w stronę otwartoźródłowości silnika przeglądarki. Microsoft i Apple się postarali (są to wielkie korporacje, tworzą w dużej mierze zamkniętoźródłowe oprogramowanie, dzięki któremu płacą zawsze najwięcej za jak najlepszą implementację bez ograniczeń w użytkowaniu).

   Skomentuj Historia edycji

 4. BariGT
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2018-12-04 17:45

  Zapiera dech w piersi, ze firma wilkości MS warta BILION dolców nie jest w stanie od 30+ lat zrobić rozsądnej przeglądarki...

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-12-04 17:51

   Jest rozsądna ... tylko inne są rozsądniejsze ;)

   Gdyby była za dobra i nikt nie chciał korzystać z innych, to zaraz by było larum, że monopolista, że zabija niezależnych i mniejszych ;)

   Skomentuj

   1. BariGT
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 18:14

    Zgadzam się oczywiście, tylko że to tak jaby powiedzieć Że Biedronka i Deichman zrobiły lepsze samochody na LeMans24 w tym roku niż BMW, mimo to samochód od BMW jest ciągle spoko XD

    Skomentuj

 5. PITUCH3
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-12-04 19:05

  wszystko po to aby wcisnac wiecej reklam

  HVEC juz 4.99 PLN w M$ store, gdzie wcześniej był za freeko
  thank u Msmród !

  Skomentuj

 6. Biurokrata
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-04 19:11

  W domu tylko Edge, w pracy tylko Chrome.

  Skomentuj

 7. xxx.514
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-05 11:15

  System oparty o okienka ukradli, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Jądro systemu w zasadzie kupili, bo nie byli w stanie zrobić nic swojego. Teraz dotykają się do przeglądarki, bo swojej też nie potrafili zrobić. Azure od dawna opiera się na Linuksie. Może niech skończą z modyfikacją jądra OS/x IBMu, a zrobią pełnoprawnego Linuksa lub chociaż udostępnią DirectXa, to może wtedy wyszłoby im to na dobre.

  Skomentuj

 8. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-08 16:28

  Z 10 trochę korzytam a o Edge dopiero niedawno mi się przypomniało. Ostatnio jakoś zacząłem korzystać z niej... jako przeglądarkę PDF - dobrze sobie radzi. Po prostu w każdej innej przeglądarce (pdf takżę) mam trochę kart otwartych :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!