Na topie

Windows 10 powoduje problemy z HDD - zainstaluj aktualizację

Autor:
Tomek Wilczyński

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Podzespoły Systemy operacyjne Dyski HDD Tematyka: Windows 10 Producenci: Microsoft

Użytkownicy najnowszej kompilacji W10 TP donoszą, że okienka mają problemy z dyskami HDD i uniemożliwiają korzystanie z nich.

AA

Windows 10 zbiera dużo pochlebstw od testerów najnowszego systemu operacyjnego Microsoft. Nie ma co się dziwić – OS giganta z Redmond wprowadza naprawdę sporo nowości. Niestety, na świecie nie ma nic idealnego. Najnowsze doniesienia dotyczące okienek informują o problemach z twardymi dyskami.

Microsoft potwierdził, że najnowszy Windows 10 TP niszczy (ang. „brick”) dyski HDD. Coraz więcej użytkowników daje znać o problemach z tymi komponentami. Kłopoty miały pojawić się po instalacji kompilacji 9879. Wówczas dyski twarde przestają ponoć dawać jakiekolwiek znaki życia, a Windows nie ładuje się i wyświetla informacje o błędzie.

Jeden z użytkowników, który doświadczył problemu pisze: „Po wyjściu z trybu uśpienia BIOS nie może wykryć dysku twardego, a konkretnie wyświetla błąd 2100. Próbowałem przywrócić dysk do życia w kilku komputerach używając kilku różnych sposobów, lecz dalej jest zepsuty, nie wchodzi na obroty, nie odpowiada na polecenia, nic nie może go wykryć.”

Kolejny tester donosi: „Zaktualizowałem Windows Technical Preview do najnowszej kompilacji, wszystko grało. Zamknąłem komputer, ale zapomniałem czegoś jeszcze sprawdzić. Zdecydowałem się więc uruchomić maszynę ponownie, lecz otrzymałem komunikat “SMART command failed”, Windows nie chce się załadować i zawiesza się na migającym kursorze.”

Jak widać, problem jest dość poważny, bo dla wielu osób może to oznaczać częściową utratę danych z dysku. Microsoft potwierdził istnieje problemu. Zawinić miała zmiana sterowników HDD. Microsoft dodał komendę włączania urządzenia w trybie czuwania {PUIS} używaną przez hybrydowe dyski twarde. Ta opcja powinna oszczędzać energię, jako że urządzenie nie włącza się automatycznie gdy otrzyma energię, ale dopiero, gdy dostanie specjalną komendę z BIOSu. Niestety nie obyło się bez komplikacji. Windows 10 Technical Preview ma bowiem buga, który umożliwia zastosowanie tej opcji w zwykłych dyskach twardych, co nie powinno mieć miejsca.

BIOS nie może zidentyfikować dysku podczas ładowania systemu, przez co nie można uruchomić Windowsa. Inne układy nie mogą znaleźć dysku po przebudzeniu z trybu czuwania, co w rezultacie powoduje zawieszenie się komputera.

Usterka występuje tylko w konfiguracjach z dyskiem SATA, ze stacją dysków wspierającą PUIS działających na Windows 10 Technical Preview build 9879 i domyślnym sterowniku SATA oraz z BIOSem, który nie wysyła komendy PUIS, kiedy system jest wybudzany.

Użytkownicy mający problemy z wybudzaniem systemu powinni zainstalować aktualizację do Windows 10 Technical Preview, gdy upewnią się, że system nie wchodzi w tryb uśpienia. Ci zaś, którzy napotkali błąd, powinni zastosować się do instrukcji opisanych na tej stronie.

Źródło: Microsoft, myce.com

Odsłon: 63438 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. Flynn
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2014-12-30 08:56

    Nie wiem czy kiedyś pojmę jak można być beta testerem za darmo. Gry tuż po premierze - rozumiem (bo niby finalne, no i nie uszkodzą sprzętu), ale instalowanie OS we wczesnej wersji alfa poza wirtualnymi maszynami zakrawa już na masochizm.

    Skomentuj

    1. Eltor
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-12-30 09:09

      To jest właśnie definicja beta-testów.
      Jeśli ktoś chce być testerem i brać za to pieniądze, to zmienia zawód na testera.

      Skomentuj

      1. Slavko94
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-12-31 18:20

        Tester testów ciążowych.

        Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        -14    

        Opublikowano: 2014-12-30 09:33

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Testowałem win 8 i 8.1 mimo sterów wciąż mi np grafiki nie wykrywa co w grach jest problematyczne co więcej w ogóle na 8 i 8.1 nie mogłem grać przez co wont z 8 i zostałem na 7 bo tam gry mi dobrze działają ale gdyby nie te gry to już dawno na 8.1 bym siedział bo mam oryginalny klucz i do 8 i do 8.1

        Skomentuj

        1. jinling
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-12-31 17:45

          ...to zainstaluj sobie dwa systemy, np win7 i win8.1 i nie narzekaj :P

          Skomentuj

        2. Sova30
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-01-03 21:17

          Twój nick mówi sam za siebie. Kupuj oryginały to nie będziesz miał problemów!
          Masz oryginalny klucz??? A gdzie kupiłeś ten klucz na alle... za 59 zł?
          Ja też się łudziłem, że te klucze są oryginalne, ale po przeczytaniu kilku stron stwierdziłem, że jednak tak nie jest i kupiłem oryginał na płycie DVD Win 8.1 za 379 zł w Komputroniku i mam pewność, że mam oryginała, bo mam paragon i licencję!

          Skomentuj

      1. TheXanvis
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2014-12-30 09:51

        To był sarkazm....
        Przeczytaj jeszcze raz te zdanie:
        "lecz JEST dalej JEST zepsuty, nie wchodzi na obroty"

        Skomentuj

        1. sapphire9550
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2014-12-30 10:55

          TO zdanie.

          Skomentuj

    1. Tomek Wilczyński
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2014-12-30 10:24

      To nie tłumacz, tylko tzw. pomyłka. Dzięki, poprawione.

      Skomentuj

  2. Balrogos
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-12-30 10:03

    A po co wybudzać system? nie lepiej wyłączyć komuter?

    Skomentuj

      1. biuro74
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-12-30 14:01

        Mi tam kiedys gierka nie chciala dzialac jedna po uspieniu i przywroceniu, wiec wylaczam komputer po bozemu :)

        Skomentuj

      2. Balrogos
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-12-31 00:37

        Ja tez wylaczam normalnie komuter jakbym usypial tak ciagle windows to traci po jakims czasie i stabilnosc i wydajnosc.

        Skomentuj

  3. znik70
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2014-12-30 10:35

    a już myślałem że psuje dyski. z tego co widzę, to wyłączna wina dysków. po co firmware dysku pozwala na uśpienie, skoro wcześniej w sekwencji RESET nie dostał takiego sygnału od biosu? z drugiej strony, po sygnale RESET po twardym reboocie powinien się wybudzić, a się nie wybudza. winny jest dysk. co do windowsa, on jedynie prowokuje całość do błędu, ale nie jest jego powodem.

    Skomentuj

  4. anglik666
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-12-30 13:20

    Niezły NEWS skoro łatka pojawiła się 11 grudnia, czyli prawie 3 tygodnie temu...

    Skomentuj

  5. barwniak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-12-30 15:22

    I dlatego zanim kupię coś na Win 10, wypróbuje styczniową wersję Win CP na virtualBox-sie.

    Skomentuj

  6. celorum
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2014-12-30 19:37

    Jak ktoś mógł instalować win10 na komputerze z bios'em? Przecież on jest pisany na UEFI. Nie powinien nawet się zainstalować.

    Skomentuj

    1. 14r33k
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-12-30 20:26

      UEFI to też BIOS.

      Skomentuj

  7. xar1209
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-06-23 22:14

    To się dzieje nie tylko na dyskach HDD ale również na SSD lecz system funkcjonuje lecz czasami się zawiesza , najgorzej jest przy skanowaniu programem HitmanPro.