Na topie

Pracownicy Microsoft Research twierdzą, że ich zakrzywiony sensor nie ma sobie równych

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Kategoria: Foto Smartfony Tematyka: technologie foto Producenci: Microsoft

Projekt Vermont to przedsięwzięcie w ramach działań Microsoft Research, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania zakrzywionych sensorów.

 • Pracownicy Microsoft Research twierdzą, że ich zakrzywiony sensor nie ma sobie równych
A A

Być może Sony, jak donoszą najnowsze raporty Nikkei, trzęsie połową rynku sensorów cyfrowych na świecie, ale tym razem to ludzie z Microsoft Research zwracają uwagę na swoje osiągnięcia. Choć Microsoft raczej z fotografią cyfrową nie jest kojarzony, to w ramach projektu Vermont, prowadzone są prace związane właśnie z tą branżą. Celem jest stworzenie idealnego sensora dla aparatu cyfrowego.

Idealny czyli zakrzywiony

Idealny sensor zdaniem pracowników Microsoft Research, ale też innych przedstawicieli branży związanej z obrazowaniem, to sensor, który ma wykrzywiona powierzchnię. Dlaczego? Po to by przeciwdziałać największemu problemowi związanemu z płaskimi sensorami - krzywiźnie pola.

Obiektywy, takie do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, nie ogniskują bowiem światła idealnie w każdym punkcje płaszczyzny ogniskowej. To określenie jest zresztą w pewnym sensie błędne, bo dobre zogniskowanie następuje tylko w punkcie przecięcia osi optycznej z tą płaszczyzną. Im dalej od tego punktu tym dalej od powierzchni ogniskowej (w domyśle bardziej z przodu) ogniskowane jest światło przechodzące przez obiektyw.

W efekcie obraz powstający na brzegach sensora nie jest tak ostry jak w środku, co wpływa na jakość obrazu, zaburzona jest też równomierność oświetlenia kadru. Przeciętny użytkownik tego nie zauważy, ba nawet profesjonalista nie będzie zaraz narzekał na krzywiznę pola, wszak ten problem dotyczy nawet najdroższych lustrzanek jak Canon EOS 1Ds Mark III i najlepszych obiektywów.

Krzywizna pola
Ilustracja, która wyjasnia zagadnienie krzywizny pola i uzasadnia, dlaczego oko ludzkie ma taki a nie inny kształt

Niemniej problem występuje (w różnym stopniu) i nie można go ignorować. Dobrze o tym wiedzą naukowcy, którzy konstruują bardzo dużych rozmiarów mozaiki sensorów.

Zakrzywiony sensor Microsoft jest podobno lepszy niż…

…sensor stosowany we flagowych Canonach (dotyczy to ostrości wyrażanej w parach linii na wysokość obrazu, a także jednolitości naświetlenia). Do porównania wykorzystano obiektyw 50 mm o jasności f/1,2.

To stwierdzenie daje sporo do myślenia. Richard Stoakley i reszta zespołu Projekt Vermont, sądzą, że ich praca przyśpieszy to co już wcześniej zapoczątkowało Sony (ale o jego zakrzywiony sensor trafił tylko do jednego produktu i to nie najpopularniejszego KW1), a nad czym pracuje też Canon (firma złożyła wniosek patentowy związany z technologia produkcji zakrzywionych sensorów pod koniec 2016).

Eksperymentalny sensor Microsoft Research ma rozmiar typu 1/2,3”, możliwe będzie skalowanie rozmiaru co najmniej do wielkości APS-C, ale też do mniejszych. Model testowy zachowuje jednolite parametry na całej powierzchni, które są nawet 5 razy lepsze niż w przypadku sensora stosowanego we wspomnianym aparacie Canon.

Znaczenie osiągnięcia Microsoft Research, dotrze do nas, gdy zrozumiemy jak trudno jest wygiąć płaski sensor (produkowanie sensorów zakrzywionych byłoby jeszcze trudniejsze) bez jego uszkodzenia. Prace, które Microsoft prowadził wraz z HRL Laboratories, dotyczyły okiełznania technologii deformowania płaskiego sensora pod wpływem dużej siły nacisku. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.

Jak to zmieni świat obiektywów?

Gdyby technologię produkcji zakrzywionych, czyli wklęsłych, sensorów dało się skomercjalizować, wiązało to by się z uproszczeniem konstrukcji obiektywów. Nie mówiąc już o poprawie ich własności. Konstruktorzy obiektywów nie musieliby komplikować układu soczewek lub ich składu, po to by obiektyw jak najlepiej ogniskował światło na całej powierzchni sensora (między innymi dlatego obiektywy pełnoklatkowe są droższe niż APS-C) eliminując problemy na krawędziach pola widzenia.

Nastąpiłaby ogólna poprawa jakości obrazowania, lecz jak to się mówi - „dopóki nie zobaczymy, nie uwierzymy”. Kciuki za powodzenie dalszych prac trzymamy.

Źródło: Microsoft Research

Odsłon: 8391 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
 1. Rysiu0192
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-06-01 19:53

  Jak już dajecie taki ciekawy artykuł to warto by dodać to zdjęcie z dokumentu PDF pokazujący możliwości nowej matrycy http://i.imgur.com/8Ms0n66.jpg

  Skomentuj

  1. speedy9
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-06-02 11:51

   czy tylko mi się wydaje czy faktycznie litery na końcu zdania z tej fotografii są rozciągnięte i jakby "skręcają" ku dołowi?

   Skomentuj

  1. Filippo386
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-06-01 20:21

   HeHe, będziesz bronił swojego Canona, co nie?
   Zobaczymy, zobaczymy...pamiętaj, że wszystko da się przebić, nawet twojego idealnego i niezwyciężonego Canona i Apple'a

   Skomentuj

   1. ifeelveryblah
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-06-01 20:34

    Przecież to jest fanatyk Sony, a hejter MS :)

    Skomentuj

     1. rlistek
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-06-01 21:44

      W artykule mowa o poważnych sensorach, a nie zabawkach dla dzieci i mało wymagających.

      Skomentuj

     2. Alovsskyy
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-06-01 21:51

      Ty potrafisz pisać komentarze nie nawiązując do PS4 ? Wszędzie, pod każdym prawie newsem widzę "PS4 NAJLEPSZE NA ŚWIECIE!!!!!". Znalazł się 15 latek i forum śmieci tylko bo rodzice mu kupili PS4 to musi się pochwalić, bo kolegów nigdzie nie ma. Weź już zjeżdżaj z tą PS4 i twoimi bzdetami co piszesz.

      Skomentuj

     3. Filippo386
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2017-06-01 23:36

      A XO nie masz, więc nie możesz porównywać ;)

      Skomentuj

     4. Alovsskyy
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2017-06-01 23:49

      i dlatego wychwalasz bo masz tylko PS4 i nie uznajesz nic poza tym, no chyba że rodzice kupią :)

      Masz tylko PS4, a nie masz mocnego PC - narzekasz na PC ile to pieniędzy trzeba wydać i te wszystkie aktualizacje
      Masz tylko PS4, a nie masz XO - mówisz jaki to Xbox jest słaby i beznadziejny
      Mogę tak wymieniać i wymieniać, bo masz tylko te swoje PS4 i nic nie widzisz poza nim. Skończ się błaźnić i nie poć się nawet nad komentarzem, bo na padzie pewnie ciężko się pisze :)

      Skomentuj

     5. elmak
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-02 12:22

      Więc pochwal się tym swoim tabletowym CPU które masz w ps4 pstro.

      Skomentuj

    1. anemus
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-06-02 09:02

     A gdzie ty tu masz fanatyzm czy hejt? Stwierdził tylko, że to na razie przechwałki, a faktem jest, że Sony ma większe doświadczenie i... gotową wdrożoną do produkcji zakrzywioną matyrcę, a nie jak MS projekt. Zanim MS wdroży swój produkt do produkcji to Sony będzie miało drugą czy trzecia generację swojego w dopracowanej technologii wytwarzania.

     Skomentuj Historia edycji

 2. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-01 20:30

  Nie ważnie kto , ważne ,że się rozwijamy.Dobrze ,że robi to teraz Microsoft ale szczerze powiedziawszy wiele zmian i nowoczesności odczujemy z powodu SAMSUNGA.
  Canon w swoim światku jest dobry ale APPLE jest tylko dlatego jeszcze na powierzchni ,że mają mocny SOC.
  Jak w końcu pojawi się SOC dorównujący mocą obliczeniową CPU do produktów tej firmy to będzie początek końca tej firmy albo raczej spadnie ona do niszy bo Amerykańce będą chcieli dbać o swój produkt.

  Skomentuj

  1. elmak
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-02 12:25

   Sekret apple to nie procesory a dopracowany system mobilny nad którym mają większą kontrole niż konkurencja.

   Skomentuj

   1. GodOfWAR
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-04 13:47

    Dopracowany system mobilny - dobre :D

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!