Na topie

Najlepsza muzyka do pracy? Ta z gier

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których ścieżki dźwiękowe z gier to najlepsza muzyka do pracy. Są to po prostu utwory, które z założenia mają poprawiać motywację, zaangażowanie i koncentrację. Spróbujcie, jeśli macie problemy z produktywnością.

Najlepsza muzyka do pracy? Ta z gier

A A

Jednym najlepiej pracuje się w absolutnej ciszy, inni wolą, gdy w tle leci muzyka. Czy to, jakich utworów (czy też gatunków) się słucha, ma wpływ na produktywność? Ze wskazań naukowców można wywnioskować, że zdecydowanie tak i wytypować, że najlepszą opcją jest… muzyka z gier.

Choć ścieżki dźwiękowe z gier mogą nie wydawać się najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jest wiele powodów, dla których mogą okazać się najlepszym. Po pierwsze, takie utwory mają względnie stałą głośność i stały rytm, przez co (choć poszczególne fragmenty muzyki są „zauważalne”, nie są przy tym rozpraszające). 

Z założenia muzyka tworzona do gry nie może być zbytnio kojąca, aby nie „rozleniwić” gracza, który powinien panować nad sytuacją i szczycić się refleksem. Ma więc często stosunkowo szybkie tempo, które motywuje do pracy (podobnie jak rap dobrze sprawdza się podczas treningów).

Istotną cechą jest również brak tekstu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ lata ewolucji sprawiły, że nasz mózg jest zaprojektowany tak, by „poszukiwać ludzi” – nasz wzrok automatycznie kieruje się na twarze, a uszy są dostrojone do częstotliwości głosu. Słuchanie, jak ktoś mówi (czy śpiewa) jest więc rozpraszające.

Podsumowując, muzyka pisana na potrzeby gier, jest tworzona tak, by zwiększać motywację, zaangażowanie i koncentrację, co sprawdza się nie tylko podczas zabawy, ale też w trakcie wykonywania obowiązków. Jeśli więc macie problemy z produktywnością, być może warto postawić na taki miks przyjemnego z pożytecznym.

Na koniec: jeżeli nie macie swoich ulubionych ścieżek dźwiękowych, polecamy nasze zestawienie soundtracków, jak również stację internetową RMF GameMusic oraz obszerną kolekcję gamingowych list odtwarzania na Spotify.

Źródło: Popular Science. Foto: Pexels/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4641 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-01-27 13:52

    Przydałaby się opcja "Słucham muzyki z gier i innej".

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-01-27 13:55

      OK, dodałem (wkrótce powinno się odświeżyć na stronie).

      Skomentuj

  2. xfire25
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2018-01-27 14:18

    Nudne jest słuchanie w kółko tej samej muzyki. Ja polecam znalezienie jakiegoś związku z wykonywanym zadaniem z określoną muzyką. A jeśli to niemożliwe to co kto lubi Rock, muzyka bez wokalu na koncentracje, metal lub uwaga brak muzyki! Muzyka z gier może nieść niebezpieczeństwo myślenia o danej grze, a nie skupienie się na pracy.

    Na pewno nie polecam disco polo.
    a muzyka klasyczna spoko dla lekarzy i wszędzie tam gdzie wymagana jest precyzja rąk
    Metal wiadomo jak kawa nie pomaga.
    Mam nadzieje, że komuś się przyda.

    Skomentuj

    1. deton24
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-29 22:14

      Zauważyłem że poza metalem jeszcze bardzo elektryzujący jest ogólnie Amon Tobin jak muszę zarwać.

      Skomentuj

  3. Adrian Waleczny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-27 15:18

    Co do muzyki z gier, to ja od siebie polecam soundtrack z gry Rime.

    Skomentuj

  4. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-27 15:22

    Muzyka wzniosła - Crysis 2 : )

    Skomentuj

    1. Adrian Waleczny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-27 17:00

      Jeśli chodzi o wzniosłość, to warto posłuchać ścieżki dźwiękowej ze Skyrima. Świetnie łączy epickie fragmenty z delikatniejszymi, ambientowymi dźwiękami.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-07 12:39

        Tak, taka muzyka jest wyjątkowo dziwna, nie ważne w którym momencie i z jakim obrazem sie jej uzywa, to już same dźwięki przekazują więcej treści niż jakakolwiek fabuła. Treści, której jednak nie można opisać słowami, bo ten język jest doskonalszy od naturalnego.

        Skomentuj

    2. Dudi4Fr
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-28 12:56

      Epilogue pana Hansa Zimmera dalej uważam za jeden z najlepszych utworów w grach:

      https://www.youtube.com/watch?v=Iy4iQvJo24U

      Skomentuj

      1. tasioros
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-30 09:40

        Prawda, dobre to jest. Choć dla mnie numer jeden to jednak:
        https://www.youtube.com/watch?v=SXKrsJZWqK0
        Szczególnie na rozpoczęcie dnia.

        Skomentuj

  5. Silver
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-01-27 17:08

    Soundtrack Diablo 2 - nieśmiertelny chyba :)
    Przyznam, że dawno nie było tak ciekawego artykułu (moje subiektywne spostrzeżenie). Dzięki

    Skomentuj

    1. Jake_24
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-27 18:50

      Dla mnie również muzyka z DII na pierwszym miejscu :)

      Skomentuj

  6. cristov
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-01-27 18:25

    Soundtrack z serii Mass Effect. Wracam do niego z nostalgią...

    Skomentuj

  7. X.X.X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-27 19:13

    najlepsza muza to ta z doma tego nowego i remix skrillexa ze syndicate

    Skomentuj

  8. LukisK
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-27 20:27

    Brak odpowiedzi słucham AUDIOBOOKi w zeszłym roku przeszło ponad 20..

    Skomentuj

  9. harukapl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-28 11:47

    Muzyka fajnie potrafi wybić rytm jak się np programuje :) Nie wyobrażam sobie programowania w ciszy. Ostatnio wciągnął mnie electro swing

    Skomentuj

  10. gatto_nero
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-28 18:58

    Polecam Playlistę muzyka z gier
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLKeS36MU3I3pAutevctPx96Y7TJd8wcg3

    Zacna muza na skupienie
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLKeS36MU3I3o8QmCw5WAEyU220uggOL40

    Skomentuj

  11. Arqon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-29 13:10

    "Ori and the Blind Forest" - mistrzostwo świata, w szczególności:
    Main Theme
    https://www.youtube.com/watch?v=76qRF5-qvZM
    oraz
    Restoring the Light, Facing the Dark
    https://www.youtube.com/watch?v=eaiJKLROq5M

    a tu cały soundtrack https://www.youtube.com/watch?v=MkzeOmkOUHM

    Skomentuj

  12. ShifteD
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-29 17:41

    aaa ja bardzo lubie soundtrack z obu nfs underground, midnight club II i III. Czy mi to pomaga w pracy? nie sądze ale przez sentyment do tych gier sama mordka sie cieszy i przypominają sie czasy kiedy za łepasa jezdziło na strzałkach bo na pada nie było stac hehe

    Skomentuj

  13. deton24
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-29 22:08

    Często wracam do muzyki z Allied Assault...
    Świetne w czasie pracy. Mam te same odczucia.
    MW2, Rayman 2, 3...

    Skomentuj Historia edycji

  14. tasioros
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-30 09:38

    O tak! Nie ma to jak 2 godziny siedzenia "w excelu" przy głównym motywie ze snesowego Mario Bros. ;)