Na topie

Nowoczesny transport miejski - Jaworzno pokazuje jak się to robi

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

To, czy ostatecznie uda się osiągnąć cel, pozostaje niewiadomą, ale ambicji władzom Jaworzna nie można odmówić. Pod względem transportu miejskiego może to być najnowocześniejsze miasto w naszym kraju.

 • Nowoczesny transport miejski - Jaworzno pokazuje jak się to robi
A A

Jaworzno chce pokazać reszcie Polski, jak być miastem z inteligentnym, ekologicznym i bezpiecznym systemem transportowym. Cel ma zostać osiągnięty za pomocą takich środków, jak autonomiczne autobusy i… hyperloop.

Prezydent tego niespełna 100-tysięcznego miasta na Śląsku, Paweł Silbert oraz prezes zarządu firmy Euroloop, Marek Gutt-Mostowy podpisali list intencyjny, potwierdzający zainteresowanie budową tuby hyperloop. Testowy odcinek ma mieć 5 kilometrów długości – początkowo ma służyć transportowi towarów, ale z czasem przemienić się w środek komunikacji pasażerskiej. 

Hyperloop to prawdopodobnie odległa przyszłość, ale władze Jaworzna nie zamierzają tylko wyczekiwać na rozwój technologii. W tak zwanym międzyczasie aktualizowana jest flota miejskich autobusów – już dziś 40 proc. stanowią pojazdy bezemisyjne, a wkrótce ma to być 80 proc., by z czasem osiągnąć 100 proc. Przede wszystkim będą to autobusy Solaris i Ursus z silnikami elektrycznymi, ale mówi się też co nieco o wodorze.

O ile jednak do pojazdów elektrycznych zdążyliśmy się już do pewnego stopnia przyzwyczaić, to Jaworzno sięga wyżej. Przed końcem tego roku wystartować ma projekt mapowania miasta, który w niedalekiej przyszłości (być może nawet w trzecim kwartale 2019 roku) ma pozwolić na wprowadzenie w mieście autobusów autonomicznych, czyli poruszających się bez udziału kierowcy. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że o Jaworznie było głośno również na początku ubiegłego roku. Wówczas lokalny przewoźnik wprowadził obsługę systemu OPS, który sprawia, że biletem staje się zwykła karta płatnicza, co ułatwia podróżowanie. Pozostaje liczyć na to, że władze z różnych części Polski pójdą w ślady zarządców śląskiego miasta.

Źródło: Urząd Miasta Jaworzno. Foto: JESHOOTScom/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4647 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Guczi04
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-25 11:14

  A pamięta ktoś nurka z Jaworzna? :)

  Skomentuj

 2. tazik21
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-25 13:22

  już myślałem, że wymyślili autobus, w którym wszyscy pasażerowie będą siedzieć przy oknie XD

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-29 15:43

   no co ty, przecież nie wstawią okien pomiędzy siedzenia i w przejściu :)

   Skomentuj

 3. xmexme
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-06-25 14:33

  A w stolicy ciągle nie można doczekać się jakiejś strony lub działającej apki z informacją o aktualnej pozycji autobusu czy tramwaju pomimo że większość z nich ma zainstalowane GPSy. Zamiast tego miasto woli wywalać miliony na nowe tablice na przystankach których przydatność jest wątpliwa ponieważ żeby dowiedzieć się za ile czasu będzie interesujący nas autobus musisz przyjść najpierw na przystanek.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!