Płyty główne

Wielkie kłamstwo firmy Intel. Udowodnił, że wprowadzanie nowych płyt nie miało sensu

przeczytasz w 2 min.

Nowy procesor na starej płycie głównej LGA 1151? Według firmy Intel taka konfiguracja nie miała prawa zadziałać. Co innego twierdzi użytkownik niemieckiego forum ComputerBase, któremu udało się przeprowadzić udaną modyfikację sprzętu.

Premiera płyt głównych Intel LGA 1151 wywołała zamieszanie przy składaniu komputerów. Najpierw pojawiły się modele z chipsetami Intel 100 i 200 z obsługą procesorów Core 6. i 7. generacji (Skylake i Kaby Lake), jednak później producent wprowadził modele z chipsetami 300 z obsługą procesorów Core 8. i 9.generacji (Coffee Lake). 

Mimo zastosowania tego samego gniazda, stare płyty główne nie wspierały nowych procesorów, więc konieczna była wymiana sprzętu... a przynajmniej tak twierdziła firma Intel. W sieci można natrafić na poradniki, które wyjaśniają jak uruchomić nowy procesor na starej płycie.

Nowy procesor na starej płycie LGA 1151

_Nordlicht_ z niemieckiego forum ComputerBase twierdzi, że zmiana płyt głównych LGA 1151 to wielkie kłamstwo Intela. Użytkownikowi udało się uruchomić procesor Intel Core i9-9900K na płycie głównej ASRock Z170 Extreme 6. Konieczne było jednak wprowadzenie kilku modyfikacji (cały proces został opisany na forum ComputerBase). 

CoffeeTime - modyfikacja BIOS płyty głównej

Stare płyty główne oficjalnie nie wspierają nowych procesorów, więc konieczne było zmodyfikowanie BIOS-u i dogranie mikrokodów pod nowsze jednostki. Użytkownik wykorzystał tutaj narzędzie CoffeeTime. Do aktualizacji takiego BIOS-u konieczne było też usunięcie zabezpieczeń. 

Intel Core i9-9900K - modyfikacja procesora

ASRock Z170 Extreme6 - modyfikacja płyty głównej

Nowsza podstawka zawiera kilka dodatkowych pinów zasilania. W takiej sytuacji można przeprowadzić modyfikację procesora i połączyć ze sobą dwa styki lub zmodyfikować układ monitorujący na płycie głównej (_Nordlicht_ wybrał to drugie rozwiązanie, dzięki czemu na płycie zadziała każdy nowy procesor) 

Intel Core i9-9900K - modyfikacja procesora

Intel Core i9-9900K - modyfikacja procesora

Ostatnim krokiem jest modyfikacja samego procesora. W niektórych płytach wymagane jest odizolowanie niektórych styków (chociaż niektóre modele podobno będą działać nawet bez takiej modyfikacji). 

Udana modyfikacja płyty głównej ASRock Z170 Extreme6

Cała procedura zakończyła się powodzeniem. _Nordlicht_ uruchomił procesor Intel Core i9-9900K na płycie głównej ASRock Z170 Extreme6, a sprzęt bez problemu działa także pod obciążeniem. Poradnik można traktować jako ciekawostkę. Przy okazji to też dowód, że wprowadzanie nowej podstawki (i zmuszanie klientów do zakupu nowej płyty głównej) niekoniecznie było uzasadnione. Taka polityka Intela nie spodobała się użytkownikom. Szczególnie, że konkurencyjna firma AMD zapewniła dużo dłuższe wsparcie dla platformy AM4.

Źródło: Forum Computer Base

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BariGT
    27
    Bylo chyba kilka podobnych filmikow jak to intel clowo ogranicza kompatybilnosc podzespolow aby trzeba bylo wymieniac caly komuter a nie tylko potrzebny element. Wszyscy maja mordy pelne frazesow o ekologii ale w praktyce liczy sie tylko i wylacznie kasa - produkcja elektrosmieci przez celowe ubijanie funkcjonalnosci powinna byc karana miliardowymi karami jak zostanie udowodniona
    • avatar
      Chiny_X
      17
      Szkoda, że prawo ścigające zjawisko planowego postarzania produktu nigdy nie powstanie.

      Dzięki takim ludziom jak tenże modder widać, że cos takiego jak ekologia to jedna wielka ściema. Elektro-śmieci są chyba tymi które najdłużej się rozkładają i zatruwają środowisko.
      • avatar
        GejzerJara
        10
        przecież intelowi zawsze chodzi o to samo. raz wydoić za cpu, drugi raz wydoić za chipset. bez powodu tych podstawek nie zmieniają jak ogłupiali. to celowa metoda dojenia twojego portfela.
        • avatar
          Ad_Lou
          6
          zaczynając arta się zastanawiałem jak 14th gen odpalili na płycie sprzed 7 lat...
          panie Pawle, ja wiem, że można stracić poczucie czasu, ale intel 9th gen to nie nowy procesor, nowy był 5 lat temu, teraz to ciekawostka i szacunek dla autora rozwiązania za umiejętności i zajawkę
          • avatar
            Cinas
            2
            Intel robi reklamę AMD i to nie pierwszy raz.
            • avatar
              Daj chipsa
              1
              Przecież to nic odkrywczego, że intel wali w wuja, od czasu LGA 775/771 o tym wiadomo. Od kilku lat na Aliexpress można kupić procki z gen 9 z adapterem a biosy krążą po sieci. Nic skrobać nie trzeba, zaklejać czy cudować.
              • avatar
                studionti
                0
                A ja kupuję procesor, płytę i pamięć. Korzystam przez kolejne 10 lat (chyba, że płyta wysiądzie) i przesiadam się na cały, nowy zestaw. Przeskakuję kilka, nieróżniących się od siebie generacji. Niestety często trzeba dokupić nową pamięć - zabieg równie sztuczny jak zmiany na płycie.
                • avatar
                  Witalis
                  0
                  Dlatego kupuję AMD :-)
                  Kupiłem w 2019 roku płytę X570 z gniazdem AM4 i miałem na niej R5-3600 / R9-3900X a obecnie R9-5900X i teraz jeszcze z 3 lata sobie z nim pobędę aż wyjdzie gniazdo AM6... A ilu kupiło kilka lat wcześniej płyty z gniazdem AM4 i nadal je maja i chwalą :-)
                  • avatar
                    pawel78
                    0
                    I dlatego prosimy o jak najwięcej takich artykułów na Benchmark, żeby jak najmniej czytelników wymieniało swoje płyty przy wymianie procesora, skoro jest jeszcze iskierka nadziei.