Karty graficzne

Nvidia szykuje kartę GeForce GTX 950 SE? [AKT.]

z dnia 2016-02-19
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa karta uplasowałaby się między modelami GeForce GTX 750 Ti a GTX 950. Pytanie tylk oczy nie jest tutaj już za tłoczno.

Nvidia GeForce GTX 950

Sprzętowi entuzjaści już wyczekują kart graficznych Nvidia z nowej generacji Pascal, ale wcześniej na rynku może zadebiutować jeszcze jeden model z generacji Maxwell – nieoficjalne źródła wskazują na kartę GeForce GTX 950 SE.

Wprawdzie dokładna specyfikacja akceleratora jest owiana mgłą tajemnicy, ale dopisek SE wskazuje na słabszą wersję zwykłego GeForce'a GTX 950. Nie wiadomo jednak czy chodzi o mniejszą liczbę procesorów strumieniowych czy tylko niższe taktowania rdzenia i/lub pamięci.

Wychodzi więc na to, że otrzymamy kolejną kartę ze średnio-niskiego poziomu wydajnościowego. Pytanie tylko czy nie jest już tutaj zbyt tłoczno, bo GeForce GTX 950 SE uplasowałby się między modelem GeForce GTX 750 Ti na bazie pierwszej wersji architektury Maxwell a zwykłym GeForce GTX 950.

Jak podaje serwis Hardware Battle, model GeForce GTX 950 SE zadebiutuje w marcu i będzie dostępny u większości partnerów Nvidii. Czy trafi również na rynek europejski? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Aktualizacja 19.02.2016 22:25

Nvidia Maxwell GM206-250-A1 procesor graficzny
Standardowa wersja karty GeForce GTX 950 bazuje na rdzeniu Maxwell GM206-250-A1, natomiast w nowej wersji ma zostać zastosowana jego udoskonalona wersja GM206-251 (foto: TechPowerUp)

W sieci pojawia się coraz więcej pogłosek i domysłów odnośnie modelu GeForce GTX 950 SE, ale nowe światło na sprawę rzucili redaktorzy z chińskiego serwisu BenchLife – twierdzą oni bowiem, że karta będzie bazować na udoskonalonym rdzeniu Maxwell GM206-251, który zaoferuje identyczną specyfikację względem obecnego GM206-250. Nadal będziemy mieli do czynienia z 8 blokami SMM, przekładającymi się na 768 rdzeni CUDA, 48 jednostek teksturujących i 32 jednostki rasteryzujące.

Nowy układ graficzny pozwoli zmniejszyć pobór energii elektrycznej - współczynnik TDP zmniejszy się z 90 W do 75 W, dzięki czemu do poprawnego działania karty nie będzie wymagane podpięcie dodatkowej wtyczki zasilającej (całą wymaganą moc dostarczy złącze PCI-Express). Nie wiadomo jednak czy niższy pobór mocy jest tylko efektem zastosowania udoskonalonego procesora graficznego czy wpływ na to będą miały również obniżone taktowania.

To jednak nie koniec rewelacji, bo dodatkowym atutem nowej 950-tki ma być niższa cena. Zapowiada się interesująco!

Źródło: Hardware Battle, BenchLife, TechPowerUp (foto)

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A ja się pytam gdzie jest obiecywana GTX 960TI.
  Zaloguj się
 • avatar
  Polowa kart jest zupelnie zbedna wiele modeli prawie sie nie rozni ale coz, swiatem rzadzi pieniadz.
  Zaloguj się
 • avatar
  Banda żuli. Zamiast obniżyć cenę 960 i 950, wprowadzają nowy model dla odpadów produkcyjnych.
  Zaloguj się
 • avatar
  Bez sensu.
 • avatar
  Brakuje jeszcze modeli GTS.
 • avatar
  Mogli by wprowadzić Gtx 960 ti a cos w internecie umilkło to :) Na koniec roku przez wszystkie portale rozpisywano sie ze wprowadza w styczniu a tu zonk i serwują jakiś odpad :P
 • avatar
  Niepotrzebna karta, choć im więcej w sumie lepiej.
  Zaloguj się
 • avatar
  Bez sensu kolejny model karty, jest już wystarczająca rozbieżność wśród wszystkich modeli ze względu na przeróżne oc każdego z producentów. Dla przykładu, samo Gigabyte oferuje 9 różnych gtx 970.
 • avatar
  przygotowuja sie na polaris 10.
  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-polaris-vs-geforce-950-porownanie-efektywnosci-energetycznej.html
  w suumie prostym sposobem odbija pileczke ze strony amd. i na dodatek na pewno bedzie duzo taniej. nvidia zna sie na rzeczy :)
 • avatar
  okej, no długo się nie nacieszyłem swoją 750Ti, czas polować na 950SE :p
 • avatar
  Dawnymi czasy SE oznaczało lekko okrojony model.
  Zaloguj się