Na topie

Parlament Europejski zniechęca do programów Kaspersky Lab

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Ciekawostki Tematyka: antywirus Kaspersky Lab

W Parlamencie Europejskim przegłosowana została rezolucja, w której można przeczytać o tym, że programy Kaspersky Lab są szkodliwe. Właściciele firmy uważają, że są to zarzuty całkowicie pozbawione podstaw.

  • Parlament Europejski zniechęca do programów Kaspersky Lab
A A

To ciągnie się od wielu miesięcy i właśnie doczekało się kolejnego rozdziału, tym razem znacznie bliższego nam. We wrześniu ubiegłego roku oprogramowanie antywirusowe Kaspersky Lab zaczęło być wycofywane z rządowych komputerów w Stanach Zjednoczonych, a teraz do zastąpienia go innymi rozwiązaniami nawołuje Parlament Europejski.

Programy rosyjskiego producenta są odinstalowywane z komputerów w USA z powodu rzekomych powiązań z rosyjskim rządem i płynących z tego zagrożeń. Przedstawiciele firmy od samego początku przekonują, że są to bezpodstawne zarzuty, pozwalają niezależnym podmiotom analizować kody źródłowe i podkreślają, że nie przedstawiono do tej pory ani jednego dowodu na to, że oprogramowanie Kaspersky Lab stanowi zagrożenie. 

Tymczasem w cyberobronnej rezolucji przegłosowanej w Parlamencie Europejskim znajdują się treści nawołujące do dokonania przeglądu oprogramowania i wyeliminowania tego, które jest potencjalnie niebezpieczne. Nie byłoby w tym niczego kontrowersyjnego, gdyby nie fragment o zachęcie do wprowadzenia zakazu „stosowania tych [programów], które zostały potwierdzone jako szkodliwe, np. Kaspersky Lab”.

Unijni politycy twierdzą, że rosyjskie oprogramowanie powinno zniknąć z rządowych komputerów ze względu na wiele cyberprzestępczych akcji, których źródłem było właśnie największe państwo na świecie. Wypada też podkreślić, że ten konkretny zapis w dokumencie pojawił się między innymi za sprawą polskiej reprezentantki, Anny Fotygi, która od kilku tygodni ostrzega przed korzystaniem z programów Kaspersky Lab.

Przedstawiciele rosyjskiej firmy twierdzą, że unijne ostrzeżenia są oparte na nieprawdziwych informacjach, mają negatywny wpływ na budowanie bezpiecznego rynku cyfrowego i są sprzeczne z oświadczeniem Komisji Europejskiej, że nie ma przesłanek, które wskazywałyby na zagrożenia płynące ze stosowania rozwiązań Kaspersky Lab. Nie wiadomo jak sprawa potoczy się dalej, ale na razie wstrzymano współpracę z Europolem, jak informuje Gazeta.

Źródło: Gazeta Next, TechCrunch, Kaspersky Lab, inf. własna. Foto: pixel2013/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3981 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-06-18 15:49

    bla bla bla, jak mi zaproponują lepszą (dla mnie) alternatywę chętnie skorzystam. Kasa mi z konta nie znika, ruch sieciowy rzędu 50-100B/s, a dezaktywując program KSN praktycznie zerowy.
    Oczywiście brak info, iż w związku w wymysłami UE Kaspersky przenosi infrastrukturę do Szwajcarii !!!.

    Skomentuj

    1. IVPANVZERVI
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-06-19 05:05

      Opery też pewnie zalecą nie używać, a wał z nimi opera jest dla mnie najlepsza :)

      Skomentuj

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-06-18 16:07

    Tak, słuchajcie Fotygi, przecież to jest znawca wszelakiej maści, a najbardziej IT...

    Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-06-18 16:07

    Znowu unia się bzdetami zajmuję,

    powinni zacząć pracować nad reformą reklam w necie, m. in nakładać limity reklam na portale, ponieważ przez ich głupotę tzw. zawalenie strony reklamówkami rośnie liczba użytkowników z adblokerami.

    i przez to serwisy www mają co raz mniejszy przychód, i w późniejszych czasie ma to wpływ na jakość oglądanych treści.

    Skomentuj

  4. carbo888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-18 16:13

    cała ta nagonka na Kasperskiego znaczy jedno, że jest dobry ;)

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-06-18 19:40

      bledną logika

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-19 00:00

      nie trzeba chyba przypominac ze kaspersky skanuje Twój dysk na kompie i zbiera sygnatury plikow bo sam na to pozwoliles a zapewne narzekasz ze google i Microsoft szpiegujo bo majo telemetrie. ;)

      Skomentuj

      1. carbo888
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-19 15:36

        "nie trzeba chyba przypominac ze kaspersky skanuje Twój dysk na kompie i zbiera sygnatury plikow bo sam na to pozwoliles "
        jak każdy antywirus

        Skomentuj

  5. kaylo
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-06-18 17:05

    Używam KIS'a od ponad 7 lat i przez te lata miałem dosłownie kilka problemów z wirusami.
    Program sam w sobie jest bardzo lekki, nie obciąża komputera i nie jest zbyt nachalny jak np. Bitdefender, który blokuje nawet próbę pobranie pliku z niektórych stron hostingowych!
    Newsy tego typu, szczególnie od zakłamanego Parlamentu EU jeszcze bardziej mnie motywują do korzystania z Kasperskiego.

    Skomentuj

  6. silvver
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-18 17:59

    No tak, normalnie UE tak bardzo broni "zdrowej konkurencji" a tu nagle samo wskazuje, że jeden produkt jest "be" i go nie kupujcie

    Skomentuj

  7. jacy4
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-06-18 19:39

    Jeśli jednocześnie USA i UE nie chcą kasperskiego to musi znaczyć że coś robią dobrze.

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-18 21:24

      no robią dobrze, potencjalne szpiegowanie dla Rosji

      Skomentuj

      1. kamil_18_19
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-06-19 09:48

        A Norton dla Amerykanów, i z tego wychodzi że jest remis. A zapomniałem o 3 graczu też polecanym i darmowym Made in China 360 Total, a Chinole też są znani ze szpiegowania. :D

        Skomentuj

  8. Fiona
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-06-19 05:45

    A może po prostu amerykański odpowiednik Kasperskiego dostaje po pupie ?

    O tym nikt nie pomyślał..........

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2018-06-19 08:11

      jaki amerykański odpowiednik?

      też spróboj pomyśleć czasem, polecam fajne uczucie

      Skomentuj Historia edycji

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-06-20 12:56

        Finear

        Matoł..... kochany, wklep sobie w Google słowo Norton (np.)

        Skomentuj

    2. altronix
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-06-19 09:10

      no tez tak pomyslalem, eliminacja konkyrencji

      Skomentuj

  9. PITUCH1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-19 11:51

    a ślimaki to ryby .....
    Fotyga iloraz inteligencji własnie ślimaka ...

    podsumowanie:
    Odkąd używam kasperskiego , a w domu jest wszędzie , od pc po androidy, koniec kłopotów z wirusami, reinstalką windowsa czy czegokolwiek !

    Nawet zdolne dzieciaki nie potrafią już zasyfić kompa gdzie system czasami stawiałem 3 razy w tygodniu !
    To samo tablety telefony i resety do fabrycznego.
    Kasperski Ruleeezzzzzz i w d..... mam co oni sobie tam skanują, nie mam nic do ukrycia.
    Za to święty przez duże Ś , spokój od paru lat !!!!!!

    Skomentuj

    1. Han44
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-06-19 13:07

      No właśnie nie masz nic do ukrycia a niektóre instytucje tak i dlatego jest nagonka , być może mają przecieki i podejrzewają kis-a przecież to program który blokuje furtki ale w zdolnych rączkach i otwiera.

      Skomentuj

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-06-20 12:56

        czyli jak każdy ;P