Na topie

Polacy - społeczeństwo (coraz bardziej) bezgotówkowe

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Polacy chętnie korzystają z możliwości płacenia kartą czy smartfonem, ale wciąż brakuje podmiotów, które im to ułatwiają.

 • Polacy - społeczeństwo (coraz bardziej) bezgotówkowe
A A

4 na 10 Polaków nie miałoby problemów z tym, by już dzisiaj zrezygnować z płatności gotówką (jeśli tylko problemów nie robiliby również usługodawcy czy sklepy), a 65 proc. z nas twierdzi, że płatności za pomocą karty czy smartfona są bezpieczne. Jednocześnie prawie 3 na 4 uważa, że (z tych lub innych przyczyn) nigdy nie będziemy mogli w stu procentach porzucić transakcji gotówkowych.

Skąd te liczby? Z globalnego badania ING przeprowadzonego w 17 krajach świata. Odpowiedzi Polaków zostały zebrane i podsumowane na miłej dla oka infografice (na końcu newsa), na której przedstawione są też odpowiedzi na pytania „Ile masz gotówki przy sobie?”, „Kiedy ostatni raz korzystałeś z gotówki” czy też o to, w jaki sposób najczęściej płacimy za różnego rodzaju wydatki.

Badanie wyraźnie pokazuje, że Polacy są bardzo pozytywnie nastawieni do płatności bezgotówkowych i chętnie z nich korzystają. Coraz częściej zamiast monet i banknotów w celu uiszczenia płatności wyjmujemy kartę płatniczą czy też smartfona (wykorzystując np. usługę BLIK, która ma już ponad 3,5 miliona użytkowników). 

Ograniczona funkcjonalność (szczególnie tego drugiego rozwiązania) sprawia jednak, że nie możemy choćby w znacznym stopniu zrezygnować z gotówki. Być może stanie się to zachętą dla sklepów i firm, by wprowadzały możliwość korzystania z nowoczesnych opcji płatności. Jak bowiem widać – społeczeństwo jest na to gotowe.

ING infografika płatności

Źródło: ING Bank Śląski

Odsłon: 3121 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. axelbest
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-26 15:49

  https://thehftguy.files.wordpress.com/2017/07/what-if-i-told-you-it-took-25-years-to-equip-every-human-being-with-a-personal-tracking-device.jpg?w=809

  Skomentuj

 2. michael85
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-26 17:09

  Na Cyprze już to przerabiali. Radzę przemyśleć.

  Skomentuj

 3. Kojot321
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-07-26 19:02

  jak mi została stówa do 10-tego to też zaliczam się do tego grona? :P

  Skomentuj

  1. sjozwiuk
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-07-26 20:18

   czyli jesteś bezgotówkowy tak jak większość społeczeństwa w naszym kraju, wszystko w normie ;)

   Skomentuj

 4. cacodemon
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-26 19:13

  Czyli coraz głupsze...

  Skomentuj

  1. cacodemon
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-07-26 19:42

   To niech sobie znajomi poczytają:

   https://independenttrader.pl/mfw-nakazuje-dalsza-walke-z-gotowke.html

   Skomentuj

 5. atteru
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-27 07:32

  Nie używam gotówki od jakiegoś czasu z 2 prostych powodów:
  1. Polska waluta jest nieporęczna - mamy zbyt wiele monet co przeradza się w to że zaczynasz w pewnym momencie nosić przy sobie ołowianą kulę której za wszelką cenę chcesz się pozbyć, a nie zawsze w sklepach chcą Ci to ułatwić (a latać do banku też nie będę żeby wymieniać 30x 5zł monet na 2 banknoty.
  2. Ceny w Polsce są ustalane absurdalnie do istniejących nominałów wszystkie końcówki 0,99 są zmorą naszego kraju, żeby dać odliczoną kwotę 99gr potrzeba aż 6monet.

  Jeżeli w naszym kraju zamienić monety 1 - 5zł na banknoty i wprowadzić jakieś normalne końcówki (25, 50, 75) to chętniej bym używał gotówki, a tak pozostanę sobie przy karcie (niech mnie śledzą, wisi mi to, nie mam nic do ukrycia) bo jest poręczniej, lżej w porteflu, a dodatkowo nie jestem wszędzie "dy**ny" na przysłowiowego grosika bo Pani w kasie nie ma wydać reszty.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!