Na topie

Jak wygląda proces produkcji procesorów AMD Zen?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen AMD Ryzen Threadripper Procesory AMD Producenci: AMD

Od projektowania do testowania. Producent zdradził szczegóły odnośnie procesu produkcji swoich najnowszych procesorów.

 • Jak wygląda proces produkcji procesorów AMD Zen?
A A

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen i Ryzen Threadripper, a poszczególne jednostki bez problemu są dostępne w sprzedaży (niektóre nawet w dużo niższej cenie niż pierwotnie zapowiadano). Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje przez dostarczeniem procesora na sklepowe półki? Producent postanowił tutaj uchylić rąbka tajemnicy.

Historia nowych procesorów rozpoczęła się już kilka lat temu. W 2013 roku, po niezbyt ciepłym przyjęciu układów Bulldozer, inżynierowie ponownie zasiedli do deski kreślarskiej i rozpoczęli prace nad całkowicie nową mikroarchitekturą Zen, projektowaną z myślą o najróżniejszych zastosowaniach - począwszy od energooszczędnych układów dla pasywnie chłodzonych laptopów, a skończywszy na potężnych superkomputerach.

Pierwszymi układami wykorzystującymi nową mikroarchitekturę są właśnie procesory Ryzen i Ryzen Threadripper dla komputerów stacjonarnych oraz Epyc dla serwerów i stacji roboczych. Wiadomo jednak w planach producenta są też konstrukcje dla urządzeń mobilnych - Ryzen Mobile (Raven Ridge).

Jak wygląda proces projektowania i produkcji procesorów? Zobaczcie poniższy filmik, który pokrótce przedstawia najważniejsze informacje o wytwarzaniu układów z generacji AMD Zen w fabrykach GlobalFoundries.

Źródło: AMD

Odsłon: 6273 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij

Procesory w marketplace

 1. marekxdx
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2017-09-27 16:46

  No w sumie mają czym się chwalić bo odnieśli ogromny sukces i teraz większość jak mówi o procesorach to pojawia się popularne RYZEN

  Skomentuj

  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-09-27 19:42

   wszystko ładnie pięknie a cyna nadal bez ołowiu :(

   Skomentuj

   1. Nutaharion
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-28 10:02

    To wina dyrektywy unijnej a nie AMD :|

    Skomentuj

   2. scooby
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-28 10:28

    Chyba Ciebie zmartwie ale cyna nigdy nie ma i nie miala w sobie olowiu.
    Zapewne chodzi Tobie o zawartosc olowiu w stopie lutowniczym.

    W tym przypadku US i EU wprowadzila regulacje zabraniajaca stosowania ołowiu ze wzgledu na wplyw olowiu na srodowisko i czlowieka (regulacja ta nie dotyczy niektórych „krytycznych” galezi przemyslu np. przemysl obronny, lotniczy czy kosmiczny).

    Skomentuj

    1. s3b3k
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-28 13:04

     Nom płyty które są "miilitary class" powinny mieć normalny stop lutowniczy.

     Skomentuj

   3. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-04 10:09

    "wszystko ładnie pięknie a cyna nadal bez ołowiu :(" to dlatego bo sporo elektrośmieci trafia na wysypiska bez przetworzenia i odzysku metali toksycznych, a takim jest ołów. Dlatego na wielu elementach elektronicznych masz oznaczenie ROHS które oznacza brak lub minimalny udział wybranych substancji toksycznych, ale też kontrolę skąd i w jaki sposób są wydobywane minerały i w jaki sposób są przetwarzane. chodzi o to aby unikać jak się da tego:
    https://www.youtube.com/watch?v=MrToHOwZilM
    materiał pochodzi z czasów złomsung galsxy s5, ale w ogóle się nie dezaktualizuje.

    Skomentuj Historia edycji

 2. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-09-27 18:36

  Jeżeli przecieki o zastosowaniu tego nowego procesu produkcji 12nm LP okażą się prawdą to mimo ryzykownej produkcji wafli w tym wymiarze AMD wyda już w lutym/marcu 2018roku nowego RYZEN 7 i myślę ,że to będzie strzał w dychę bo już teraz zakładam (12nm LP porównuję z 7nm LP) ,które będzie typowym procesem dla rynku HIGH PERFOMANCE i taki R7 2800x pewnie będzie z około 25% szybszy od R7 1800x za sprawą o 14% szybszego zegara z XFR i około 10% wyższego IPC.
  Będzie się działo i cieszy fakt ,że nie trzeba czekać na dopracowanie 7nm LP a już w pierwszym kwartale 2018 roku dostaniemy nowego RYZENA a że sam mam R7 1800x to czekam na nową AGESE i jakieś dodatkowe optymalizacje.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!