Telefony

Qualcomm Snapdragon: smartfony zasilane owadami

opublikowano przez w dniu 2011-10-14

Firma Qualcomm niedawno zdradziła szczegóły odnośnie nadchodzącego mobilnego układu Snapdragon z najwydajniejszej serii S4. Już wiemy, że ten układ, wykorzystujący dwa rdzenie AMR - Krait, wytwarzane w 28 nm, będzie się charakteryzował niewielkim poborem energii elektrycznej. Co więcej firma rozpoczęła kampanię promocyjną nowych układów w której promuje właśnie energooszczędność, wskazując, że mogą być zasilane przez... owady.

To oczywiście jedynie żart ze strony formy Qualcomm, jednak dobitnie obrazuje on jakim zapotrzebowaniem na energię elektryczną cechuje się nadchodzący procesor. Materiał promocyjny jest oczywiście sztucznym tworem, jednakże musi wzbudzać chociażby uśmiech na twarzach oglądających go osób. Ponieważ nie często widuje się ujarzmione insekty, takie jak modliszka na rowerze treningowym czy też pająk ptasznik na bieżni.

slajd z prezentacji qualcomm

Firma Qualcomm stara się w ten sposób zobrazować jak niewiele potrzeba by zasilić najnowszą generację procesorów Snapdragon, które znajdą zastosowanie w najwydajniejszych smartfonach i tabletach. Producent pokusił się nawet o sporządzenie wyliczenia, w którym ukazuje, że aby zasilić przez jedną minutę cały smartfon z procesorem S4, potrzeba godziny ćwiczeń na rowerku treningowym blisko 12 modliszek. Zaś aby zasilić jeden z przeciętnych komputerów PC przez godzinę musiało by wykonywać ćwiczenia ponad 2075 owadów.

Dla przypomnienia układy Snapdragon S4 trafią na rynek w II kw. 2012 roku. Będą wytwarzane w 28 nanometrowej litografii i mają wykorzystywać dwa rdzenie Krait w architekturze ARM, pracujące z częstotliwością od 1,5 do 2,5 GHz. W procesorze ma być również zintegrowany wydajny układ graficzny Adreno 225, mający się charakteryzować do 50% wyższą wydajnością od swojego poprzednika Adreno 220.

A czy Wy macie zamiar zasilać swoje smartfony owadami?


Więcej o firmie Qualcomm i jej produktach:

Źródło: NordicHardware

marketplace

Komentarze

19
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sa telefony, sa tablety, sa netbooki, sa smartfony, dla takich mocnych telefonow, powinni chyba znalezc calkiem nowy wyraz, coraz trudniej to nazwac smartfonem, skoro dzwonienie, email i sms staja sie tylko dodatkiem
 • avatar
  Może i mało energii potrzebuje ten telefon, ale żadna kobieta go nie kupi jak zobaczy reklamę z ta ilością robali :)
 • avatar
  Brakuje mi w prezentacji takiego wielkiego, oślizgłego wija ;D
 • avatar
  Podoba mi się :). Zarówno filmik, jak i osiągnięcie inżynierów z Qualcomm.
  Konkurencja pewnie już przygotowuje smartfon wyposażony w miedziany radiator... :/
 • avatar
  Pogratulować pomysłowości. A sobie zażyczyć tak oszczędnych telefonów.
 • avatar
  Smark-fony - nowa religia dzieci Neo

  idę pograć na swoim BB albo obejrzę sobie na nim gwiezdne wojny
  Zaloguj się
  -11
 • avatar
  właśnie procesor 1,6 2 rdzeniowy w jakimś smartfonie + możliwość OC to już nanolap
  Zaloguj się
 • avatar
  PETA pewnie juz złożyła pozew...
  Zaloguj się
 • avatar
  Fajnie że technologia idzie do przodu ale mogliby jednocześnie zrobić taki procesor by był wystarczająco mocny do podstawowych funkcji smartphon'a ale i jednocześnie tak energooszczędny jak to tylko możliwe ;)
 • avatar
  Drugi babol w newsie o Snapdragonach. IV generacja (S4) będzie zawierała układy 1/2/4 rdzeniowe... Poprzedni news napisany po łebkach, teraz bezmyślne kopiowanie.
  Zaloguj się
 • avatar
  owady RuLeZ - szkoda że wcześniej nie zauważyłem tego news-a