Na topie

Robot uczy się chodzić naturalnie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: roboty i cyborgi

Roboty, które potrafią chodzić (prawie) tak jak ludzie to szansa na lepszych pomocników, sprawniejsze egzoszkielety i protezy nowej generacji.

 • Robot uczy się chodzić naturalnie
A A

Aby poruszać się bardziej jak ludzie, roboty muszą zacząć być „świadome” swoich „ciał”. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale dodają, że elastyczne „stawy” też mogą okazać się przydatne.

To, że dwunożne roboty potrafią się poruszać, nikogo nie dziwi. Chodzą jednak nieporadnie – albo są zbyt ostrożne, albo też ...cóż: wręcz przeciwnie (co szybko kończy się upadkiem). Wspomnieni naukowcy twierdzą, że są w stanie to zmienić.

Ich projekt to COMAN – bezgłowy i dwunożny robot, który ma osiągnąć mistrzowski poziom chodu. Narzędzia, jakie otrzymał w tym celu od naukowców to: elastyczne połączenia i algorytm sterowania, który pomaga mu „zrozumieć” swoją konstrukcję i swoje położenie.

COMAN przede wszystkim pilnuje symetrii. Dzięki temu potrafi chodzić w bardziej naturalny sposób – także po nierównych powierzchniach i schodach, reagować na niespodziewane sytuacje (na przykład popchnięcie), a także przenosić przedmioty. Po prostu wie jak postawić swoje „stopy”, by się nie przewrócić.

Efekty naprawdę robią wrażenie, a naukowcy zwracają uwagę, że to dopiero początki. Gdyby takie maszyny wyposażyć dodatkowo w głowy (które pozwalałyby widzieć i interpretować środowisko) oraz mięśnie (a takie rozwiązanie jest już prawie gotowe), to funkcjonalność mogłaby być ogromna.

Sama technologia może również przydać się podczas opracowywania egzoszkieletów i protez nowej generacji, jak mówi Hame Razavi z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Przy okazji, tak sztuczna inteligencja uczy się biegać… 

Źródło: Engadget, EPFL. Foto: EPFL

Odsłon: 3427 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-30 10:21

  Wojsko pewnie do dawna ma cyborgi tańczące Kapuera a nas karmią jakimiś filmikami o prototypach chodzących jak paralityk które trzeba asekurować bo się przewrócą na prostej drodze.

  Skomentuj

  1. Satanski
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2017-09-30 10:32

   Poza tym, na pewno mają takie roboty, które nie tylko są świadome swych ciał, ale i poznały swoją seksualność...

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-04 09:28

    konkretnie to wojsko amerykańskie. ustawa jest taka że jak się pojawi jakaś nowa technologia, to wojsko ma prawo wypłacić odszkodowanie i położyć na technologii łapę na długie lata. to jest konkretny powód dlaczego wojsko ma przewagę technologiczną.
    do malkontentów. nie osądzam czy to jest dobre czy złe, stwierdzam fakt. przykładem niech też będzie choćby DES, tutaj wojsko też położyło na tym łapę, ale wygrała poprawka do konstytucji na temat wolności wypowiedzi.

    zresztą wojsko ma to: https://www.youtube.com/watch?v=W1czBcnX1Ww , google zresztą też. ale o tym big dogu pierwowzorze zapadła jakaś dziwna cisza. to było 9 lat temu, więc teraz powinni mieć już gotowe tego typu roboty. być może nawet hybrydowe z bateriami.

    Skomentuj Historia edycji

  2. Eyesofthesouth
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-02 13:03

   nie, wojsko nie ma żadnych robotów tanczacych kapuere. Mają bezzałogowce, owszem ale zadnych terminatrów nie mają

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!