Na topie

Samochody autonomiczne mogą usprawnić ruch o 35%

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja samokierujące się samochody

Naukowcy z University of Cambridge zwracają jednak uwagę na to, że aby tak się stało, samochody te muszą mieć możliwość komunikowania się ze sobą.

 • Samochody autonomiczne mogą usprawnić ruch o 35%
A A

Korki w miastach wynikają przede wszystkim z winy kierowców, którzy czy to z powodu niewystarczających umiejętności, czy też naturalnych ograniczeń, nie są w stanie odpowiednio szybko reagować na sytuacje drogowe. Dobrą zmianę w tym temacie mogą przynieść samokierujące się samochody, ale tylko wtedy, gdy będzie ich większość i gdy będą ze sobą współpracować.

Naukowcy z University of Cambridge postanowili sprawdzić, jak wiele jako społeczeństwo możemy zyskać na przesiadce z prowadzonych samodzielnie samochodów do tych autonomicznych. Szereg symulacji pozwolił ustalić, że współpracujące ze sobą pojazdy są w stanie usprawnić ruch drogowy o 35 proc. albo nawet więcej.

Cambridge auta

Z czego to tak właściwie wynika? Ano z tego, że gdy nie wiemy, jakie są zamiary kierowcy poprzedzającego nas samochodu, to musimy zwolnić lub zatrzymać się, a następnie z opóźnieniem dodać gazu lub ruszyć. Wystarczy wspomnieć choćby o startowaniu sprzed sygnalizacji świetlnej – gdyby wszystkie auta rozpoczęły jazdę w tym samym momencie, na jednym „zielonym” przejechałoby ich po prostu znacznie więcej.

Oprócz sygnalizacji, komunikujące się ze sobą samochody mogłyby także efektywniej wykorzystywać większą liczbę pasów czy też omijać przeszkody na drodze. Naturalnie, im więcej połączonych samochodów autonomicznych, tym większe stają się potencjalne korzyści, ale…

Naukowcy z Cambridge przekonują również, że pojedyncze auta kierowane przez ludzi nie stanowiłyby dużego problemu. Mało tego, gdyby za kierownicą siedzieli agresywni kierowcy, flota samochodów autonomicznych mogłaby tak zareagować na tę sytuację, by zwiększyć ogólne bezpieczeństwo na drodze. 

Źródło: New Atlas. Foto: University of Cambridge

Odsłon: 4226 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Kapitan Nocz
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2019-05-28 14:21

  Na nieszczęście ludzi myślących, opór w społeczeństwie, przed wprowadzeniem autonomicznej komunikacji będzie przypuszczalnie ogromny, co rozwlecze to w czasie na jakieś 50lat zanim ostatni krewcy ido$#%i z logo BMW na masce i przeświadczeniem, że tylko oni są w stanie dobrze poprowadzić swoje 25letnie maszyny, opuszczą ten padół.

  Skomentuj

  1. anzeh
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2019-05-28 14:35

   A "myślący" to oczywiście ci którzy którzy myślą tak jak ty. A mający inne opinie oczywiście nie są myślący. Przecież to jasne że wyznacznikiem myślenia jest stosunek do koncepcji autonomicznej komunikacji. I oczywiście znasz wszystkie możliwe konsekwencje i wiesz że wszystkie są pozytywne, dlatego nikt nie ma powodu aby komunikacji autonomicznej stawiać opór. Wróć jak dorośniesz.

   Skomentuj

   1. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-29 00:28

    pfff :) dziękuję prof. Niczego za ten wykład, który zasiał we mnie ziarno niepewności a ciemnotę jeszcze bardziej upewnił w tym, że gdy nie trzymasz sam kierownicy w swoim wozie to na pewno takie auto lepiej nie pojedzie...
    Wystarczy prześledzić statystyki komunikacyjne, żeby wyciągnąć właściwe wnioski, że to człowiek w tym jest najsłabszym ogniwem. Może zwykły lód przekona się kiedyś do tego pomysłu, jeśli ktoś mu wyjaśni, że takim samochodem będzie mógł pojechać na imprezę i nim wrócić narąbany, czyż to nie jest świetlana przyszłość? :)

    Skomentuj

 2. jaredj
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-05-28 14:26

  Tylko o 35%? Przecież samochody autonomiczne nie będą potrzebowały sygnalizacji świetlnej (kierującej ruchem). Będą mogły tak dostosować prędkość, by na skrzyżowaniu przejechać bez zatrzymywania się by przepuścić pojazdy jadące innymi dojazdami. Na autostradach, pojazdy dostawcze będą mogły tworzyć kolumny, pojazd zamierzający opuścić autostradę jakimś zjazdem będzie z wyprzedzeniem informował inne pojazdy, które będą odpowiednio reagowały.
  Uważam, że efektywność ruchu zwiększy się o ponad 60%.

  Skomentuj

  1. awesome1337
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-28 14:53

   a ja że o 63,7%

   lol

   Skomentuj

   1. Klops
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-05-28 14:55

    Naturalnie, lecz po aktualizacji softu. :)P

    Skomentuj

    1. sebmania
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-05-28 15:36

     Update niespodziewany w nocy i wszystkie auta stoją :D

     Skomentuj

  2. mesjan
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-28 17:43

   Artykuł mówi o większości aut autonomicznych a nie o ich 100% na drodze, więc światła na skrzyżowaniach nadal będą potrzebne.

   Skomentuj

 3. ryhard
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-05-28 21:06

  Ciemniaki z Benchmark piszą sponsorowany artykuł nie mając zielonego pojęcia o czym piszą. Samochody "autonomiczne" są kolejnym krokiem w kierunku stworzenia globalnego świata niewolników. Przemysł samochodowy ma tylko jeden cel i nie jest nim "rozładownie korków" ha ha ha, ale totalne uzależnienie tępego konsumenta(czytaj ludzkość) od usługi jaką będzie "samochód autonomiczny". Od lat 70 ubiegłego wieku drastycznie spada poziom IQ u homo sapiens co widać słychać i czuć w tym artykule. Liźnijcie najpierw trochę wiedzy bo czytanie nie boli ;-)

  Skomentuj

  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-05-29 07:19

   @ryhard
   Do tego kartele samochodowe zakażą używania rowerów i chodzenia pieszo. Nie będzie pociągów autobusów czy samolotów. Wszędzie będzie można się dostać tylko autonomicznym samochodem.
   Zapomniałes chyba wziąć leków...

   Skomentuj

  2. mesjan
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-29 21:58

   A reptilianin siedzi i zawija w sreberka.

   Skomentuj

 4. zeniu
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-05-29 00:07

  Na razie to autonomiczne Tesle regularnie obcinają głowy swoim kierowcom. Jak nastąpi jakiś większy skok IQ w AI to może coś z tego wyjdzie.

  Skomentuj

  1. mesjan
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-29 22:00

   Przypominam że Tesle nie są jeszcze autonomiczne.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!