Na topie

Samsung rozpoczyna masową produkcję SSD o pojemności 30 TB

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Tematyka: V-NAND Producenci: Samsung

PM1643 to konstrukcja zaprojektowana z myślą o profesjonalnych zastosowaniach. W przyszłości planowane jest również wypuszczenie modeli o pojemności 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i 800 GB.

  • Samsung rozpoczyna masową produkcję SSD o pojemności 30 TB
A A

Dalej sądzicie, że nośniki SSD oferują mniejszą pojemność od dysków HDD? Samsung rozpoczął masową produkcję 2,5-calowego nośnika PM1643 o pojemności 30 TB – może on pomieścić przeszło 2-krotnie więcej danych niż najpojemniejsze dyski HDD.

PM1643 dokłanie oferuje pojemność 30,72 TB, co stanowi 2-krotnie lepszy wynik względem dotychczasowego lidera - modelu Samsung PM1633a o pojemności 15,36 TB. Większa pojemność to zasługa nowszych kości pamięci. Producent zastosował tutaj 32 kości TLC V-NAND o pojemności 1 TB (każda składa się z 16 warstw o pojemności 512 Gb). Dodatkowo na pokładzie znalazło się aż 40 GB pamięci podręcznej DRAM – po raz pierwszy jako chipy łączone w technice TSV (10 pakietów o pojemności 4 GB).

Oprócz dużej pojemności, dysk oferuje też dobrą wydajność. Transfery sekwencyjne sięgają 2100 MB/s przy odczycie i 1700 MB/s przy zapisie, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 400 000 IOPS przy odczycie i 50 000 IOPS przy zapisie próbki 4 KB. Do komunikacji z komputerem wykorzystano interfejs SAS 12 Gb/s.

Samsung PM1643 to konstrukcja zaprojektowana z myślą o profesjonalnych zastosowaniach. Producent zastosował tutaj zabezpieczenia przed nagłą utratą zasilania oraz korekcję błędów (ECC). Spore wrażenia robi też wytrzymałość pamięci – pozwalają one na codzienne zapisywanie całej pojemności dysku (DWPD) przez pięć lat. Średni czas między awariami oszacowano na 2 mln godzin.

Cena? Może lepiej nie wiedzieć...

Źródło: Guru3D

Odsłon: 7363 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij
  1. klosz007
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-02-21 16:16

    Powolny zmierzch HDD. Dyski HDD szybko całkowicie nie odejdą bo cena za jednostkę pojemności cały czas jest dużo lepsza niż w SSD. Ale wydajność, pobór mocy, awaryjność - tam HDD nie ma już żadnego startu. Nawet pojemność - SSD są już pojemniejsze niż HDD.

    Pracuję w "dużej globalnej instytucji finansowej" i od roku nie kupiliśmy żadnej macierzy dyskowej klasy enterprise która miała by klasyczne HDD, wszystko jest już na SSD.

    Skomentuj

    1. TomPo75
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-02-21 16:31

      Gdyby jeszcze zywotnosc tych SSD rosla wprost proporcjonoalnie do pojemnosci.....

      Skomentuj

      1. Dudi4Fr
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2018-02-21 16:42

        "Spore wrażenia robi też wytrzymałość pamięci – pozwalają one na codzienne zapisywanie całej pojemności dysku (DWPD) przez pięć lat. Średni czas między awariami oszacowano na 2 mln godzin."

        30 TB zapisane dzienne przez 5 lat! CO DZIENNIE PRZEZ 5 LAT!! I te 2KK godzien tez daje kilkanaście lat.

        Ten dysk pewnie pociągnie dłużej niż ja i Ty na tym świecie...

        Skomentuj

        1. WhiteDrag0n
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-02-21 18:56

          A co, jeśli będzie na nim zapisywane 300TB dziennie? Ciężko jest mi wyobrazić sobie taki obrót danych, ale może w niektórych zastosowaniach tak to będzie wyglądać

          Skomentuj

          1. Sharimsejn
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-02-21 20:44

            Wtedy kupujesz więcej niż jeden dysk?

            Skomentuj

          2. pablo11
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-22 00:35

            A co jeśli umiałbym latać ?? Nie umiem. Tak samo nie zapiszesz na tym dysku 300TB dziennie. Bo nawet przy zapisie danych cały czas na maksymalnej prędkości, jest możliwość ew. maksymalnie

            Skomentuj

          3. pablo11
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-22 00:36

            Maksymalnie 150TB ucieło coś

            Skomentuj

          4. tazik21
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-02-22 09:37

            fizycznie nie jest, to możliwe- zapisanie 300 TB dziennie XD

            1. pojemność dysku jest 30 TB
            2. transfer zapisu tego dysku to 1,7 GB/s x 24h = 146,88 TB

            nawet te 146,88 TB jest niemożliwe do zrealizowania XD

            Skomentuj

      2. klosz007
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-02-21 17:09

        Moja obserwacja jest taka że te enterprisowe SSD się praktycznie nie psują, nie ma tygodnia żeby jakiś HDD nie był wymieniany w macierzy dyskowej a SSD nic. Z punktu widzenia TBW są praktycznie niezniszczalne, zresztą tam masz gwarancję zwykle na kilka lat, zepsuje się to przychodzi serwisant i wymienia nie pytając o żadne TBW.

        Zresztą nie wiem co masz do żywotności, nawet domowe są dużo trwalsze niżby ktoś potrzebował.

        Mam 840 PRO od momentu gdy weszły do sprzedaży (kiedy to było ?) - do niedawna pracował jako główny dysk systemowy i zapisał w tym czasie 10TB (i aż tyle dlatego, że wielokrotnie system był odtwarzany z image po jakichś nieudanych eksperymentach, gdyby nie to było by dużo mniej). Zero uszkodzonych komórek. A gwarancja (dawno minęła z powodu wieku a nie ilości zapisanych danych) w tym modelu jest chyba na 75TBW. A w moich nowszych 850 EVO i 960 EVO jest to jeszcze więcej...

        Skomentuj Historia edycji

        1. duzulek
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-02-21 20:09

          https://i.imgur.com/A5GxYbh.jpg

          Skomentuj

          1. klosz007
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-21 23:06

            Ładny wynik :-)

            Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-02-23 00:22

          i sie nie mylisz.
          Wymyslenie wskazników TBW ma na celu po prostu sprzedaż produktu. Wiele dysków potrafi je przekroczyc i dwukrotnie a w uzytku domowym ciezko jest taki dysk zajechac.

          Skomentuj

          1. gormar
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-24 14:08

            TBW ma jedynie związek z gwarancją producenta. Przekroczenie tej wartości nie oznacza natychmiastowej awarii sprzętu, no chyba że producent tak zapisze w oprogramowaniu wewnętrznym napędu. Ta wartość zazwyczaj pochodzi z wyliczenia amplifikacji zapisów, pojęmności i trwałości komórek użytej pamięci flash. Przykładowo 3000 P/E * 30TB / 1,5 = ~60PB TBW

            Skomentuj

  2. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-21 16:38

    Z jednej strony WOW, wydajność, pojemność, żywotność, wiecej cachu niż ja mam ramu w kompie, z drugiej "stara" 15'stka (TB) kosztuje około 11,500$... Za razem to nie jest sprzęt dla byle kowalskiego, nawet nie dla zaawansowanego kowalskiego.

    Google, Amazon itd pewnie już zamówili po kilka kontenerów tych ssd do swoich chmurek.

    Skomentuj Historia edycji

    1. WhiteDrag0n
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-02-21 18:55

      To jest typowo dla przedsiębiorstw, nie dla Kowalskiego :P

      Skomentuj

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-22 00:42

      Nie sądzę, stawiałbym, że oni wolą dużo więcej mniejszej pojemności dysków, ze względu na ich szybkość, aniżeli jeden duży o tej samej szybkości. Rzadko raczej potrzeba takiej pojemności do pojedynczego serwera, by go zapisać/odczytać trzeba 5/4h, a więc stawiałbym, że raczej wolą zainwestowac w 100 mniejszych dysków, które odczytają 100x szybciej.

      Skomentuj

  3. Deryl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-21 17:30

    pomyliłem się o 2 lata, dokładnie 8 lat temu pisałem że ssd przewyższą hdd pod koniec dekady, narazie w segmencie enterprise... jak myślicie ile potrwa dogonienie segmentu dla przysłowiowego Kowalskiego?? obstawiam 2025 rok

    Skomentuj

    1. WhiteDrag0n
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-21 18:54

      2030. Obecnie jest taka stagnacja, że 2TB w 500zł byłoby dobrym wynikiem.
      Aczkolwiek 7 lat? Hmm...

      Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-21 17:52

    cena 30TB SSD pewnie tyle co nowych samochód

    Skomentuj

    1. klosz007
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-21 23:05

      Tani nie jest na pewno ale nie jest to produkt do domu. Zdefiniuj jaki ten samochód :-)

      Skomentuj

  5. pscager
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-21 18:03

    Z tego co się orientuję to archiwizacja obecnie pochłania więcej niż chmurki.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-22 00:45

      Akurat do archiwizacji danych dyski SSD to zły pomysł. Z HDD dane nie znikają, na SSD trzeba nad tym czuwać. Bo po kilku latach w gorącu może to nastąpić.

      Skomentuj

  6. tazik21
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-22 09:36

    fizycznie nie jest, to możliwe- zapisanie 300 TB dziennie XD

    1. pojemność dysku jest 30 TB
    2. transfer zapisu tego dysku to 1,7 GB/s x 24h = 146,88 TB

    nawet te 146,88 TB jest niemożliwe do zrealizowania XD