Karty graficzne

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic: podkręcona karta graficzna z 6 GB pamięci

z dnia 2012-04-03
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
89 komentarzy Dyskutuj z nami

Chłodzenie z komorą parową

W ofercie firmy Sapphire pojawi się karta graficzna Radeon HD 7970 Toxic, która została wyposażona w 6 GB pamięci wideo, rozbudowaną sekcję zasilania oraz wydajny układ chłodzenia.

Na marcowych targach CeBIT 2012 zaprezentowano wiele interesujących produktów, a jednym z nich była karta graficzna Sapphire Radeon HD 7970 Toxic. Niestety producent nie chciał się nią zbytnio chwalić i umieścił ją w przeźroczystej obudowie. Co prawda można sądzić, iż wkrótce nastąpi oficjalna premiera karty, ale dzięki rosyjskiemu portalowi OCLab.ru już teraz możemy poznać szczegóły odnośnie tego modelu.

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card 6 GB zdjęcie photo

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card backplate zdjęcie photo

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic pracuje z podniesionym taktowaniem, które standardowo wynosi 1000 MHz dla rdzenia i 5800 MHz dla pamięci. W razie potrzeby można jednak aktywować drugą kość BIOS-u i tym samym zwiększyć częstotliwości do odpowiednio 1150 MHz i 6000 MHz.

Karta została wyposażona w układ graficzny Tahiti XT z 2048 procesorami strumieniowymi oraz 6 GB pamięci GDDR5 384-bit – połowa kości znalazła się na awersie laminatu, a druga połowa na jego rewersie.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card laminat PCB zdjęcie photo

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card laminat PCB rewers zdjęcie photo

Za zasilania karty odpowiada 11-fazowa sekcja zasilania, z której 8 faz przeznaczono dla rdzenia, a pozostałe 3 dla pamięci. Warto również wspomnieć, iż w spoczynku aktywne są jedynie dwie fazy, a dopiero podczas obciążenia włączają się kolejne. O ich aktywności informują kontrolki na górnej krawędzi płytki drukowanej.

Producent zdecydował się również zastosować dwie 8-pinowe wtyczki zasilania, a nie jak to zazwyczaj bywa jedną 6-pinową i jedną 8-pinową.

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card sekcja zasilania VRM zdjęcie photo

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card sekcja zasilania VRM zdjęcie photo

O odpowiednie temperatury konstrukcji dba efektowny układ Vapor-X. Wykorzystuje on spory radiator z komorą parową, cztery rurki cieplne oraz dwa duże wentylatory. Na uwagę zasługuje także płytka backplate na rewersie PCB, który ma za zadanie schłodzić dodatkowe kości pamięci.

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card chłodzenie Vapor-X cooling zdjęcie photo

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card chłodzenie fins cooler radiator zdjęcie photo

Na śledziu ulokowano łącznie pięć wyjść wideo - dwa DVI, jedno HDMI i dwa mini-DisplayPort. Nie zabrakło również dwóch złącz CrossFire.

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card złącza video outputs zdjęcie photo

Pomimo faktu, iż najnowsza karta Sapphire jest jedną z wydajniejszych w swojej klasie, to rosyjski portal OCLab nie omieszkał przetestować dodatkowych możliwości podkręcania. Po zwiększeniu napięcia zasilającego do 1,27 V, redaktorom udało się podnieść zegary do 1300 MHz dla rdzenia i 6600 MHz dla pamięci. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wynik.

Sapphire Radeon HD 7970 Toxic karta graficzna graphics card overclocking podkręcanie

 

Więcej o kartach graficznych Radeon:

Źródło: OCLab.ru

marketplace

Komentarze

89
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawe czy te 6GB będzie miało duży wpływ na płynność animacji np. przy kilku monitorach.
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Karta jest wydajna sama w sobie, ale śmiem wątpić czy 6GB vRAM faktycznie zostanie wykorzystane...3GB spokojnie wystarczają, 4 to max, a 6 ? Wg mnie przerost formy nad treścią i kolejny mocny argument producenta do podniesienia ceny...

  Ale karta - chłodzenie - prezentuje się wyśmienicie...oO
  Zaloguj się
 • avatar
  Dla porównania:
  GeForce GTX 680 2GB (1006/1500) 8613
  Zotac GTX 680 2GB (1006/1500) 8610

  Tak więc wychodzi że Radeonek to mega KOKS ;] Zaraz przyjdzie Morgi i powie że, hmm... GTX i tak jest szybszy ;p
  Zaloguj się
 • avatar
  GB pamięci wideo nigdy za dużo ?
 • avatar
  Nie wiem czy ktoś zauważył, ale na jednym ze zdjęć są 2 wtyczki do wentylatorów. Bardzo ciekawe, być może każdy wentylator będzie sterowany osobno i w idle mogą pracować naprzemiennie jak miało to miejsce w kartach Gigabyte. Zapewne kultura pracy będzie wtedy wyższa. Natomiast jeżeli chodzi o 6GB pamięci nie jest to dużo, ponieważ pewnie jeżeli ktoś ma na tyle $ żeby kupować taką kartę pozwolić sobie może na zakup kilku monitorów i do Eyefinity jak znalazł przy ultrawysokich rozdzielczościach :)
 • avatar
  6 GB VRAM teraz do niczego się nie przydaje ale za 2 lata jak wejdą nowe konsole i nowe silniki to i 12 GB będzie mało ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  tyle zabiegów aby dorównać referencyjnemu gtx680
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  No ładna bestia. Tylko po co komu 6 GB pamięci....
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  1300 na rdzeniu bardzo łatwo osiągalne jest również u konkurencji i to bez żadnych zabaw, np karta palita 680gtx jetstream bez problemu osiąga tyle i ma prawie x4000 w 3dmarku. Nie ma mowy by GF znokautowały radeony w tym roku (jak to sądziłem że będzie po ilości procesorów strumieniowych) ale mimo wszystką są to w wielu grach zauważalnie szybsze karty jak to pokazują testy na stronach rzetelnie testujących grafiki. Radeon po podkręceniu na 1265 (rdzeń) ma w 3d marku x3282 a GTX palita aż x3955 (przy zegarach 1300) co jest ilością prawie że 2x większą od niekręconego gtx580.
  Swoją drogą czy te radeony z serii 7 mają możliwość włączenia fxaa w każdej grze jak geforce 680 ? Przecież AA4 skutkuje w wielu grach spadkiem 3x tylu fps, a na GF680 dzięki fxaa (aa o jakości aa4) mamy aa prawie że za free.
  Mass Effect
  gtx680 fxaa - 159 fps
  gtx680 4aa - 63 fps

  http://www.hardwareheaven.com/reviews/1461/pg16/palit-geforce-gtx-680-jetstream-edition-graphics-card-review-fxaa-and-txaa.html

  Może i nie doczytałem dokładnie recek amd serii 7xxx ale jeśli nie posiadają takiego odpowiednika FXAA to zwycięstwo gtx680 jest bezdyskusyjne. Za miesiąc kupuje kartę i raczej na pewno będzie to 680gtx
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Na widok takich newsów "no-life'y" już się pewnie fapują...
 • avatar
  mogłem poczekać z zakupem Gigabyte i kupić Sapphire heh
  Zaloguj się
  -9
 • avatar
  Szczerze karta wygląda na prawdę imponująco :) Chociaż mnie na nią nie stać :P
 • avatar
  Oczekuje wersji GTX680 4gb oby nie zawiedli.
  Zaloguj się
 • avatar
  Dla mnie to raczej przyszłościowa karta. Do gier nie warto przepłacać. Tylko dla tych którzy potrafią wykorzystać potencjał programu 3D Max Studio.
  Zaloguj się
 • avatar
  No no, nieźle wykoksjowana ta karcina.
 • avatar
  1,5GB max dla full hd
  2,0GB max dla 2500x1600 itp
  3.0GB max dla Eyefinity

  po cholerę te 6.0GB ?! pamięci
  Zaloguj się
 • avatar
  Jakoś zawsze wolałem karty Gigabytea niż Saphira