Na topie

Seagate zamyka jedną z największych fabryk dysków HDD

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD Producenci: Seagate

Decyzja producenta wpisuje się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych.

  • Seagate zamyka jedną z największych fabryk dysków HDD
A A

Nośniki SSD stopniowo wypierają z rynku dyski HDD, więc producenci muszą dostosować się do wymagań rynku. Ostatnio firma Seagate zdecydowała zamknąć jedną ze swoich największych fabryk dysków twardych i znacznie zmniejszyć zdolności produkcyjne.

Mowa o fabryce w mieście Suzhou położonym we wschodnich Chinach, która zajmowała się produkcją dysków twardych – obiekt ten ma powierzchnię około 102 tys. m² i trafił do firmy Seagate po przejęciu firmy Maxtor w 2006 roku. Jeszcze nie wiadomo jeszcze co się stanie z tak dużym zakładem, ale jego zamkniecie wiąże się ze zwolnieniem około 2200 pracowników. W posiadaniu producenta są jeszcze dwie fabryki dysków – jedna z nich znajduje się w Wuxi (Chiny) i ma powierzchnię 65 tys. m², a druga jest w Korat (Tajlandia) i ma powierzchnię 164 tys. m².

Seagate - produkcja dysków HDD

Działania firmy Seagate wpisują się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych. W ubiegłym roku producent zwolnił z różnych miejsc około 8000 pracowników i zmniejszył zdolności produkcyjne z 55-60 mln do 35-40 mln dysków na kwartał. Warto bowiem zauważyć, że ogólna sprzedaż dysków twardych stopniowo spada, ale ich pojemność systematycznie wzrasta (zwłaszcza modeli do profesjonalnych zastosowań). W rezultacie producent wytwarza mniej dysków, ale już niekoniecznie mniej głowic czy talerzy.

Źródło: AnandTech, Wikipedia (foto)

Odsłon: 7052 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. mufasa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-17 11:08

    ciężkie czasy....
    pamięci poszły w górę
    pewnie i hdd też podskoczą wyżej
    ssd jakoś nie tanieją,przynajmniej te na MLC

    Skomentuj

  2. Franz
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-17 11:19

    Czyli zanosi się, że na rynku zostaną drogie i pojemne HDD, dla mniej zasobnych nadal drogie (biorąc pod uwagę pojemność) SSD SATA III z TLC oraz bardzo drogie topowe SSD SATA III z MLC i wydajne SSD M.2 PCI-E?

    Skomentuj

    1. cyberant
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-01-17 11:49

      nie będzie tak źle... rynek nie lubi pustki. Jak seagate przestanie produkować swoje tanie (i kiepskiej jakości) dyski. To lukę wypełnią inni producenci. Ceny za GB/TB będą cały czas spadały...

      Myślę że powody zamknięcia fabryki mogą być inne. Po prostu ludzie nie mają co przechowywać na tych TB, dlatego np. dysk 2TB sprzed 3-4 lat jest cały czas w kompie i to nie zapchany.

      Coraz mniej ludzi trzyma kolekcje seriali czy filmów na kompie, skoro ci co kupują legalnie mają filmy na DVD/BluRay a ci co piracą, mogą w 3-5miut ściągnąć film z netu, obejrzeć i skasować.

      Zdjęciami ze smartphona nie zapchasz 6TB dysku (chyba że masz świra), a filmy 4k to cały czas śpiew przyszłości... to co nagrywają smartphony to cały czas lipa.

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-01-17 13:01

        Zauważ, że na rynku od dłuższego czasu masz duopol Seagate i WD... i jakoś ta pustka po podbojach obu korporacji nie chce się zapełnić ;|

        Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-17 13:07

      decyzja seagate mnie zadziwia. lepiej by odpuścili swój nierozsądny pogląd że SSD jest do niczego, lecz niech zaczną wypuszczać dyski hybrydowe co jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy ceną, wydajnością i pojemnością. oby tylko nie zrobili hybrydy na bazie TLC bo to byłaby tragedia.

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-01-17 14:15

        Niech lepiej zostaną przy HDD, bo jak zaczną robić to samo co WD ze swoimi beznadziejnymi, jednymi z najgorszych na rynku SSD to nic dobrego z tego nie wyniknie.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-01-18 11:31

          pozostanie w miejscu też nie jest dobrym pomysłem, bo wkrótce się okaże że duże dyski HDD zostaną wyparte przez streamery.

          Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-17 11:34

    Bardzo dobrze w końcu w laptopach

    nie będzie pakowania na siłe dysków HDD 5400 rpm

    Skomentuj

  4. benzene
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-17 14:23

    Hmmm, niektórym 2TB od dwóch lat świeci wolnym miejscem.
    Ja natomiast mam zapchane 2 x HDD 5TB, 2 x 3TB HDD, 2 x 1.5TB HDD, ok 300 BD-R i około 2000 DVD-R.

    Skomentuj

  5. papuas
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-17 16:42

    Dziwne. Ja mam 2 x 250 GB i nie mam problemu. Jest trochę zdjęć, a resztę usuwam na bieżąco.
    Dodam jeszcze, że lubię zagrać, a nowe gry trochę zajmują. Teraz dokupiłem sobie SSD 250 GB na system i myślę, że wystarczy.

    Skomentuj

  6. Foxy the Pirate
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-01-17 17:07

    Nieskompresowane 4K 120 fps 12bit na kanał i 50TB wolnej przestrzeni gdzieś zniknęło :/

    Skomentuj

  7. michael85
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-17 18:35

    Osobiście nadal korzystam z dysków HDD których łączna pojemność wynosi 6,5 TB i nie uważam żeby to było zbyt wiele. Nie widzę sensu instalacji SSD w moim komputerze biorąc pod uwagę ich większą awaryjność w przypadku nagłych zaników zasilania (tak mam UPS) oraz wysokie ceny. Co z tego że system wstaje w kilka sekund. Komputer włączam raz dziennie lub rzadziej (kiedy uruchomiony jest cały czas). W grach poza ładowaniem różnicy raczej nie ma bo na to mają wpływ inne podzespoły. Za SSD przemawia jedynie szybkość. Cena, pojemność i ryzyko awarii nadal są większe niż w przypadku HDD. Acha może tak cenię HDD bo jestem przeciwnikiem chmury. Chmura może być jedynie na kopie - już raz przez pomyłkę Google odcięło mi Gmaila, wrócił ale nauka dla mnie bezcenna.

    Skomentuj

    1. CZARNYEU
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-17 18:59

      Dobre MLC z kondensatorami zabezpieczającymi jak np. używany przeze mnie Crucial MX100, nie jest wcale bardziej awaryjny od HDD. Mechanika na pewno się kiedyś zepsuje - fizyki nie przeskoczysz.

      Skomentuj

      1. michael85
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-01-17 20:10

        Tak to prawda ale dyski SSD też mają określoną żywotność. Zwykle w HDD wyrzucam kiedy pojawiają się bad sectory, jak żyję awarii mechaniki nigdy nie miałem choć oczywiście zdaję sobie sprawę że takie awarie również się zdarzają.

        Skomentuj

  8. Fiona
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-18 09:01

    Też nie mam parcia na ssd - cały czas kupuję talerzowce....

    Czas startu komputera nie jest dla mnie ważny.
    W tym czasie idę do kuchni po kawę (np.)