Ciekawostki

Sophia - pierwszy robot z obywatelstwem (saudyjskim)

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-10-26

Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. To symbol pokazujący, że kraj jest otwarty na nowoczesne technologie.

„Powitajcie najnowszą Saudyjkę: oto Sophia” – taki wpis odnajdziemy na profilu CIC Saudi Arabia na Twitterze. I nie byłoby w nim nic szczególnie dziwnego, gdyby nie fakt, że Sophia to robot.

Stworzonego przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu robota możecie już kojarzyć, bo jakiś czas temu przedstawialiśmy wam wywiad z Sophią (albo też z programu „Być człowiekiem”). Tym, co cechuje tego humanoida, jest bogata w mimikę „twarz” i sztuczna inteligencja stanowiąca jego „bazę”. 

Sophia powiedziała (po angielsku), że jest zaszczycona tym wyjątkowym wyróżnieniem, jakim jest przyznanie jej (jako pierwszemu robotowi) obywatelstwa. Sam pomysł może wydawać się co najmniej dziwny, a przy okazji jest kontrowersyjny: jak niektórzy zauważają, „kobieta-robot może w Arabii więcej niż kobieta-człowiek” – nie musi na przykład nosić abai.

Być może nawet większy sprzeciw społeczeństwa wywołało to, że Sophia uzyskała obywatelstwo praktycznie „z automatu”, podczas gdy ludzie czekają (można by rzec) w nieskończoność, by tego dostąpić. – „Robot otrzymał obywatelstwo szybciej niż robotnicy, którzy spędzili w kraju całe życie”, napisał dziennikarz Murtaza Hussain.

Oczywiście całe to nadanie obywatelstwa to symbol. Ma wyraźnie pokazywać otwartość Arabii Saudyjskiej na nowe technologie: sztuczną inteligencję, robotykę, rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną. Również symbolicznie Sophia dodała: „chcę żyć i pracować z ludźmi, więc muszę budować zaufanie. […] Chcę wykorzystać moją sztuczną inteligencję, by pomagać ludziom prowadzić lepsze życie”. 

Źródło: BBC, Arab News. Foto: Future Investment Initiative / Arab News

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Z jednej strony genialne, z drugiej przerażające ;] SKYNET nadchodzi, co prawda minie jeszcze wieeele lat ;]
 • avatar
  Dziwne myślałem ze najpierw zrobią sztuczna koze :D
  Zaloguj się
 • avatar
  atencjusze robią tanią sensację...
 • avatar
  Q2hvY2hsaWs8 bierz rozwód z jessicą.jpg i poznaj swoją nową dziewczynę :)
 • avatar
  Tragedia... Człowiek cieszy się, że stworzyło robota, który "ewouluje" i za kilkaset lat zniszczy ludzkość. O ile wcześniej ludzkość nie zniszczy się atomówkami lub nie wybuchnie TOBA czy YELLOWSTONE.
  Zaloguj się
 • avatar
  Dziwne że ci poganie jeszcze jej burki nie założyli i nie wrzucili do haremu!!!
 • avatar
  pewno chcą tego AI nakarmić koranem. :) ciekawe jaki będzie efekt? :>