Na topie

Szykują się zmiany w systemie Android - Google ustępuje Komisji Europejskiej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Przeglądarki WWW Tematyka: Google Android Software i prawo Producenci: Google

Google zapewnia, iż zadba o to aby właściciele smartfonów z omawianym systemem wiedzieli o szerokim wyborze przeglądarek oraz wyszukiwarek internetowych.

  • Szykują się zmiany w systemie Android - Google ustępuje Komisji Europejskiej
A A

Chociaż Google to jedna z największych firm z branży informatycznej, czasem musi ugiąć się pod regulacjami, które niekoniecznie jej odpowiadają. Zwłaszcza gdy wiąże się to ze sporym uszczerbkiem stanu konta.

W zeszłym roku było bardzo głośno o rekordowej karze finansowej (aż 4,3 mld euro), jaką na Google nałożyła Komisja Europejska. Jako powód podano praktyki monopolistyczne w obrębie systemu Android, o całej sprawie pisaliśmy swojego czasu nieco szerzej. Teraz do niej wracamy, ponieważ Google najwyraźniej nie chce kolejnych kłopotów.

Z oficjalnego komunikatu firmy, ubranego w naprawdę ładne zwroty, dowiadujemy się, że szykowane są pewne zmiany w systemie Android. Google zapewnia, iż zadba o to aby właściciele smartfonów z omawianym systemem wiedzieli o szerokim wyborze przeglądarek oraz wyszukiwarek internetowych. Będzie wiązało się to z pytaniem użytkowników, które aplikacje chcą wykorzystywać. Czy będzie dotyczyło to tylko nowych urządzeń? Tego firma póki co nie wyjaśnia.

Trudno przypuszczać, aby wpłynęło to znacząco na zmiany popularności poszczególnych przeglądarek i wyszukiwarek. Warto za to dodać, że pewne korekty Google poczyniło już wcześniej wprowadzając oddzielne licencje dla Google Play, Google Chrome i wyszukiwarki Google. Dzięki temu każdy z producentów może preinstalować na swoim smartfonie czy tablecie dowolną alternatywną aplikację obok (oczywiście obok, a nie zamiast aplikacji Google).

Źródło: blog.google, foto - pixabay (TheDigitalWay)

Odsłon: 12128 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. Dizzy
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-03-20 12:31

    Jak dla mnie najlepszą przeglądarką jest samsung browser (mimo iż nie posiadam samsunga). Szybka, przejrzysta i jest możliwość blokowania reklam.

    Skomentuj

    1. Yamaraj6
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-20 19:29

      W 100% się zgadzam, logowanie do wszystkie za pomocą odcisku palca to złoto. Szkoda trochę że nie ma jej na Windowsa.

      Skomentuj

    2. ahael
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-21 04:17

      Używam cały czas z Adblock. Działa świetnie ale ostatnia wersja ma trochę bugów.

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-25 14:48

      o tak, samsung browser jest naprawdę OK.

      Skomentuj

  2. miedzianek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-20 12:33

    Tak, to może od dzisiaj niech KE zobowiąże dealerów aut, żeby nie sprzedawali konkretnych marek, a mieli dostępne wszystkie-no i z oczywiście do każdego auta powinny pasować części z innego dowolnego auta. W Lidlu niech będą produkty Biedronki, BigStar niech sprzedaje jeansy z Cropp, a lekarz laryngolog powinien leczyć mnie na serce.

    Może jeszcze szkoły, niech w każdej wyższej będą WSZYSTKIE MOŻLIWE KIERUNKI-no bo jak to, ja nie mogę mieć wyboru?

    UE powinna zniknąć...

    Skomentuj

    1. marcin1ja1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-20 12:53

      Eurokomuna pełną parą. Lewactwo powoduje doszczętne gnicie mózgu. Jeżeli komuś nie pasuje, że nie ma wyboru przeglądarki (a jest) to kupuje produkt, w którym taki wybór jest. To nie jest produkt pierwszej potrzeby.

      Skomentuj

    2. scooby
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-03-20 13:58

      Chyba masz problem ze zrozumieniem pojecia "praktyki monopolistyczne", zasiegnij troche wiedzy na ten temat a nastepnie, rozwaz prosze pod tym katem wspomniane przez Ciebie Biedronki, Lidle, BigStar'y czy inne tego typu.

      Skomentuj

      1. DrMjut
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2019-03-20 16:33

        scooby to ty nie rozumiesz. Jak by android blokował możliwość wgrania innej przeglądarki to byłby monopol

        Skomentuj

        1. scooby
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-03-20 23:27

          Google nie blokuje mozliwosci zainstalowania innej przegladarki, tak samo zreszta MS nie blokowal tego w Windowsie ale... oba te podmioty wykorzystywaly i wykorzystuja dominajaca pozycje aby swoje produkty wprowadzic i zdominowac rynek tak aby nie bylo miejsca i sensu na inne.
          Mozesz sie jeszcze bardziej upierac ale...
          najlepsze przyklady masz w postaci wyszukiwarki google ktora niestety jest monopolista na rynku, dla google maps takze nie ma juz konkurencji, itd.
          Czy ktos Tobie broni korzystac z innej wyszukiwarki? Nie. Ale wyszukiwarka google jest niewatpliwie monopolista na rynku i chyba z tym sie zgodzisz?

          Skomentuj

          1. miedzianek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-03-23 00:43

            No ale co to ma do rzeczy? Monopol monopolem, bo mają silną pozycję jeśli chodzi o systemy operacyjne...Ale nie zabraniają instalacji przeglądarki innej niż ich własna, więc jakie tu utrudnianie życia? Nie powinni być za to karani...


            Może tak UE niech ukarze nasz rząd za monopol na podatki? No bo ja bym bardzo chciał swój wprowadzić, ale nie jestem w stanie się przebić z takim monopolistą...

            Skomentuj

    3. Dexterr
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-03-20 15:37

      Przykłady bardzo głupie..
      Adekwatnie to: Producent aut zabronił zamienników.
      W Biedronce dozwolone tylko produkty biedronki itd.

      Po zatym bezmuzgie trole też powinny zniknąć...

      Skomentuj

      1. quadi
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-03-20 18:11

        Ci którzy nie używają słownika ortograficznego też ;-)

        Skomentuj

        1. Dexterr
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2019-03-20 21:51

          Jeśli wydaje Ci się że dzięki tej uwadze ktoś pomyśli że jesteś mądrzejszy to Cię zasmucę... nie jesteś.

          Skomentuj

  3. HardCorak
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-20 13:26

    Google i tak pewnie zrobi swoje żeby ich przeglądarka zawsze była najszybsza.

    Skomentuj

  4. ch3rub
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-20 13:53

    Ja używam Kwik. Prosta, lekka i działa.

    Skomentuj

    1. ch3rub
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-20 13:54

      To co mnie do niej zachęciło, to że można sobie ustawić pasek adresu na dole zamiast na górze okna przeglądarki. Jak by nie było palce są zazwyczaj gdzieś w tych okolicach co ułatwia obsługę.

      Skomentuj

      1. HardCorak
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-03-20 15:27

        gdzie w chrome? oni to specjalnie usunęli żeby się ludziom gorzej korzystało...

        Skomentuj

  5. Feitan
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-20 14:20

    Brave działa bardzo dobrze.

    Skomentuj

  6. carbo888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-20 16:18

    Brave i Chromium

    Skomentuj

  7. lantar8
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-20 18:39

    Chciałbym tylko napisać że używam iPhone z iOS i takie problemy mnie nie dotyczą.

    Skomentuj

    1. dzejsonista
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-03-20 20:39

      Bo wy jesteście pozbawieni jakiegokolwiek wyboru xD