Na topie

Firmy Toshiba i Western Digital opracowały 64-warstwowe pamięci NAND

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD SSD Producenci: Toshiba Western Digital

64-warstwowe pamięci BiCS3 NAND to kolejny krok w ewolucji, który pozwoli na tworzenie coraz pojemniejszych nośników danych.

Toshiba BiCS3 NAND

AA

Firmy Toshiba i Western Digital opracowały pierwsze na świecie, 64-warstwowe kości pamięci NAND, które pozwolą na tworzenie jeszcze pojemniejszych nośników półprzewodnikowych. Nowe pamięci znajdą zastosowanie głównie w dyskach SSD, urządzeniach mobilnych, a także centrach danych.

Jeszcze do niedawna zwiększenie pojemności pamięci bardzo często wymagało zmniejszenia procesu technologicznego, ale z biegiem czasu było to coraz trudniejsze i wymagało większych nakładów finansowych. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie pamięci warstwowe, w których komórki pamięci są rozłożone nie tylko poziomo, ale również pionowo – tworzą więc warstwy, co znacznie zwiększa pojemność takich konstrukcji.

Przy okazji warto wspomnieć, że pamięci warstwowe nie są niczym nowym, bo wcześniej tego typu układy opracowały już koncerny Toshiba (BiCS), Samsung (V-NAND) oraz Intel/Micron (3D NAND) - tyle tylko, że oferowały one maksymalnie 32 (1. generacja) lub 48 warstw (2. generacja).

Toshiba New Fab 2

Firmy Western Digital i Toshiba tym razem chwalą się pamięciami BiCS3 (3. generacja Bit Cost Scaling), które podniosły poprzeczkę jeszcze wyżej i składają się aż z 64 warstw. Co prawda pierwsze próbki zaliczają się do pamięci TLC NAND i oferują „tylko” pojemność 256 Gb (więc taką samą jak poprzednie układy BiCS2 lub konkurencyjne V-NAND, a w porównaniu do 3D NAND nawet niższą – te mają pojemność 384 Gb), ale inżynierowie podobno planują układy o pojemności 512 Gb i taką technologię już można nazwać dużym krokiem w ewolucji.

Toshiba New Fab 2

Do produkcji pamięci BiCS3 wybudowano fabrykę New Fab 2 w Yokkaichi (Japonia), którą otworzono na początku tego miesiąca. Pierwsze dostawy nowych pamięci spodziewane są jeszcze w tym roku, natomiast ich masowa produkcja ma ruszyć dopiero na początku przyszłego roku.

Źródło: Toshiba

Odsłon: 4525 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-07-28 12:11

  znowu te wredne TLC :(

  Skomentuj

   1. r_e_s_e_t
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-07-28 14:12

    Szczerze mówiać wolałbym zapłacić 2 razy więcej za 3dSLC o liniowej wydajności niezależnej od czynników, którym podlegają MLC i TLC.

    Skomentuj

   2. owatanka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-28 18:52

    Bo ma racje TLC sa o kant dooopy potluc.

    Skomentuj

  1. dividebyzero
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-07-28 13:30

   A tam, marudzenie. Swojej 840 500G nie oszczędzam ani odrobinę i przez 2 lata mam zapisane ok. 8TB. Zanim dobiję do 50TB (tyle bodajże Samsung gwarantował), minie minimum kolejne 10 lat, w ciągu których zdążę kupić 2 lub 3 nowe, większe i szybsze dyski. Stary (obecny) przejdzie w tym czasie na emeryturę i przy niedużym obciążeniu (grubo poniżej 1TB/rok) wytrzyma pewnie 20, 30 albo i 50 lat. Czym się martwić? To jak przerzucanie się gwarancjami na karty graficzne. Ktoś da 2 lata, ktoś 3, a inny 5. I cóż z tego, jeśli w ciągu 5 lat nawet średnio zamożny gracz wymieni swoją "grafikę" minimum raz? Ludzie panikują, a pojęcia nie mają o liczbach. Jak kogoś tak boli, że SSD wg producenta wytrzymują "tylko" 50-100-150TB zapisów (w praktyce niektóre 840 potrafiły dobić do 1PB, dwudziestokrotnie przekraczając wartości gwarantowane), to niech sobie kupi 845 DC Pro - tam gwarantowana ilość zapisów to blisko 15PB. Przeciętny użytkownik nie wykorzysta tego przez całe życie...

   Skomentuj Historia edycji

  2. Lister
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-07-28 16:24

   Nie buj żaby, przecież od przyszłego roku nowe, 10x lepsze pamięci Intela będą oferowane szerszemu kręgowi, by po 2018 takie fabryki jak te spuścić w kiblu nieopłacalności w niepamięć :>

   Skomentuj

   1. ocw1987
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-07-28 23:37

    Jak były by nieopłacalne to by takiej fabryki nie wyrąbali :)

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)