Komputery

Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Skutki będą odczuwalne także w Polsce

przeczytasz w 1 min.

Tajwan nawiedziło najsilniejsze od 25 lat trzęsienie ziemi. Co prawda kataklizm najbardziej dotknął mieszkańców wyspy, ale może on mieć wpływ także na dostawy elektroniki.

Tajwan został nawiedzony przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4, z epicentrum blisko wschodniego wybrzeża przy Hualien - to najmocniejsze wstrząsy w tym regionie od 1999 r. Niedługo później pojawiły się wstrząsy wtórne. 

Według doniesień medialnych, w wyniku trzęsienia ziemi zawaliło się co najmniej 26 budynków, a 91 tys. obiektów zostało odciętych od dostaw prądu. Skutki tego kataklizmu mogą być jednak znacznie poważniejsze, niż początkowo przypuszczano. 

Trzęsienie ziemi wpłynie na dostawy elektroniki 

Tajwan jest globalnym centrum produkcji półprzewodników - to właśnie tutaj znajdują się fabryki Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i United Microelectronics Corporation (UMC). Ze względów bezpieczeństwa, obydwie firmy musiały wstrzymać produkcję i ewakuować pracowników (TSMC poinformowało o wstrzymaniu produkcji na 6 godzin).

Trzęsienie ziemi na Tajwanie

Obydwie firmy odgrywają ogromną rolę w produkcji półprzewodników. Co prawda zakłady produkcyjne znajdują się na zachodnim wybrzeżu Tajwanu, z dala od epicentrum trzęsienia, ale wszelkie opóźnienia w produkcji mogą potencjalnie wpłynąć na dostępność i koszt komponentów elektronicznych na całym świecie. TSMC i UMC zaopatrują największe firmy branży technologicznej: NVIDIA, Intel, AMD, Qualcomm czy MediaTek. 

Problemy z łańcuchami dostaw 

Trzęsienie ziemi na Tajwanie po raz kolejny podkreśla problem z łańcuchami dostaw, szczególnie ich podatność na klęski żywiołowe występujące w kluczowych regionach produkcyjnych. Co prawda po pandemii zdecydowano o zmianie strategii i niektórzy producenci podjęli kroki (np. Intel zapowiedział budowę fabryki procesorów w Polsce), aby uniezależnić się od głównych azjatyckich łańcuchów dostaw, ale minie jeszcze wiele lat, zanim powstaną nowe zakłady produkcyjne i problem zostanie rozwiązany.

Źródło: Guru3D, BBC, foto: Washington Post

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    JamesBond007
    0
    Proszę nie szerzyć dezinformacji i poprawić fragment "po pandemii" na "po wybuchu pandemii", ponieważ pandemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła. Poza tym uważam ją za zbrodnię przeciwo ludzkości popełnioną przez Chiny.
    • avatar
      JebacSzatana
      -15
      I bardzo dobrze ze cena elektroniki wzrosnie będzie można zrzucić winę na Donalda Ruska Tuska. Wtedy młodzi ludzie odejdą od ryżego Lisa i zagłosują na Prawo I Sprawiedliwość.
      • avatar
        pawluto
        0
        Taaaa...Świat się zawali bo kilku polaków nie kupi płyty głownej czy karty graficznej z tajwanu...
        Co za bzdety.