Karty graficzne

Po ile kupiłeś kartę graficzną? Ta będzie dostępna za darmo

przeczytasz w 2 min.

FuryGPU to rewolucyjny projekt, który pozwoli samodzielnie zbudować kartę graficzną. Za darmo. Układ rzeczywiście działa i nawet można na nim pograć.

Karta graficzna to jeden z najdroższych podzespołów w komputerze do gier – ceny zaczynają się od około 200 zł za podstawowy model GeForce GT 710, a kończą na kilku tysiącach złotych za topowe konstrukcje pokroju GeForce RTX 4090. Co jednak powiedzielibyście na darmową kartę graficzną? Właśnie na taki pomysł wpadł Dylan Barrie, pasjonat zajmujący się branżą gier.

Darmowa karta graficzna

FuryGPU to projekt opracowany przez Dylana Barrie, który ma na celu stworzyć darmową kartę graficzną. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, odsyłamy do strony projektu, gdzie opisano wszystkie szczegóły techniczne i programistyczne.

Barrie wykorzystał chip Xilinx Kria SoM (System on modules) – programowalny układ FPGA Zynq UltraScale+, który został wyposażony w jednostki DSP, LUT i FF. Układ zainstalowano na płytce drukowanej ze złączem PCI-Express x4 i połączono z wyjściami wideo HDMI i DisplayPort.

Największym problemem okazało się napisanie oprogramowania, które pozwoliłoby korzystać z karty graficznej pod systemem Windows. Barrie napisał niestandardowy interfejs API do komunikacji z procesorem graficznym, sterowniki jądra systemu Windows do wyświetlania grafiki i obsługi dźwięku.

FuryGPU rzeczywiście działa

FuryGPU to ciekawostka, która nie może się równać ze współczesnymi kartami graficznymi (bliżej jej do kart z lat 90-tych). Najważniejsze jest jednak to, że sprzęt rzeczywiście działa – karta pozwoliła odpalić grę Quake w rozdzielczości 1280 x 720 px przy płynności 44 fps. Nie jest to może demon wydajności, ale Barrie początkowo zakładał tylko wyświetlanie animacji.

FuryGPU jest jeszcze w fazie rozwojowej. Docelowo cały projekt będzie udostępniony na zasadach open-source, więc każdy zainteresowany będzie mógł zbudować swoją kartę graficzną i na niej pograć. Oczywiście konieczna będzie jeszcze wiedza techniczna i odpowiednie komponenty, by całość poskładać i uruchomić. Satysfakcja z budowy darmowej karty graficznej na pewno będzie ogromna.

Źródło: FuryGPU

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K8v8M
  11
  Pisanie o tym że to jest darmowa karta jest zwykłym clickbajtem. Chamskim przekrętem.
  Sam projekt ciekawy choć oczywiście wcale nie darmowy. Szacunek dla pracy projektanta tej karty.
  • avatar
   digitmaster
   6
   z praktycznego punktu widzenia być albo nie być dla tej karty to kompatybilność z API Glide, skierowane do fanów retro sprzętu, gdzie dobre wersje Voodoo bywają w zaporowych cenach. Niestety emulacja do tej pory wychodzi kiepsko.
   • avatar
    antytalent
    6
    Sama karta jest darmowa jak ją sobie złożysz, ale części już za darmo nie są. No to autorze kup sobie części jakiegoś auta i złóż go sobie w piwnicy. Samo auto będziesz miał za darmo.
    • avatar
     Chiczkok
     5
     Niby za darmo, ale jednak..... Bo za darmo dostaniemy oprogramowanie i sterowniki do windowsa, a płytkę drukowaną i resztę części musimy kupić?
     • avatar
      KMN123
      2
      No, niezłe hobby. Autor karty włożył wiele wysiłku w stworzenie karty GPU. Satysfakcję z tego ma on, a "powielacze" jego twórczości raczej będą mieli tylko koszty. Może jednak znajdzie się ktoś równie zapalony, który rozwinie jego projekt?
      • avatar
       raffal81
       2
       Za darmo, niezły clickbait, jak widać BM jakie było takie jest, nic się nie zmienia w tej materii.
       • avatar
        Spichris
        1
        Od razu biere 3!
        • avatar
         pawluto
         1
         Jak ona może być darmowa skoro trzeba kupić komponenty do budowy ???
         Komponenty będą rozdawać zadarmo ???
         Mój ulubiony portal upada coraz niżej...Przykre...
         • avatar
          nazgulec
          1
          "Ta będzie za darmo..."
          Bezczelny clickbait
          • avatar
           voodoo171
           1
           Zajrzałem po kilku miesiącach przerwy, nic się nie zmieniło. Benchmark umarł.
           • avatar
            Wroobelek
            -2
            Ogarnie sterowniki, to i Cybera z Path tracingiem w 60 FPS odpali :D
            • avatar
             pawluto
             0
             Czekam aż pierwsza osoba złoży taką kartę nie wydając ani złotówki...
             Jeśli takiej osoby nie będzie to spokojnie możemy nazywać pana Maziarza kłamcą...
             • avatar
              PerfectDAY
              0
              Projekt sam w sobie ciekawy z technicznego punktu widzenia, ale niczego to do świata gamingu nie wniesie bo stare markowe używane karty są za grosze. Może nawet tańsze niż części do tej. Gdyby ktoś zrobił jakiś mod, że wycisnąłby z jakiegoś starego modelu 5x więcej mocy wtedy byłoby to coś wartego uwagi.