Ciekawostki

Wystarczy kliknąć. Ten przycisk jest w prawie każdej myszce

przeczytasz w 2 min.

Jeśli pracujesz przy komputerze i masz do niego podłączoną myszkę, musisz poznać zastosowanie tzw. scrolla, czyli kółka do przewijania. Jest w nim “ukryty” przycisk, który znacznie ułatwi ci pracę.

Standardowa myszka do komputera ma trzy przyciski. Lewy, prawy i środkowy. O ile dwa boczne nie są stanowią dla nikogo zaskoczenia, tak trzeci – środkowy – mimo faktu, że przez wielu regularnie wykorzystywany, nie jest oczywistością dla każdego.

Właśnie takim osobom zdradzamy zastosowanie “ukrytego” przycisku w kółku do przewijania. Jeśli więc dotąd używałeś tzw. scrolla tylko do przewijania stron, zapoznaj się z tym artykułem. Być może nawet jeśli doskonale zdajesz sobie z tego, że scroll ma wbudowany przycisk, nie znasz jednej z funkcji, o której poniżej.

Środkowy przycisk myszy to znaczne ułatwienie

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które lubią mieć otwarte wiele zakładek w przeglądarce internetowej, zdecydowanie musisz poznać funkcje przycisku w kółku do przewijania w myszy.

Kiedy znajdujesz się na jakiejkolwiek stronie i klikniesz w dowolny link na niej umieszczony, przeglądarka natychmiast otworzy tę stronę na aktywnej zakładce. Warto jednak wiedzieć, że używając środkowego przycisku myszy, możesz otworzyć dowolną stronę – klikając w link – w nowej zakładce. Dzięki temu oszczędzisz czas, bo nie musisz klikać prawego przycisku i wybierać z menu kontekstowego opcji Otwórz w nowej karcie. Zrobisz to jednym kliknięciem, jeśli użyjesz kółka.

Mysz Apple Magic Mouse Nie każda mysz do komputera ma kółko do przewijania, np. Apple Magic Mouse (Źródło: Adobe Stock)

To jednak nie wszystko. Otwieranie nowych kart przy użyciu przycisku w scrollu jest dość znaną funkcją – choć jednocześnie nie jest to oczywiste dla każdego użytkownika komputera. Druga funkcja “ukrytego” przycisku, którą prezentujemy, jest mniej znana i dla wielu może okazać się cenną wskazówką.

Mowa o możliwości zamykania dowolnych kart otwartych w przeglądarce internetowej. Otóż zwykle, aby zamknąć kartę, używasz przeznaczonego do tego przycisku oznaczonego jako X. To naturalne i intuicyjne – wystarczy kliknąć tę niewielką ikonę, a wybrana karta natychmiast zostanie zamknięta. Możesz też użyć prawego przycisku myszy na karcie i wybrać z listy Zamknij kartę.

Jest też trzeci sposób – użycie przycisku w scrollu. Wystarczy, że umieścisz kursor na dowolnej otwartej karcie w przeglądarce (bez znaczenia, czy jest to Chrome czy też Firefox) i klikniesz środkowy przycisk myszy (ten w kółku). Karta natychmiast się zamknie. Tę funkcję docenisz przede wszystkim wtedy, kiedy w twojej przeglądarce jest otwarte mnóstwo kart i trudno nad nimi zapanować. Szybkim kliknięciem scrolla zamkniesz nieużywane zakładki.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Hasta-la-vista-baby
    12
    Omfg, Nobla autorowi, powiadam Wam Nobla...
    • avatar
      froven
      4
      Artykuł pisany jako zapchajdziura byle by napisać. Następne to poproszę o tym jak działa przycisk power w komputerze i ukryta funkcja jak się go dłużej przytrzyma. Ja mam myszkę z 14toma przyciskami programowalnymi może Autor rozwinie ten temat. Co nie zmienia faktu może się komuś to przyda ( nie sądzę ze jakaś Pani z urzędu mając 3 dni do emerytury dozna olśnienia ze ma taki magiczny przycisk w myszce i pomyśli ze zmarnowała przez niewiedze całe swoje rzycie)
      Nie hejtuje... artykuł merytorycznie OK nie ma błędów (jestem dyslektykiem wiec było by pełno baboli) ale takie to bez PASJI. no ale to ostatni artykuł w tym roku bo w głowie tylko niezła impreza :)
      • avatar
        Skaza
        1
        Napiszcie o tym, że myszkę można przesuwać w lewo i prawo. Każda myszka to potrafi, ale nie każdy może o tym wiedzieć. Istotna informacja. Wierzę, że poinformowanie o tej niezwykłej funkcji z pewnością sprawi, że wzrośnie zaufanie do waszego serwisu. Nie będą już mówić, że jesteście takim Pudelkiem...
        • avatar
          FunkyKoval
          1
          Narzekanie to nasza narodowa przywara, nikt z piszących przede mną nie widzi plusów takiego artykułu a sam moge pwiedziec tyle, że nikt nie dołacza już instrukcji pisanych do sprzętu. Nawet jak takie krótkie płachty są to NIKT ich NIE czyta ! Pracuję w korpo z użytkownikami i mogę postawić dolary przeciwko orzechom, że 70% użytkowników (przynajmniej) nie zna funkcji myszki ukrytej pod przyciskiem kółka, ba śmiem twierdzić, że nawet nie wiedzą, że to się wciska. Zdziwilbyście się z jakimi tumanami trzeba często pracować, w dużej mierze taka niewiedza wynika też z lenistwa, mało kto chce poznawać narzędzia którymi pracuje, czy to sprzęt czy soft i nawet nie zastanowi się ile udogodnień dają proste funkcje czy prosta personalizacja narzędzi pracy.

          Narzekaczom doradzę - nie wchodźcie tutaj i nie czytajcie, jak już poczytaliście to po co wypociny, które niczego nie wprowadzają do tego tematu ? Czy naprawdę wszyscy muszą wiedzieć jak bardzo jesteście sfrustrowani przeczytaniem takiego artykułu, zapomnieliście już jak byliście żółtodziobami, które dopiero odkrywały funkcje kółka w myszce (no bo na pewno nie urodziliście się z komputerową myszką w ręku) ?
          • avatar
            benzene
            -1
            Czy to są wiadomości pisane przez pokolenie Z? Czekam na odkrycie Ctrl+Alt+Del oraz Ctrl+Shift+Esc.
            • avatar
              topiq
              -2
              No patrz Pan. A moja myszka ma jeszcze dwa ukryte w scrollu. Można przechylać kółko w lewo i prawo. Warto o tym napisać ;) Czuję się, jakbym czytał Komputer Świat ponad 20 lat temu.
              • avatar
                tumoris
                -3
                Chyba cofamy się w rozwoju
                • avatar
                  RafiXll
                  0
                  Artykuł podobny do tych z cyklu OMFG całe życie robisz to źle...