Na topie

Polskie auto elektryczne i jego prototyp z drukarki 3D

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Firmy Ursus i HCP zaprezentowały elektrycznego dostawczaka ELVI. Co potrafi auto, którego prototyp został przygotowany przy pomocy drukarki 3D.

 • Polskie auto elektryczne i jego prototyp z drukarki 3D
A A

Podczas odbywających się niedawno targów przemysłowych Hannover Messe 2017 polski Ursus zaprezentował swój prototyp samochodu elektrycznego. Przyjrzyjmy się temu pojazdowi oraz warunkom, w jakich powstał.

Ursus ELVI – polski samochód elektryczny

Zaprojektowany przez prężnie działającą firmę Ursus pojazd to mały samochód dostawczy z silnikiem elektrycznym opracowanym przez firmę H.Cegielski-Poznań. Jego masa nie przekracza 3,5 tony, a ładowność to około 1100 kilogramów. ELVI – bo tak nazywa się polski e-dostawczak – rozpędzać będzie się do maksymalnie 100 km/h, a jedno naładowanie jego akumulatorów do pełna pozwoli przejechać około 150 kilometrów. W kabinie zmieszczą się trzy osoby.

Ursus ELVI przód

Mający około 2 m wysokości Ursus ELVI dostępny będzie w wersji z napędem na jedną lub dwie osie. – „[ELVI] w naszej opinii idealnie wpisuje się w program elektromobilności (...), a także jest polską odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku polskiego oraz rynków europejskich na mały kompaktowy elektryczny samochód dostawczy, który z powodzeniem może być użytkowany zarówno przez służby pocztowe, komunalne czy segment hotelarski” – powiedział Andrzej Zarajczyk z firmy Ursus.

Serce pojazdu zostało stworzone przez poznańską firmę HCP. Producent chwali się, że jego innowacyjne napędy z indukcyjnymi silnikami pięciofazowymi cechuje się przede wszystkim o 15 proc. większym momentem obrotowym niż w obecnie dostępnych rozwiązaniach. Plusami mają być też: bezczujnikowe sterowanie silnikiem, niewielkie gabaryty oraz technologia szybkiego doładowania do 90 proc. w 15 minut.

Ursus ELVI tył

Prototyp z drukarki 3D

Aby zaprezentować swoje dzieło światu, firma Ursus nawiązała współpracę z radomskim Centrum Druku 3D znanym jako Infinitech 3D. Cała karoseria została wydrukowana z mieszaniny ABS i poliwęglanu z wykorzystaniem technologii SLA (czyli stereolitografii). Cały proces zajął nieco ponad 700 godzin, a był w ogóle możliwy dzięki zastosowaniu jednej z największych drukarek 3D na świecie, która pozwala drukować obiekty o wysokości ponad 2 m.

Wykonawcy nie ukrywają – drukowanie wcale nie jest najtańszą technologią. Zwracają jednak uwagę na to, że przy projektach na większą skalę faktycznie może się opłacać. Dlaczego? Ponieważ jest w stanie obniżyć koszty dodatkowe i zniwelować opady. Dodatkowym plusem jest krótki czas realizacji, dzięki czemu na efekt nie trzeba zbyt długo czekać.

„Udostępniamy polskim przedsiębiorstwom innowacyjne technologie, które zwiększą ich konkurencyjność na rynkach światowych. Naszą misją jest przyśpieszenie kolejnej rewolucji przemysłowej poprzez upowszechnienie w polskim przemyśle technologii druku 3D” – mówi Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.

Źródło: Ursus, Business Insider, Money. Foto: Ursus

Odsłon: 3279 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. supervisor
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-05-08 11:23

  Najpierw czołg z plastiku, teraz dostawczak z drukarki. Jest powód dla którego nikt nie robi cięzarówek na prąd... zbyt duża masa. Aby pchnąć taką masę potrzebny jest nowy projekt silnika i ogromne baterie... z kąd wezmą i jedno i drugie?

  Skomentuj

  1. drcocaina
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-05-08 11:42

   Oto bym się nie martwił. Polska produkuje jedne z najlepszych silników elektrycznych do zastosowań w motoryzacji. Porsche też zamierza wypuścić elektryka tyle tylko, że ma mieć on zasięg blisko 500 km, a ładowanie ma trwać 15 minut.

   Skomentuj

 2. papuas
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-05-08 11:30

  Przecież silnik już mają ...

  Skomentuj

 3. Lister
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-05-08 12:13

  Po tych wszystkich podtopieniach, jaki widziałem w TV, zastanawiam się nad tym, jak takie zalane elektryki wtedy się zachowują. Czy robi się krótkie spięcie i wszyscy ludzie w pobliżu padają jak muchy? Jak to będzie, gdy w takich podtopionych miastach będzie powiedzmy 20% elektryków?
  Czy producenci elektryków w ogóle o tym myśleli?

  Skomentuj Historia edycji

  1. roman106
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-05-08 13:51

   Zastanów się też, co się stanie, jak woda zaleje piwnice bądź parterowe mieszkanie, w którym też jest prąd. Czy wszyscy ludzie w około padają?

   Pewnie wyciągniesz wniosek: nie montować instalacji elektrycznych w domach niedaleko rzeki.

   Skomentuj

   1. Lister
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-08 18:34

    Po to właśnie zadaję pytania, żeby wiedzieć, co się stanie, nie ma co się spinać.
    Nie mam pojęcia jak to jest w zalanych mieszkaniach, ale wyobrażam sobie, że siadają "korki" nie tylko w domu, ale i zapewne na podstacji, nie ma więc co kopać. I póki strażacy nie wypompują wody, to nikt takiej chaty nie podłączy pod prąd :P

    Tak samo tramwaje, mając "zasilenie" z góry, mogą więc się "odłączyć" od prądu w razie czego. Ale te setki/tysiące akumulatorków w autach nie mają jak się odłączyć, więc się pytam, co się dzieje, gdy dochodzi do zwarcia, bo wiem, że do takich Tesli i innych elektryków, strażacy muszą przejść specjalnie szkolenie, nim się dotkną do takiego rozbitego wozu.

    Skomentuj

  2. Dideq
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-05-08 15:14

   A tramwaj widziałeś kiedyś jadący w deszczu i przejeżdżający przez podtopione tory? Poza tym mają często przetwornice/falowniki na dachu. Nikomu nic się nie stało. :)

   Skomentuj

 4. skizz
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-08 20:03

  ELVI... Jak przestawi się litery to wychodzi EVIL. Szatan maczał w tym palce ;)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!